Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Mesaj de Albert »

Salut Dan si la multi ani.
Chiar am vrut sa te intreb: inelele alea de nu si le permite nimeni, tip K, de cine-s facute?
Cat depre lansete si mulinete, felicitari. Arata bine :))

Chryys
Mesaje: 163
Membru din: Joi Iun 19, 2014 12:51
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Mesaj de Chryys »

Precizia in aruncare este, in cazul meu, mult superioara cu velocity (am si mtx14). Poate e mai bleg mtx-ul meu, nefiind la prima tinerete, dar cu velocity arunc unde doresc, cu mtx ul arunc la aceeasi distanta, dar precizia nu e. Parere personala. Pescuit doar de placere.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Mesaj de Dan Mitranescu »

Albert scrie:Salut Dan si la multi ani.
Chiar am vrut sa te intreb: inelele alea de nu si le permite nimeni, tip K, de cine-s facute?
Cat depre lansete si mulinete, felicitari. Arata bine :))
Salut si la multi ani !

Inelele alea sunt facute de unii care vor cumpara PROTV -ul ( nu glumesc ).
Asa ca ai grija ! :D ( acum glumesc ).

In alta ordine de idei, inelele sunt marcate cu YR , dar habar nu am cine le face si este ultimul lucru la care ma gandeam, dupa 10 de ani in care nu am tinut cont niciodata de asta.
Sa nu ma intrebi nici din ce sunt facute, ca nici asta nu stiu. Cred ca din pamant ars si sarma indoita.
Mie imi plac ca au pamantul ars subtire, sunt usoare, sarma tare si ca arata bine ... si ca pana acum le-am gasit numai pe o lanseta de 2000 lei. ( mai caut ... :) )

Multumesc sincer pentru apreciere. Stiu ca nu ma pacalesti cu asa ceva. :)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Mesaj de Dan Mitranescu »

Chryys scrie:Precizia in aruncare este, in cazul meu, mult superioara cu velocity (am si mtx14). Poate e mai bleg mtx-ul meu, nefiind la prima tinerete, dar cu velocity arunc unde doresc, cu mtx ul arunc la aceeasi distanta, dar precizia nu e. Parere personala. Pescuit doar de placere.
Separat de subiect, ( ca iar nu este de luat in calcul MTX14 in subiectul asta ), unde va incurcati cu precizia, ca distanta sau ca directie ? Presupun ca nu cu directia.
La precizie este vorba numai de obisnuinta cu o anumita lanseta.
Oricine isi face mana cu o lanseta, nu reuseste aceleasi performante de precizie cu o alta lanseta.

Un sfat legat de precizie ( indiferent de lanseta). Scurtati firul la aruncare. La aruncarile foarte scurte ( 20m ), greu de facut cu 3,90m atunci cand este nevoie de precizie ( marginea stufului, ...), firul trebuie scurtat pana la 0,5m la aruncare, pentru a avea aruncari cat mai bune.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Mesaj de Albert »

Aha. Poate d-aia nu si le permit niciunii. Nu din motiv de pret ci din motiv de lipsa informatii haukyo.ro style :)
Atata timp cat te-ai asigurat ca au copiat la indigo distributia fortelor, unghiurile si ce mai trebuie de la original n-ar trebui sa ai probleme. Si daca apar se rezolva la generatia urmatoare sau cu o liță si-un patent, ca si la swingere, pana ajunge vaporu' :)
Serios te-am felicitat, arata bine chinezariile. Bine, daca ne ascultai acum niste ani cand iti spuneam ca si finisajele vand poate acum erai la generatia ț de lansete frumoase si probabil iti permiteai sa pui pe ele si inele fuji k originale. Eh, important e sa fi iesit bine, nu ca am avut dreptate:))
Spor.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Mesaj de Dan Mitranescu »

Albert scrie:Aha. Poate d-aia nu si le permit niciunii. Nu din motiv de pret ci din motiv de lipsa informatii haukyo.ro style :)
Atata timp cat te-ai asigurat ca au copiat la indigo distributia fortelor, unghiurile si ce mai trebuie de la original n-ar trebui sa ai probleme. Si daca apar se rezolva la generatia urmatoare sau cu o liță si-un patent, ca si la swingere, pana ajunge vaporu' :)
Serios te-am felicitat, arata bine chinezariile. Bine, daca ne ascultai acum niste ani cand iti spuneam ca si finisajele vand poate acum erai la generatia ț de lansete frumoase si probabil iti permiteai sa pui pe ele si inele fuji k originale. Eh, important e sa fi iesit bine, nu ca am avut dreptate:))
Spor.
Si cine isi permite sa puna inele Fuji K originale pe o lanseta ? Da cel mai ieftin exemplu ! :wink:
Cine isi permite sa puna inele Fuji K neoriginale pe o lanseta ?

Am pus mandrina Fuji pe MTX 14 si ma costa 3 euro in plus fata de mandrina de pe MTX8, care este identica, facuta de aceeasi fabrica ( apropo de copiat ), dar nu scrie Fuji pe ea.
La inele nu mai era cu 3 euro, ca le mazgaleam si pe alea. Este mai mult. Nu merita. Si oricum, cine cauta pandalii, nu inghite Hakuyo din principiu. Ce rost avea ?
Nu este nimic copiat, ca sunt aceleasi matrite ca si la mandrine. Puteam copia scrisul, dar nu este legal. In plus, daca nu ai observat, inelul de 50 K am reusit sa il facem in acelasi timp. :wink:

P.S. Care sunteti "voi ", cei care "imi spuneati" ? De ce imparti privilegiul asta ? :D

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Mesaj de Albert »

Pai au fost mai multi care ti-au spus de-a lungul timpului diverse lucruri pertinente depre ce si mai ales cum vinzi. Ca tie ti s-a casunat pe mine, n-am ce face. Doar ca-s mai incapatanat si coerent nu inseamna ca sunt singurul care iti da sfaturi. Multi au incercat sa discute cu tine dar au plecat pe fentele tale si ale aplaudacilor sau pur si simplu s-au plictisit :))
Referitor la inele. Chiar nu poti sa dai un link, ceva, catre producator? Chiar cumperi asa in orb, pui chestii pe flagsheep fara sa stii tot despre ele? :))
Lansete cu inele Fuji gasesti pe gugăl, ce naiba. Doar nu i-a venit chinezului ideea din cer si a facut el o matrita. A dat copy/paste de undeva, nu?
Ah..e prima data cand scrii ca e ilegal sa copiezi ceva 100%. De pus in calendar.
Edit: On-topic: au aparut MTX-uri noi,a scos si Shimano lansete si mulinete noi..asteptati sa treaca primava si apoi cumparati. Despre Velocity vs restul lumii e plin forumul de discutii;)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Mesaj de Dan Mitranescu »

Albert scrie:Pai au fost mai multi care ti-au spus de-a lungul timpului diverse lucruri pertinente depre ce si mai ales cum vinzi. Ca tie ti s-a casunat pe mine, n-am ce face. Doar ca-s mai incapatanat si coerent nu inseamna ca sunt singurul care iti da sfaturi. Multi au incercat sa discute cu tine dar au plecat pe fentele tale si ale aplaudacilor sau pur si simplu s-au plictisit :))
Referitor la inele. Chiar nu poti sa dai un link, ceva, catre producator? Chiar cumperi asa in orb, pui chestii pe flagsheep fara sa stii tot despre ele? :))
Lansete cu inele Fuji gasesti pe gugăl, ce naiba. Doar nu i-a venit chinezului ideea din cer si a facut el o matrita. A dat copy/paste de undeva, nu?
Ah..e prima data cand scrii ca e ilegal sa copiezi ceva 100%. De pus in calendar.
Edit: On-topic: au aparut MTX-uri noi,a scos si Shimano lansete si mulinete noi..asteptati sa treaca primava si apoi cumparati. Despre Velocity vs restul lumii e plin forumul de discutii;)
Inelele pe Class sunt tip K din 2014. Deci stiam ce pun, chiar daca nu erau si cele de 50 disponibile.
Am incredere in fabrica, asa cum si eu am clienti care au cumparat de la mine, fara sa vada nimic. Exista si astfel de relatii si sunt mandru ca fac parte dintr-un asemenea lant.
Este ilegal sa copiezi branduri ( nume ), sigle sau imagini inregistrate, nu altceva.
Cred ca vei ramane ultimul cu discutiile astea despre "copiat", cand de zeci de ani se fura idei si se face spionaj la nivel mondial, pe valori de miliarde, nu pe gauri prinse-n sarma sau pe doua plastice cu balama :D

Cu "facutul" asta de care spui, este destul de greu sa mai faci ceva. Vorbim alta data, ca acum mai am de pus niste poze foarte frumoase pe site. :D

doruSV
Mesaje: 82
Membru din: Lun Feb 17, 2014 19:02
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Mesaj de doruSV »

Chryys scrie:Precizia in aruncare este, in cazul meu, mult superioara cu velocity (am si mtx14). Poate e mai bleg mtx-ul meu, nefiind la prima tinerete, dar cu velocity arunc unde doresc, cu mtx ul arunc la aceeasi distanta, dar precizia nu e. Parere personala. Pescuit doar de placere.
E din cauza actiunii lansetei. La Velo ai actiune mai rapida (de varf), fapt ce pentru majoritatea pescarilor constituie un avantaj la aruncarile de precizie.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Mesaj de Albert »

Dan Mitranescu scrie: Cred ca vei ramane ultimul cu discutiile astea despre "copiat", cand de zeci de ani se fura idei si se face spionaj la nivel mondial, pe valori de miliarde, nu pe gauri prinse-n sarma sau pe doua plastice cu balama :D
Iti doresc sa devii relevant in domeniu sa vezi ca nu e chiar asa cum spui tu :)
Dan Mitranescu scrie:Vorbim alta data, ca acum mai am de pus niste poze foarte frumoase pe site. :D
Spor la treaba. Totusi, inca un sfat: pentru pozele mai cauta variante de pozasi. E pacat sa ai un site decent si poze din clasa a 4-a.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”