Select Baits Elite-D 13’

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
ejas
Mesaje: 156
Membru din: Joi Dec 18, 2014 11:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de ejas »

Lucian Manea scrie:
DumiD scrie:Lanseta rupta la marea lansare?
Varful care s-a rupt duminica (nu sambata) la una dintre aruncarile lui Alex Chivu a fost schimbat astazi pe baza garantiei oferite de producator.
Deci sa intelegem ca a fost un defect de fabricatie, din moment ce si-a asumat-o producatorul ?

georgeRO
Mesaje: 109
Membru din: Dum Mai 03, 2015 16:44
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de georgeRO »

Ce diferente sunt intre o lanseta de casting si una de pescuit?

Avatar utilizator
viper28
Mesaje: 893
Membru din: Vin Noi 23, 2012 0:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de viper28 »

georgeRO scrie:Ce diferente sunt intre o lanseta de casting si una de pescuit?
Salut,
De multe ori nu este nici o diferenta. Sunt multe tipuri de lansete ce pot fi folosite atat ca lansete de casting cat si de pescuit! Pot enumera cateva modele, dar nu mi se pare corect avand in vedere ca este topicul Elite D. O lanseta buna de casting si de pescuit in acelasi timp, ar trebui sa aiba un varf putin mai moale si o rezerva mare de putere pe partea de jos a lansetei, iar ca actiune ar trebui sa fie semirapida sau chiar rapida.
In schimb, din moment ce am avut ocazia, sa arunc in weekend cu Elite D, pot spune ca se incadreaza perfect in profilul unei lansete de casting, foarte buna si la pescuit. Greutatea redusa si actiunea semirapida o recomanda pentru pescuit!
Mi-a placut extraordinar de mult ca feeling, ca robustete, iar aruncarile sunt o joaca de copil. Blankul imbracat cu un strat de carbon 1K, o face o lanseta cu o greutate redusa si usor de incarcat. In mainile unor aruncatori buni, lanseta a depasit si bariera celor 200m, dar ma repet, in mainile unor aruncatori buni. Eu personal, fara montura, am reusit sa arunca in jur de 180m, in conditii normale.

Fir intins!

georgeRO
Mesaje: 109
Membru din: Dum Mai 03, 2015 16:44
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de georgeRO »

viper28 scrie:
georgeRO scrie:Ce diferente sunt intre o lanseta de casting si una de pescuit?
Salut,
De multe ori nu este nici o diferenta. Sunt multe tipuri de lansete ce pot fi folosite atat ca lansete de casting cat si de pescuit! Pot enumera cateva modele, dar nu mi se pare corect avand in vedere ca este topicul Elite D. O lanseta buna de casting si de pescuit in acelasi timp, ar trebui sa aiba un varf putin mai moale si o rezerva mare de putere pe partea de jos a lansetei, iar ca actiune ar trebui sa fie semirapida sau chiar rapida.
In schimb, din moment ce am avut ocazia, sa arunc in weekend cu Elite D, pot spune ca se incadreaza perfect in profilul unei lansete de casting, foarte buna si la pescuit. Greutatea redusa si actiunea semirapida o recomanda pentru pescuit!
Mi-a placut extraordinar de mult ca feeling, ca robustete, iar aruncarile sunt o joaca de copil. Blankul imbracat cu un strat de carbon 1K, o face o lanseta cu o greutate redusa si usor de incarcat. In mainile unor aruncatori buni, lanseta a depasit si bariera celor 200m, dar ma repet, in mainile unor aruncatori buni. Eu personal, fara montura, am reusit sa arunca in jur de 180m, in conditii normale.

Fir intins!
Ce inseamna actiune rapida?

Avatar utilizator
viper28
Mesaje: 893
Membru din: Vin Noi 23, 2012 0:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de viper28 »

[/quote]Ce inseamna actiune rapida?[/quote]
Actiunea rapida se traduce prin modul se revenire ar blankului la pozitia de normal. In timpul aruncarii, blank-ul se torsioneaza destul de mult, iar revenirea la pozitia de normal (drept) se face in diverse moduri in functie de blank si actiunea acestuia. Daca te uiti la fimulete pe net, o sa vezi ca unele lansete ¨balangane¨cum spunem noi, dupa aruncare, iar altele nu. La lansetele cu actiune rapida, revenirea se face foarte rapid, varful ramanand in pozitia de normal mult mai rapid comparativ cu cea a unei lanset parabolice sau semiparabolice.
Lansetele cu actiune rapida se incarca mult mai usor cu o lansare rapida, poate chiar ¨biciuita¨, comporativ cu una parabolica unde in timpul lansarii, forta aplicata trebuie sa fie liniara, constanta.

Sper ca ai inteles ceva din ce am explicat! :))
Ultima oară modificat Mar Apr 03, 2018 10:59 de către viper28, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Lucian Manea
Mesaje: 695
Membru din: Lun Ian 31, 2011 15:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de Lucian Manea »

ejas scrie:Deci sa intelegem ca a fost un defect de fabricatie, din moment ce si-a asumat-o producatorul ?
Salut,

Nu am facut teste "de laborator" pentru a verifica.

O lanseta care prezinta defecte de fabricatie, in cele mai multe cazuri se rupe la primele aruncari. Alex Chivu are lansetele de ceva timp si a aruncat cu ele, solicitandu-le la maximum.

Cunoscandu-l, stiind ca este un pescar responsabil cu echipamentul sau, fiind vorba despre o lanseta care reprezinta varful de gama al Select Baits, am considerat ca varful trebuie schimbat pe loc in magazin.
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food

Avatar utilizator
Lucian Manea
Mesaje: 695
Membru din: Lun Ian 31, 2011 15:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de Lucian Manea »

georgeRO scrie:Ce diferente sunt intre o lanseta de casting si una de pescuit?
George,

Asa cum spune si Catalin (Viper) nu exista diferente majore. In descrierea pe care a facut-o Alex Chivu, care este un aruncator foarte bun dar si pescar de cometitie in acelasi timp, a vrut sa sublinieze ca lanseta Elite-D a fost conceputa avand in prim plan placerea de a pescui.

S-a obtinut astfel o lanseta care cantareste doar 388 grame, care arunca la peste 200 metri atunci cand este utilizata de un aruncator competent si care a impresionat inclusiv prin estetica si finisaje.
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food

georgeRO
Mesaje: 109
Membru din: Dum Mai 03, 2015 16:44
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de georgeRO »

Lucian Manea scrie:
georgeRO scrie:Ce diferente sunt intre o lanseta de casting si una de pescuit?
George,

Asa cum spune si Catalin (Viper) nu exista diferente majore. In descrierea pe care a facut-o Alex Chivu, care este un aruncator foarte bun dar si pescar de cometitie in acelasi timp, a vrut sa sublinieze ca lanseta Elite-D a fost conceputa avand in prim plan placerea de a pescui.

S-a obtinut astfel o lanseta care cantareste doar 388 grame, care arunca la peste 200 metri atunci cand este utilizata de un aruncator competent si care a impresionat inclusiv prin estetica si finisaje.
Pe mine ma intereseaza cum e varful si moale si rapid in acelasi timp.

Avatar utilizator
Lucian Manea
Mesaje: 695
Membru din: Lun Ian 31, 2011 15:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de Lucian Manea »

georgeRO scrie:Pe mine ma intereseaza cum e varful si moale si rapid in acelasi timp.
Nu cred sa fi spus ca varful este moale. Elite-D este o lanseta cu actiune rapida, nu poate fi "acuzata" ca are un varf moale.

Daca ai drum prin Bucuresti, o poti vedea la Big Fish, Claumar sau la Bogdan Dragan la atelier.
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food

Avatar utilizator
viper28
Mesaje: 893
Membru din: Vin Noi 23, 2012 0:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de viper28 »

[/quote]Pe mine ma intereseaza cum e varful si moale si rapid in acelasi timp.[/quote]

Salut George,

In viziunea mea, lanseta perfecta este acea lanseta ce are raportul perfect intre capacitatea de aruncare la distanta si placere in drill. Tehnologiile moderne inca nu permit acest lucru, dar sunt cateva lansete pe piata care se apropie foarte mult de idealul MEU de lanseta, iar ELITE este una din ele. Am avut ocazia sa arunc cu ea, dar sa si o vad pusa la treaba de un crap.
Sa nu deviez de la subiect, blank trebuie sa fie intotdeauna conic (adica varf subtire), iar actiunea lansetei este data de mai multi factori: daca blank-ul este simplu sau imbracat in strat de carbon ( 1k sau 3k), cat din blank este imbracat in acest strat, tipul inelelor folosite (cu 1 sau 2 picioare), asezarea inelelor pe blank, etc, etc.

Omiti un factor important in atingerea unor distante apreciabile in partidele de pescuit: trebuie sa te intelegi cu lanseta. Trebuie sa fie pe ¨mana ta¨cum se spune.
Mergi in magazin sa o vezi si cred (cel putin sper) ca o sa ai aceeasi senzatie pe care am avut-o eu: WOW. Greutatea redusa si actiunea o fac un competitor serios pe piata lansetelor din RO.

Fir intins!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”