Shimano Ultegra 14000 XTD - 2016

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Thomas Cristian
pescar de competitie
Mesaje: 1273
Membru din: Joi Oct 04, 2012 17:35
Puncte: 0
Localitate: Otopeni

Shimano Ultegra 14000 XTD - 2016

Mesaj de Thomas Cristian »

Acum pe seara am gasit acest video.
Va rog sa imi spuneti daca, schimband acea piesa, se pierde sau se strica ceva.
Din pacate omul vorbeste italiana.
Practic, omul schimba acea "sarma", nu stiu cum se numeste, una originala cu una de pe Aero technium.
Rezultatul ?
https://youtu.be/E_EeMdARUVU

Avatar utilizator
Carpatic Club
Mesaje: 654
Membru din: Joi Noi 10, 2011 17:58
Puncte: 0
Localitate: Suceava
Contact:

Re: Shimano Ultegra 14000 XTD - 2016

Mesaj de Carpatic Club »

in filmultetul respectiv, piesa respectiva este schimbata pt. ca utilizatorul acelei mulinete e genul de pescar care "reuseste" sa taie acea bucsa a galetului cu firul.
Noua piesa este integral metalica si este posibil sa aduca un aport de greutate pe acea parte, care sa anuleze efectele ideii de "computer balanced" cu care se lauda mai toti producatorii de mulinete si e posibil ca ulterior, sa ai ceva vibratii nedorite sau sa creasca uzura pe anumite piese. Daca diferenta de greutate e mica, la fel de bine e posibil sa nu apara asa ceva.
La fel de bine, daca schimbi piesa cu cea metalica si ai vibratii nedorite, poti incerca sa compensezi greutatea suplimentara din zona galetului, cu alice mici de plumb, pe care sa introduci in zona de prindere a sarmei galetului situata diametral opus de galet.
Pozitionarea acelor alice si greutatea lor le poti stabili prin incercari succesive.
Poti incerca si ne poti spune si noua! :D

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Shimano Ultegra 14000 XTD - 2016

Mesaj de Alin Galbenu »

Sa dai un salariu pe o mulineta, apoi s-o duci la vulcanizare pentru echilibrare cu plumb. Asta inseamna sa fii...... pescar in Romania.
Imagine

Avatar utilizator
Thomas Cristian
pescar de competitie
Mesaje: 1273
Membru din: Joi Oct 04, 2012 17:35
Puncte: 0
Localitate: Otopeni

Shimano Ultegra 14000 XTD - 2016

Mesaj de Thomas Cristian »

Nu am probleme, eu folosesc fire groase pt ca plantez. Iar atunci cand arunc din mana, odata la 2 ani, nu am reusit sa tai galetul.
Multumesc pt raspuns.

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano Ultegra 14000 XTD - 2016

Mesaj de pescarusull »

S-a incercat schimbarea respectivei piese cu una metalica dar aceasta operatie a dus la dezechilibrarea rotorului.
Exista aici pe forum, nu mai stiu topicul, destule discutii despre schimbarea respectiva.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
ActivOo
Mesaje: 253
Membru din: Vin Apr 17, 2015 14:17
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti, sector 4

Re: Shimano Ultegra 14000 XTD - 2016

Mesaj de ActivOo »

Buna ziua,

Am si eu ceva nelamuriri, nefiind un cunoscator in domeniu shimano. vorbim de ultegra xtd/xsd 14000: daca de exemplu pun o singura saiba groasa pe fiecare mulineta, firul meu de 0.25 si 0.35 va fi asezat in acelasi mod? Sau firul subtire va fi asezat drept si cel gros conic ?

SI alta intrebare ... am inteles ca pe reductii intra cam 300-330m de 0.25 . pe celelalte reductii de 10000 cat fir de 0.35 ar intra?

Multumesc
Bucuresti Sector 4/3
Mail: poppcosminflorian@gmail.com
Tel: 0774073394

Avatar utilizator
kppus
Mesaje: 55
Membru din: Mie Feb 28, 2018 19:07

Re: Shimano Ultegra 14000 XTD - 2016

Mesaj de kppus »

Până la urmă se merita sa cumperi xtd sau nu ?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Fir Intins!

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Shimano Ultegra 14000 XTD - 2016

Mesaj de ilar »

Mulinetele nu sunt chiar atat de rele. Trebuie sa decizi tu daca le vrei sau nu. Eu personal am si ultegre si am si mtx 14000 de la hakuyo. As zice in prima faza ca ruleaza mai fin ultegrele decat hakuyo, dar exista si o diferenta semnificativa de pret. Ultegra 689 plus 30 set saibe carbon( si frana parca nu este ceea ce trebuie) iar hakuyo mtx 14000 cu tambur la fata cu tot 530 lei, raport recuperare mai bun alta garantie, vb direct cu importatorul si este mult mai prompt decat cei de la shimano. Am ambele variante de 2 ani si le folosesc fara probleme.

Avatar utilizator
kppus
Mesaje: 55
Membru din: Mie Feb 28, 2018 19:07

Re: Shimano Ultegra 14000 XTD - 2016

Mesaj de kppus »

Ilar ,Cu galetul ai avut ceva probleme la ele ?eu de asta vreau să mă feresc .

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk


Fir Intins!

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Shimano Ultegra 14000 XTD - 2016

Mesaj de ilar »

Nu, dar ca sa nici nu am probleme sunt atent dupa lansare, inchid frumos cu mana pick up-ul si ma mai uit si la fir. Altfel s-ar putea sa fie probleme, daca nu altceva, intra firul sub fusta😡

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”