Service post garantie

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

andur
Mesaje: 17
Membru din: Mar Mar 08, 2016 15:56

Service post garantie

Mesaj de andur »

Buna ziua, as dori sa deschid o discutie despre "service post garantie". Pe acest forum sunt recomandari despre mulineta x sau mulineta y, dar despre reviziile ce le prelungesc viata n-am gasit.
Bun! Recomandati-mi o mulineta low cost (400 Roni) si un distributor ce imi poate face o revizie (contra cost) dupa un an, doi de la achizitie.
Multumesc!

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 699
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Service post garantie

Mesaj de Simu Alexandru »

coco popescu cel mai bun la revizia mulinetelor sau mugurel de la total fishing
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

baracudafish1977
pescar de competitie
Mesaje: 1263
Membru din: Lun Feb 25, 2013 14:20
Puncte: 0
Localitate: Pascani - iasi

Re: Service post garantie

Mesaj de baracudafish1977 »

Dl. Mugurel Adascalitei. Servis , upgrade mulinete.
Born to fish , forced to work ;)

andur
Mesaje: 17
Membru din: Mar Mar 08, 2016 15:56

Re: Service post garantie

Mesaj de andur »

Bun! Acestia sunt persoane fizice dar service autorizat? Ai cumparat mulineta de la magazinul X de pescuit si acelasi magazin iti da adresa service-ului pentru modelul respectiv, asa ar fi normal. Am impresia ca exista o MAAARE problema!!!!

andur
Mesaje: 17
Membru din: Mar Mar 08, 2016 15:56

Re: Service post garantie

Mesaj de andur »

Ideea in sine! O mulineta medie costa cat un aragaz ce are garantie, 4 mulineta cat un frigider mai bunicel ce are si el garantie. Dar magazinul X cand a luat banutii mei, ce-mi ofera in afara produsului?
Atunci de ce sa nu cumpar de la persoana fizica Y ce are acelasi produs dar la pret mai mic?

HENRICH
Mesaje: 136
Membru din: Lun Noi 09, 2015 22:55
Puncte: 0
Localitate: Carei

Re: Service post garantie

Mesaj de HENRICH »

Din pacate in Romania nu este servis de specialitate a mulinetelor,ori de ce marca sa fie.Sunt persoane fizice,dar nu cred ca au orice fel de contract cu firmele care produc mulinete.Normark-RO iar este o comedie :lol: ,nici piese de schimb nu sunt ,s-au daca da nu ce ne trebuie.Eu dupa ce m-am informat din mai multe parti si dupa cum am inteles -NU-producatorii, ci cei ce comercializeaza mulinetele NU sunt interesati...Daca a tine o mulineta multi ani-ei nu au avea vanzari!!!Intr-o tara cu atati de multi pescari si nu avem surse de unde cumpara piese ce ne trebuie????!!!!,eventual din strainatate.Eu am propus in multe locuri de a infiinta un magazin online cu piese,dar din toate partile am primit un raspuns pe ocolite.Din pacate si in acest sens lucreaza in greu interesele!!!Cu stima!

andur
Mesaje: 17
Membru din: Mar Mar 08, 2016 15:56

Re: Service post garantie

Mesaj de andur »

Ok! Cred ca o intrebare (sesizare) la ANPC ne-ar lamuri... sau promovarea celor ce aduc produse pentru pescuit! Sunt f. f. dezamagit de aceasta situatie.

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2779
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Service post garantie

Mesaj de Alin Galbenu »

Decathlon ofera garantie 2 ani lansetelor/mulinetelor vandute de magazin.
Imagine

DAN BERHECI
Mesaje: 218
Membru din: Joi Mai 05, 2011 15:43
Puncte: 0
Localitate: Focsani

Re: Service post garantie

Mesaj de DAN BERHECI »

Eu am fost placut surprins de cei de la Arrow de la care am cumparat mai multe mulinete de-a lungul timpului si in momentul in care am avut o problema cu mulinetele iesite din garantie mi-au oferit o alta mulineta reparata sau una noua mai ieftina putin decit cea cumparata initial.
O firma care se respecta!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Service post garantie

Mesaj de ionut72 »

HENRICH scrie:.Eu dupa ce m-am informat din mai multe parti si dupa cum am inteles -NU-producatorii, ci cei ce comercializeaza mulinetele NU sunt interesati...Daca a tine o mulineta multi ani-ei nu au avea vanzari!!!Intr-o tara cu atati de multi pescari si nu avem surse de unde cumpara piese ce ne trebuie????!!!!,eventual din strainatate.
Producatorii&importatorii ofera piese de schimb, nu magazinele! Un magazin e in imposibilitate de a oferi service pentru toata gama de mulinete pe care o comercializeaza, din mai multe motive. Primul ar fi lipsa personalului specializat in asa ceva. Al 2-lea, ar fi numarul imens de modele si branduri de mulinete, fiecare cu un numar si mai mare de piese.

O posibilitate ar fi ca cineva sa infiinteze o firma care sa se ocupe de asa ceva, cu care magazinele sa colaboreze. Birocratia si legile cretine in vigoare sunt piedici serioase pentru infiintarea unei astfel de firme. De aceea, cei care se ocupa de asa ceva, prefera s-o faca pe "persoana fizica".

Apoi, costurile ar face afacerea neproductiva. Plata transportului, a pieselor de schimb si a manoperei, i-ar impiedica pe cei mai multi dintre clienti sa apeleze la varianta asta, daca vorbim despre mulinete low-cost. Pur si simplu, o firma infiintata cu scopul acesta, nu si-ar scoate cheltuielile, ar merge pe pierdere, din lipsa de clienti.

E posibil sa ma insel, dar e putin probabil. Exista o varianata sa aflam. Tu esti un client nemultumit de situatia asta. Devin-o antreprenor! Mergi si fa o cercetare de piata, vorbeste cu magazinele de specialitate si cu imporatatorii pentru piese de schimb, cauta oameni care sa se priceapa la asa ceva, fa-ti niste calcule si vezi daca iesi pe plus. Daca da, nu mai sta pe ganduri, firma o infiintezi in cateva zile.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”