Sfat competent.

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Florin G
Mesaje: 129
Membru din: Mie Sep 18, 2013 14:39

Sfat competent.

Mesaj de Florin G »

Salut,

Am rugamintea sa ma ajutati cu niste pareri.
In acest moment am Beast-uri cu Bblc, din motive obiective am nevoie de 2 x mulineta + lanseta.
Care din MTX - uri este mai apropiat de Beast sau mai bun pt. distanta.
Ca sa fiu mai clar : cu aceiasi mana ( formata pe Beast ) cu ce MTX credeti ca arunc mai bine ( distanta )
Pt. mulinete ma gandesc la MX 14000 cu tambur la fata.
Buget aproximativ 1500 lei/ansamblu.

Daca exista cineva care a aruncat cu Beast si cu MTX.... va rog sfat.

Multumesc.

Florin G
Mesaje: 129
Membru din: Mie Sep 18, 2013 14:39

Re: Sfat competent.

Mesaj de Florin G »

As aprecia domnule Mitranescu daca sfatul dvs ar fi printre eventualele sfaturi ale celorlalti pescari.
Multumesc.

Avatar utilizator
Eduard Mosneanu
Mesaje: 279
Membru din: Lun Mar 27, 2017 18:59
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Sfat competent.

Mesaj de Eduard Mosneanu »

Class
Gone fishing....

Avatar utilizator
stasgutu
Mesaje: 326
Membru din: Joi Mai 23, 2013 20:02
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat competent.

Mesaj de stasgutu »

"MTX Class" + "CI4+XTB"
Stas Gutu

Florin G
Mesaje: 129
Membru din: Mie Sep 18, 2013 14:39

Re: Sfat competent.

Mesaj de Florin G »

Multumesc.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Sfat competent.

Mesaj de Dan Mitranescu »

Florin G scrie:Salut,

Am rugamintea sa ma ajutati cu niste pareri.
In acest moment am Beast-uri cu Bblc, din motive obiective am nevoie de 2 x mulineta + lanseta.
Care din MTX - uri este mai apropiat de Beast sau mai bun pt. distanta.
Ca sa fiu mai clar : cu aceiasi mana ( formata pe Beast ) cu ce MTX credeti ca arunc mai bine ( distanta )
Pt. mulinete ma gandesc la MX 14000 cu tambur la fata.
Buget aproximativ 1500 lei/ansamblu.

Daca exista cineva care a aruncat cu Beast si cu MTX.... va rog sfat.

Multumesc.
Salut,
Regula este numai una, indiferent de numele lansetei.
"O lanseta arunca mai bine cu cat este mai usoara si cu cat este mai tare".
Totodata, aceste aspecte sunt singurele care cresc real si costurile produsului.
Adica nu o sa gasesti niciodata o lanseta usoara, rigida si ieftina.

In zona celor 400g, in care se incadreaza majoritatea lansetelor bune, Class-ul este cel mai rigid.
Asa ca recomandarea incepe de aici. ( iar ansamblul completat de mulineta MX 14000 este sub suma specificata ).
Nu stiu exact care este diferenta de putere intre cele doua lansete si nici daca vor fi probleme de acomodare. Majoritatea pescarilor ce au ajuns la Class, au trecu usor acomodarea la noua putere.
Un lucru important este si ca cine a trecut la Class si s-a acomodat cu el, nu a mai reusit sa se acomodeze usor cu alta lanseta.

P.S. o varianta foarte buna la acest moment este si MTX TOP. Putin mai moale decat Class-ul , dar cu pret redus la 450 lei.
https://danmitranescu.ro/lansete-crap/2 ... x-top.html

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Sfat competent.

Mesaj de Alexandru Mihai »

MTX 14 întâi după care Class dacă mai ai nevoie!
Nu este chiar așa ușor cu Class-ul.
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

Avatar utilizator
yuuhuu
Mesaje: 465
Membru din: Mie Ian 21, 2015 14:16
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Sfat competent.

Mesaj de yuuhuu »

Eu pescuiesc exclusiv Beast Master. Classul nu pot sa il incarc dar asa cum a spus si Maxx MTX14 e best buy

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Sfat competent.

Mesaj de Dan Mitranescu »

Nu vreu sa para ca este subiectivism comercial influientat de "produsul mai scump", dar Classul "nu poate sa il incarce" numai cine nu se antreneaza putin cu el, sau mai exact, cine ia decizia "nepotrivirii" prea devreme.
Personal cred ca am aruncat de cel putin 1000 de ori pana am inceput sa ii scot in evidenta avantajele in fata lui MTX 14.
Am folosit multi ani MTX14 si cand am trecut pe Class, mi-a fost greu. Tehnica de aruncare difera mult. Acceleratia, ... totul. Si nu se punea problema de forta.
In schimb, Florin Mirea s-a adaptat imediat. ( aceleasi conditii )
La fel si multi dintre cei care au venit la Categoria Mica si Mijlocie de la concursul de casting. Deci nu erau printre cei mai buni aruncatori, dar au aruncat mai bine cu Classul decat cu lanseta proprie ( mai moale ).

Recomand Classul numai atunci cand este neaparat nevoie de "maximum" . Diferenta de pret fata de MTX 14 nu este pe masura diferentei in utilizare.
10% in utilizare si 100% la pret . Aici trebuie sa se verifica atent "potrivirea", ca de incarcat se incarca lanseta, de catre oricine isi propune asta.
Prin "incarcare" ma refer la a obtine distante mai mari decat cu o alta lanseta mai moale, nu neaparat sa se arunce mai mult decat arunca Maxx.

viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

Re: Sfat competent.

Mesaj de viorel doloc »

La mine, principiul alegerii lansetei Mtx Class a fost simplu: îmi trebuia o lanseta cu care să arunc mai departe "decât" cele pe care le-am avut/incercat: Fox, Shimano Speedmaster și apoi MTX 14 și. ..am reusit să "bat" toate aceste lansete.
PS. Menționez că sunt un aruncător mediu/bun, nu foarte bun!
Carp Passion

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”