Select Baits Elite-D 13’

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de carbocalm »

Din fericire încă mai putem avea puncte de vedere diferite, chiar dacă nu, pe toate topicurile.

Eu nu contest calitatile lansetei, care poate fi una excelenta, ci principiul de promovare.

Atâta timp cât lucrurile par trase de par, este dreptul meu sa fiu suspicios.

Este greșit sa transmitem calitatea din care facem anumite afirmații?

PS. Maxx rămâne o voce competenta în privința calităților unei lansete, indiferent ca este pescar, competitor în concursuri de casting sau consultant select baits.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de ionut72 »

carbocalm scrie:
Eu nu contest calitatile lansetei, care poate fi una excelenta, ci principiul de promovare.

PS. Maxx rămâne o voce competenta în privința calităților unei lansete, indiferent ca este pescar, competitor în concursuri de casting sau consultant select baits.
1. Nici n-ai cum sa contesti calitatile a orice, cata vreme nici nici n-ai vazut fizic acel orice, daramite sa-l mai si folosesti. Decat daca ai mult timp liber si-l pierzi in contre inutile pe forum. :)
2. O lanseta excelenta pentru un pescar, poate fi bunicica pentru altul, sau neinteresanta pentru al 3-lea. Toti astia insa, pentru a-si da cu parerea, in cunostinta de cauza, trebuie sa ... vezi punctul 1.
3. Principiul de promovare e strict treaba vanzatorului/comerciantului, e de foarte mica importanta in raport cu calitatile/defectele reale ale acelei lansete si, daca e gresit sau nu, se va vedea in balanta contabila a acestuia.

Sa intelegem ca, in afara de Maxx, toti ceilalti deformeaza realitatea? :D
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de carbocalm »

Ionuțe, bine.
Sofisme e pe aceeași lungime de undă cu redundant?

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de ionut72 »

carbocalm scrie:Ionuțe, bine.
Sofisme e pe aceeași lungime de undă cu redundant?

Nu vreau sa te impovarez cu studiul logicii formale dar, in cadrul rationamentului, A este egal cu Non-A.

Ai construit un om de paie -principiul de promovare- si, prin intermediul lui, vrei sa contesti, de fapt, calitatile lansetei pe care nici macar n-ai vazut-o in realitate.

Pe scurt, pentru un potential client, cu mai mult de 2 neuroni functionali, principiul de promovare e irelevant vis-a-vis de calitatile/defectele lansetei. Regret, mai concis de atat n-am cum sa fiu! :)
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de carbocalm »

Ioane,

Faptul ca ai ajuns sa știi ce gandeste o alta persoana, îmi da efectiv valoarea sofismelor tale.

Te confirm însă într-un aspect, chiar nu poți fi mai concis de atat, iar eu, din păcate nu deschid autocadul decât mâine.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de ionut72 »

carbocalm scrie:Ioane,

Faptul ca ai ajuns sa știi ce gandeste o alta persoana, îmi da efectiv valoarea sofismelor tale.

Te confirm însă într-un aspect, chiar nu poți fi mai concis de atat, iar eu, din păcate nu deschid autocadul decât mâine.
Ai postat ce ai gandit, doar ca n-ai exercitiul logicii formale. Ceea ce te-a dat de gol. Nu-i bai, maieutica are taine pentru multi.

Ori Maxx, Maimutoiu, Marian Constantin si Mitanu au dreptate cand au descris lanseta si atunci au dreptate si ceilalti care au descris-o la fel si principiul de promovare e bun, ori toti gresesc si lauda lanseta din pur interes (pentru ca au fost platiti/sponsorizati s-o faca) si lanseta nu e nici pe departe asa cum au prezentat-o ei. Si atunci principiul de promovare e gresit.

Nu merge ca doar unii sa aiba dreptate, iar ceilalti sa bata campii pentru ca au fost platiti, asa cum crezi tu. Retine: A echivalent cu non-A. Macar GeorgeRo e consecvent, el crede ca toti cei care lauda lanseta spun povesti :)
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de pescarusull »

Era unul care lauda lanseta pe care o sa o aiva.
Nu poti face asa ceva si sa ai si credibilitate.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

georgeRO
Mesaje: 109
Membru din: Dum Mai 03, 2015 16:44
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de georgeRO »

ionut72 scrie:
carbocalm scrie:Ioane,

Faptul ca ai ajuns sa știi ce gandeste o alta persoana, îmi da efectiv valoarea sofismelor tale.

Te confirm însă într-un aspect, chiar nu poți fi mai concis de atat, iar eu, din păcate nu deschid autocadul decât mâine.
Ai postat ce ai gandit, doar ca n-ai exercitiul logicii formale. Ceea ce te-a dat de gol. Nu-i bai, maieutica are taine pentru multi.

Ori Maxx, Maimutoiu, Marian Constantin si Mitanu au dreptate cand au descris lanseta si atunci au dreptate si ceilalti care au descris-o la fel si principiul de promovare e bun, ori toti gresesc si lauda lanseta din pur interes (pentru ca au fost platiti/sponsorizati s-o faca) si lanseta nu e nici pe departe asa cum au prezentat-o ei. Si atunci principiul de promovare e gresit.

Nu merge ca doar unii sa aiba dreptate, iar ceilalti sa bata campii pentru ca au fost platiti, asa cum crezi tu. Retine: A echivalent cu non-A. Macar GeorgeRo e consecvent, el crede ca toti cei care lauda lanseta spun povesti :)
Problema e in ce fel o lauda, sunt convins ca este o lanseta foarte placuta, usoara, subtire, frumoasa, care te ajuta in aruncare, dar ca permisiva, placuta in drill cu pesti de 2kg si ca o poate incarca oricine... Astea-s minciuni, daca nu cumva or fi mai multe tipuri de actiune rapida sau isi modifica parametrii in timp real. Citeste interviul postat pe topic sa vezi contradictii acolo, au mai zis si altii ca varful are revenire fulgeratoare dar e si moale in acelasi timp si te ajuta in drill.
Ce cauti la o lanseta? Distanta si drillul, distanta o are, drillul a trebuit fabricat cu vorbe. Nota 10.

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de carbocalm »

Ioane,
Iti re-repet prin repetitie de recapitulare si reiau :
Eu nu am afirmat ca lanseta nu are calitatile acestea, ca unii au dreptate si altii nu , ci doar ca , din punctul meu de vedere propriu si personal aceasta modalitate de promovare nu este etica.

Sper sa intelegi exact ceea ce iti transmit , sa nu reinterpretezi si sa nu imi dai oportunitatea de a te considera un analfabet functional, asa cum am fost tentat in momentul in care postai doar cu copy paste din Vlad Pavlovici.

Eu nu mai am altceva de adaugat pe acest subiect.

Avatar utilizator
viper28
Mesaje: 893
Membru din: Vin Noi 23, 2012 0:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Select Baits Elite-D 13’

Mesaj de viper28 »

carbocalm scrie:Ioane,
Iti re-repet prin repetitie de recapitulare si reiau :
Eu nu am afirmat ca lanseta nu are calitatile acestea, ca unii au dreptate si altii nu , ci doar ca , din punctul meu de vedere propriu si personal aceasta modalitate de promovare nu este etica.

Sper sa intelegi exact ceea ce iti transmit , sa nu reinterpretezi si sa nu imi dai oportunitatea de a te considera un analfabet functional, asa cum am fost tentat in momentul in care postai doar cu copy paste din Vlad Pavlovici.

Eu nu mai am altceva de adaugat pe acest subiect.
Salut,

Poti motiva unde este lipsa eticii in aceasta promovare sau in acest tip de promovare? Mi-am rezervat timp sa recitesc cele scrise (de mine si de altii) si personal nu am vazut nici cea mai mica referire la alte branduri. Nici cea mai mica. Este lipsit de etica cand sustii ca x lanseta este mult mai buna ca lanseta y a nu stiu carui brand/producator.
Toti si-au spus parerea personala....parere in urma caruia nimeni nu este obligat sa cumpere lansetele promovate.
Sunt de acord ca anumite afirmatii vor trezi suspiciuni si nehotarare in ochii celui care citeste. Eu daca nu as sti lanseta si as citi toate cele scrise, as merge in magazin sa vad ce mama ma-sii are lanseta asta si ce hram poarta de o lauda lumea si abia apoi mi-as spune parerea: daca cele spuse sunt doar metode de marketing sau ca lanseta este chiar asa.
Cu stima,
Catalin

FIR INTINS!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”