Sfat achizitie mulinete: Shimano 5500 xtc sau BBLC

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
anastasis1921
Mesaje: 6
Membru din: Lun Feb 20, 2017 0:39
Puncte: 0
Localitate: Iași

Sfat achizitie mulinete: Shimano 5500 xtc sau BBLC

Mesaj de anastasis1921 »

Bună seara! Citesc forumul Crapmania de aproximativ 2 ani și am observat că aici pot găsi sfaturile unora dintre cele mai autoritare voci din domeniul pescuitului la crap. Aș avea ocazia să cumpăr din UK trei mulinete Shimano 5500xtc sau BBLC, ambele variante în condiție excelentă. Momentan, dețin și trei lansete Sonik SK4 XTR de 3.5 lb cu Okuma PL 860. Pescuiesc mai mult plantat, cu navomedelul, însă nu la distanțe extreme, de peste 300 de metri, pe lacuri unde crapii, în general, nu au peste 5 kg. Știu, în principiu, răsfoind acest forum, că BBLC sunt cele mai recomandate pentru pescuitul plantat, însă nefolosindu-le niciodată, mă gândesc că îmi voi îngreuna echipamentul foarte tare. Aș fi deosebit de recunoscător dacă aș primi un sfat!
P.S.: aș dori să fiu perceput ca începător!

Avatar utilizator
florin crapanu
Mesaje: 312
Membru din: Joi Dec 15, 2011 14:51
Puncte: 0
Localitate: BOTOSANI

Re: Sfat achizitie mulinete: Shimano 5500 xtc sau BBLC

Mesaj de florin crapanu »

Salut , parerea mea ca Ultegra XTC5500 nu te ajuta la plantat deoarece incarca putin fir pe tambur.Eu cand pescuiesc plantat folosesc fir de peste 0,40 mm. deoarece cu cat firul este mai gros, elongatia este semniicativ mai mica si te ajuta foarte mult sa percepi trasaturile mai bine.Folosesc BBLC modelul vechi cand pescuiesc plantat si l-am folosit si la pescuitul lansat.Dupa mine alegerea ta trebuie sa fie clar BBLC care poate fi folosit in toate situatiile din pescuitul crapului.Cred ca ti-am fost de ajutor.Fir intins !
PESCAR BOLNAV LA C[R]AP

anastasis1921
Mesaje: 6
Membru din: Lun Feb 20, 2017 0:39
Puncte: 0
Localitate: Iași

Re: Sfat achizitie mulinete: Shimano 5500 xtc sau BBLC

Mesaj de anastasis1921 »

Vă mulțumesc pentru răspuns! Am luat în considerare sfatul și am găsit, pana la urmă, 3 XTA-LC.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”