Select Baits Elite-D 13’

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Lucian Manea
Mesaje: 695
Membru din: Lun Ian 31, 2011 15:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de Lucian Manea »

ejas scrie:Deci sa intelegem ca a fost un defect de fabricatie, din moment ce si-a asumat-o producatorul ?
Salut,

Nu am facut teste "de laborator" pentru a verifica.

O lanseta care prezinta defecte de fabricatie, in cele mai multe cazuri se rupe la primele aruncari. Alex Chivu are lansetele de ceva timp si a aruncat cu ele, solicitandu-le la maximum.

Cunoscandu-l, stiind ca este un pescar responsabil cu echipamentul sau, fiind vorba despre o lanseta care reprezinta varful de gama al Select Baits, am considerat ca varful trebuie schimbat pe loc in magazin.
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food

Avatar utilizator
Lucian Manea
Mesaje: 695
Membru din: Lun Ian 31, 2011 15:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de Lucian Manea »

georgeRO scrie:Ce diferente sunt intre o lanseta de casting si una de pescuit?
George,

Asa cum spune si Catalin (Viper) nu exista diferente majore. In descrierea pe care a facut-o Alex Chivu, care este un aruncator foarte bun dar si pescar de cometitie in acelasi timp, a vrut sa sublinieze ca lanseta Elite-D a fost conceputa avand in prim plan placerea de a pescui.

S-a obtinut astfel o lanseta care cantareste doar 388 grame, care arunca la peste 200 metri atunci cand este utilizata de un aruncator competent si care a impresionat inclusiv prin estetica si finisaje.
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food

georgeRO
Mesaje: 109
Membru din: Dum Mai 03, 2015 16:44
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de georgeRO »

Lucian Manea scrie:
georgeRO scrie:Ce diferente sunt intre o lanseta de casting si una de pescuit?
George,

Asa cum spune si Catalin (Viper) nu exista diferente majore. In descrierea pe care a facut-o Alex Chivu, care este un aruncator foarte bun dar si pescar de cometitie in acelasi timp, a vrut sa sublinieze ca lanseta Elite-D a fost conceputa avand in prim plan placerea de a pescui.

S-a obtinut astfel o lanseta care cantareste doar 388 grame, care arunca la peste 200 metri atunci cand este utilizata de un aruncator competent si care a impresionat inclusiv prin estetica si finisaje.
Pe mine ma intereseaza cum e varful si moale si rapid in acelasi timp.

Avatar utilizator
Lucian Manea
Mesaje: 695
Membru din: Lun Ian 31, 2011 15:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de Lucian Manea »

georgeRO scrie:Pe mine ma intereseaza cum e varful si moale si rapid in acelasi timp.
Nu cred sa fi spus ca varful este moale. Elite-D este o lanseta cu actiune rapida, nu poate fi "acuzata" ca are un varf moale.

Daca ai drum prin Bucuresti, o poti vedea la Big Fish, Claumar sau la Bogdan Dragan la atelier.
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food

Avatar utilizator
viper28
Mesaje: 893
Membru din: Vin Noi 23, 2012 0:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de viper28 »

[/quote]Pe mine ma intereseaza cum e varful si moale si rapid in acelasi timp.[/quote]

Salut George,

In viziunea mea, lanseta perfecta este acea lanseta ce are raportul perfect intre capacitatea de aruncare la distanta si placere in drill. Tehnologiile moderne inca nu permit acest lucru, dar sunt cateva lansete pe piata care se apropie foarte mult de idealul MEU de lanseta, iar ELITE este una din ele. Am avut ocazia sa arunc cu ea, dar sa si o vad pusa la treaba de un crap.
Sa nu deviez de la subiect, blank trebuie sa fie intotdeauna conic (adica varf subtire), iar actiunea lansetei este data de mai multi factori: daca blank-ul este simplu sau imbracat in strat de carbon ( 1k sau 3k), cat din blank este imbracat in acest strat, tipul inelelor folosite (cu 1 sau 2 picioare), asezarea inelelor pe blank, etc, etc.

Omiti un factor important in atingerea unor distante apreciabile in partidele de pescuit: trebuie sa te intelegi cu lanseta. Trebuie sa fie pe ¨mana ta¨cum se spune.
Mergi in magazin sa o vezi si cred (cel putin sper) ca o sa ai aceeasi senzatie pe care am avut-o eu: WOW. Greutatea redusa si actiunea o fac un competitor serios pe piata lansetelor din RO.

Fir intins!

alichivu
Mesaje: 124
Membru din: Mar Ian 03, 2012 19:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de alichivu »

Pentru acei pescari dintre dumneavoastră care nu aveti posibilitatea de a ajunge la magazinul Big Fish sa vedeti s-au sa testați lanseta ,dispun de două lansete(Elite D Cast si Vulkan) care pot fi testate unde doriti dumneavoastră .

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de DumiD »

viper28 scrie:
Salut George,

In viziunea mea, lanseta perfecta este acea lanseta ce are raportul perfect intre capacitatea de aruncare la distanta si placere in drill
Vezi cum te strici? Inteleg ca lanseta sa te ajute in aruncare daca nu ai o tehnica buna, inteleg sa te ajute in partidele lungi, ca nu te oboseste, inteleg chiar si sa te ajute in lupta cu pestele daca esti strain de mecanismul numit frana de la mulineta, dar placere? Ce placere? Vibreaza, sau ce face?

Avatar utilizator
viper28
Mesaje: 893
Membru din: Vin Noi 23, 2012 0:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de viper28 »

DumiD scrie:
viper28 scrie:
Salut George,

In viziunea mea, lanseta perfecta este acea lanseta ce are raportul perfect intre capacitatea de aruncare la distanta si placere in drill
Vezi cum te strici? Inteleg ca lanseta sa te ajute in aruncare daca nu ai o tehnica buna, inteleg sa te ajute in partidele lungi, ca nu te oboseste, inteleg chiar si sa te ajute in lupta cu pestele daca esti strain de mecanismul numit frana de la mulineta, dar placere? Ce placere? Vibreaza, sau ce face?
Daca ai fi incercat atatea tipuri de lansete ca mine (si crede-ma, au fost multe), ti-ai fi raspuns singur la intrebari!
Din vorbele tale, pot pescui cu un spod (arunca departe, nu?), dar cati pesti as scoate la mal?
Nu poti compara un Velocity sau un Vulkan cu un spod. Nici la casting si nici la pescuit! Din cauza tipului si a placerii cautate in pescuit, se gasesc lansete de pescuit de la 2.75lbs pana la 4.2lbs. Depinde de preferintele pescarului. Pe o balta cu latime de 80m, de ce sa iei un bat de 4lbs, cand si unul de 3lbs este mai mult decat suficient!
Depinde mult de ce asteptari sau nevoi ai de la un bat! La toate astea se adauga si bugetul alocat pentru un anume tip de lanseta!

Fir intins!

Cu stima,
Catalin

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de DumiD »

Catalin, eu nu am zis ca nu vad rostul si unor lansete mai moi. Doar ca placerea ti-o ofera adrenalina care e pompata din momentul cand suna avertizorul pana vezi pestele pe saltea, nu lanseta. Din ce am citit pana acum pare o lanseta bine facuta, la care principalul atu e greutatea, nicidecum nustiu ce placeri ascunse.
Salutari si fire intinse!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de ionut72 »

DumiD scrie:Catalin, eu nu am zis ca nu vad rostul si unor lansete mai moi.
Pai, spune-ne care e ala, in opinia ta!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”