Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

DeltA
Mesaje: 26
Membru din: Dum Apr 23, 2017 22:40
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Mesaj de DeltA »

de mtx top nu prea spune nimeni nimic.... mama lor de velocity....

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Mesaj de marian_popescu »

După ce am văzut la lucru velocity, mtx 14 și mtx top, as spune așa: velocity și mtx 14 cu inel de plecare de 40 as alege oricând. Velocity mai frumoasă și mai scumpă, mtx 14 mai ieftină și ține mai bine la tăvăleală (preț destul de mare second, după 3-5 sezoane de folosință) ambele cu un blank ferm și puternic.
Mtx 14 incredibil cat de mult poate sa "atârne" de același blank o configurație de inele mari, la fel ca și pe mtx top.

Daca s-ar putea, velocity sau top cu configurația cu inele mai mici. Nu vreau să mă gândesc ce înseamnă class-ul
cu inele mici, cred că e de vis. Dar...cati ar mai cumpăra lansete de forță fără inel de plecare de 50?
Imi aduc aminte că au stat mtx-urile cu inelele "mici" o grămadă de timp pe stoc, la reducere. Am dat cu ele și acum le caut pe olx...

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2780
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Mesaj de Alin Galbenu »

Inca mai credeti ca inelul de 50 te ajuta cand pescuiesti cu 020 ?
Daca ar exista si class, cu inele tip k, cap coada si sa fie si de 40L, ala da ar fi vis.
Imagine

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Mesaj de marian_popescu »

Pai eu nu am crezut niciodată, am lansete cu inele și mai mici de atât (de surf) și dau cu ele distanta, că mă ajută blankul.
Dar nici chinezu nu mai face cu inel de 40, că nu se vând, nu că nu ar fi bune.
Nu folosesc fire așa subțiri, că nu am nevoie sa ating performante supreme. O,25 e suficient pt mine. Și chiar mai groase, daca se poate

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Mesaj de Dan Mitranescu »

Asta este si parerea mea. Nu am vazut niciodata avantajele inelului de 50 , de la cele practice si pana la costuri. Am tot spus asta cu ani in urma.
Primul lot de MTX14 a venit in ambele variante, avand si inele de plecare de 40, cat si de 50.
Cele cu inel de 50 erau preferate fata de celelalte in raport de peste 10 la 1, iar acel "1" era datorat in mare parte insistentelor mele.
Asa ca am renuntat la model, ba mai mult, mi-am luat si eu varianta cu inel de 50.
Ma consider destul de stabil emotional :) , dar parca si mie mi se pareau mai "sarace" cele cu inel de 40. Asta in conditiile in care lanseta cu 40 "statea" mai bine , avea o revenire mai buna, era mai usor de transportat, iar de aruncat, arunca la fel de bine ( dupa zeci de teste ).
Ma simteam "pe langa drum" cand imi vedeam lansetele, in comparatie cu celelalte standuri de pescuit. Am cedat impotriva convingerilor practice.

Class-ul trebuie sa vina in varianta Black Edition.
Pentru loturile urmatoare de Class si MTX14 am sa comand si acel "1%" cu inel de plecare de 40.

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2780
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Mesaj de Alin Galbenu »

Desi nu pescuiesc cu mtx14, am avut in trecut varianta cu inel de 50. Am inlocuit inelele cu un set de minima4 chrome in config 50-16. PArtenerul meu avea 40-12. Dupa toata investitia mea, parca tot ale lui reveaneau mai rapid, asa ca am renuntat la ele. Iar acum, tot la inel de 40 m-as intoarce.Arata mai bine.
Vreau sa vad si eu acel Class :D
Imagine

tonny
pescar de competitie
Mesaje: 1015
Membru din: Dum Apr 11, 2010 9:44
Puncte: 0
Localitate: Alba Iulia

Re: Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Mesaj de tonny »

Deci pana la urma tot nu sunt lămurit despre mtx top
Am citit topicul cap coada si nu am aflat mare lucru despre mtx top. ....Se merita sa iau mtx top sau sa iau mtx 14 Black?
Mersi
===Toth Stefan Anton===
=All4carp=

tonny
pescar de competitie
Mesaje: 1015
Membru din: Dum Apr 11, 2010 9:44
Puncte: 0
Localitate: Alba Iulia

Re: Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Mesaj de tonny »

Scuze. ..Am postat de 2 ori
===Toth Stefan Anton===
=All4carp=

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Mesaj de Dan Mitranescu »

tonny scrie:Deci pana la urma tot nu sunt lămurit despre mtx top
Am citit topicul cap coada si nu am aflat mare lucru despre mtx top. ....Se merita sa iau mtx top sau sa iau mtx 14 Black?
Mersi
MTX TOP merita "ca finisaje" datorita panzei 3k si ca pret, tinand cont ca lanseta este la pret redus ( de la 600 lei. )

MTX14 Black Edition face fix acelasi lucru, daca ne referim la parametrii functionali.
Un plus estetic vine de la seria completa de inele K ( la Top inelele de 50 si 40 au forma clasica a piciorului )

Acestea sunt diferentele.

micleaalin
Mesaje: 10
Membru din: Dum Aug 02, 2009 22:34
Puncte: 0
Localitate: Deva

Re: Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Mesaj de micleaalin »

Dar intre MTX UNI BLACK si MTX 14 BLACK pe care o considerati favorita ? va rog daca se poate sa ma ajutati sa decid.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”