Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Mesaj de Dan Mitranescu »

Albert scrie: Spor la treaba. Totusi, inca un sfat: pentru pozele mai cauta variante de pozasi. E pacat sa ai un site decent si poze din clasa a 4-a.
:D
Daca fac un produs al carui accesoriu seamana cu unul "original" ( inelele de pe lanseta ), ma acuzi de copiat inele. ( de parca eu le-am facut, sau daca aia in fabrica mi le dadeau, eu trebuia sa spun "nu si nu" ca ma cearta Albert :D ). Apropo de asta. Vezi ca inelul de 50 le-a iesit mai subtire si mai usor ca originalul. :wink:

Daca imi fac pozele originale ( si descrieriile ) , fiind poate singurul magazin de la noi care isi face singur pozele, care pune cele mai multe si mai explicite la fiecare produs in parte, care le pune la rezolutii mari sa se vada cat mai bine, ... tot de clasa "4" raman ?! :)

Mi-ai gasit nod in papura pana si la astea. :D

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Mesaj de marian_popescu »

Inevitabil, aceleași discuții
Nu sunt fan hakuyo, ba chiar ce mulinete (nu alea din concursuri), bagajerie, accesorii etc am văzut prin magazinele din Ploiesti, chiar nu îmi place hakuyo. Și nu comparând cu "branduri", ci chiar cu astea gen FL, din aceeași categorie de preț.
Dar următorul set de lansete va fi mtx 14, ultimul model. Pur și simplu, in banii ăștia, nu găsesc ceva mai potrivit pt pescuit la distanță cu naditori, e pescuitul pe care îl practic în cele mai multe situații. Nu că nu as vrea class, dar nu mă ține buzunarul
Desigur, găsim velocity second-hand la preturi chiar mai mici decât mtx 14. Dar nu am aceeași încredere în rezistența blankului. Chiar daca din același xt 60 + biofibra erau făcute beastmasterurile. Dar velocity sunt prea slim, cred că și de aici vin mai multe probleme cu ele comparativ cu bătrânul beast, care chiar daca era mai ciomagos, era al naibii de bun la lansat naditori

Driscu Radu
Mesaje: 306
Membru din: Mar Ian 24, 2012 8:10
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Mesaj de Driscu Radu »

Mariane cred ca trecerea de la o lanseta (groasa in carne), la una slim sau ultra slim, e ca si cum ai trece de la o masina cu cutie manuala la una automata daca accepti comparatia.Personal am trait acesta experienta si ca sa ma acomodez mi-a luat circa un sezon, am trecut de la un 3,6m de vreo 400 gr, la unul de 300 gr, ideea cred este sa respectam niste valori inscrise pe lanseta restul vine cu timpul.Sincer nu am sa ma intorc la lansete de peste 400 gr decat la spod, la fel si la mulinetele cu bait runner pe spate versus in tambur sau frana rapida.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Mesaj de Albert »

Mai Dan, nu-ti caut nimic, asta nu vrei tu sa intelegi. Doar imi spun parerea si dau niste sfaturi. Legat de poze: e foarte bine ca le faci dar fa-le cum trebuie. De exemplu, e mai reprezentativa poza aia de pe parchet decat ce ai tu pe site cu lansetele. Parca si tu spuneai tot pe acel topic ca te asteptai sa fie altfel pozele.
In fine, spor la treaba si vanzare buna :)

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Mesaj de marian_popescu »

Driscu Radu scrie:Mariane cred ca trecerea de la o lanseta (groasa in carne), la una slim sau ultra slim, e ca si cum ai trece de la o masina cu cutie manuala la una automata daca accepti comparatia.Personal am trait acesta experienta si ca sa ma acomodez mi-a luat circa un sezon, am trecut de la un 3,6m de vreo 400 gr, la unul de 300 gr, ideea cred este sa respectam niste valori inscrise pe lanseta restul vine cu timpul.Sincer nu am sa ma intorc la lansete de peste 400 gr decat la spod, la fel si la mulinetele cu bait runner pe spate versus in tambur sau frana rapida.
Pentru senzații tari cu scule de finețe, am bologneza...
Că sa fiu eficient, le prefer pe astea mai pentru băieți de la țară
Cat sa se simtă în plus 100 de grame la o lanseta in care îmi pun toată forța să arunc un 120 - 130 de grame?
Diferența asta de greutate o pot regla din mulinete, daca mă derelanjeaza. Dar nu am simțit așa o diferența între lanseta cu bblc și lanseta cu niste daiwe de 550 de grame...
Pur și simplu vreau sa mi le iau și să pescuiesc cu ele macar un sezon

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Mesaj de petre iulian »

in curand un nou topic :D

MX 14000 la `tranta cu Shimano X si Y :lol:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Alex_Sebastian
Mesaje: 477
Membru din: Sâm Sep 27, 2014 10:11
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Mesaj de Alex_Sebastian »

petre iulian scrie:in curand un nou topic :D

MX 14000 la `tranta cu Shimano X si Y :lol:
aici de vina sunt chinezii ca nu trimit mulinetele mai repede. Dane biciu pe EI !!!! se termina iarna si inginerii nostri nu stiu ce sa recomande. :lol:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Mesaj de Dan Mitranescu »

Albert scrie:Mai Dan, nu-ti caut nimic, asta nu vrei tu sa intelegi. Doar imi spun parerea si dau niste sfaturi. Legat de poze: e foarte bine ca le faci dar fa-le cum trebuie. De exemplu, e mai reprezentativa poza aia de pe parchet decat ce ai tu pe site cu lansetele. Parca si tu spuneai tot pe acel topic ca te asteptai sa fie altfel pozele.
In fine, spor la treaba si vanzare buna :)
Remarca mea legata de propiile poze a fost ca in cazul noilor lansete din seria BLACK EDITION , pozele nu se ridica la valoarea estetica de ansamblu a betelor.
Ori, o lanseta, cat ai vrea, nu ai cum sa o incadrezi intr-o poza, sa se vada bine totul, in ansamblu.
Pe detalii poti ( si eu zic ca le fac destul de bine si detaliat, comparativ cu orice alt exemplu de poza de lanseta din alte site-uri similare ).
Trebuie sa pastrez o linie de ansamblu a site-ului si nu pot sa ma prezint cu poze facute altfel decat majoritatea celor din site, ca pe urma seamana a olx.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Mesaj de Albert »

Partea cu site-ul unitar o inteleg doar ca asta n-ar trebui sa stea in calea calitatii. Macar la partea asta nu te...inspira de la altii.
Uite, fa un concurs: cine pozeaza cel mai creativ/reprezentativ o lanseta/mulineta castiga cel mai usor inel tip K de 50mm si face, contra cost, restul pozelor pentru gama 2018. :)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Mesaj de Dan Mitranescu »

Albert scrie:Partea cu site-ul unitar o inteleg doar ca asta n-ar trebui sa stea in calea calitatii. Macar la partea asta nu te...inspira de la altii.
Uite, fa un concurs: cine pozeaza cel mai creativ/reprezentativ o lanseta/mulineta castiga cel mai usor inel tip K de 50mm si face, contra cost, restul pozelor pentru gama 2018. :)
Ideea este buna si pot sa ofer inelul tip K de 50 cu tot cu suport, dar cu pozarul nu am cum sa ma sucesc, din doua motive: gradul de rudenie si tendintele comportamentale . :D
Asta este :
https://www.facebook.com/10000054401170 ... 0544011704

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”