Spigot iesit din segment

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
guvi
Mesaje: 5
Membru din: Joi Mai 26, 2016 15:55

Spigot iesit din segment

Mesaj de guvi »

Am tinut ieri lanseta in soare mult si s-a blocat spigotul. Cand am fortat-o ca sa le demufez a iesit spigotul din partea unde era lipit. Am reusit acasa sa-l scot si din partea cealalta cu WD 40. Lipiciul ala vechi de pe sipgot nu se curata cu acetona, ma gandesc sa-l curat cu un smirghel fin si apoi sa incerc sa-l lipesc cu ceva, dar cu ce? Acasa am doar picatura si un soi de prenadez dar nu mi se pare o idee buna sa folosesc astea. Ce soi de lipici e indicat sa folosesc acolo?

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2779
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Spigot iesit din segment

Mesaj de Alin Galbenu »

Ce lanseta este ?
Imagine

guvi
Mesaje: 5
Membru din: Joi Mai 26, 2016 15:55

Re: Spigot iesit din segment

Mesaj de guvi »

Okuma Epix v2 din 3 bucati.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Spigot iesit din segment

Mesaj de gabi1 »

ipiciul ala vechi de pe sipgot nu se curata cu acetona, ma gandesc sa-l curat cu un smirghel fin si apoi sa incerc sa-l lipesc cu ceva, dar cu ce?
Lasă spigotul de seara până dimineaţa la înmuiat intr-un borcan închis ermetic în care pui acetonă. Adezivul ar trebui să se cureţe uşor, merge şi cu şmirglu, însă trebuie să fii foarte atent, să nu-l decalibrezi. Un adeziv bun îţi recomand BISON (Dedeman).
Spor.
Ps. Data viitoare bagă lanseta în apă(cca 1 min) inainte de demufare.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

guvi
Mesaje: 5
Membru din: Joi Mai 26, 2016 15:55

Re: Spigot iesit din segment

Mesaj de guvi »

Gata, l-am tinut o jumatate de ora in acetona si s-a curatat perfect, intra in segment foarte usor si nu are joc.Mersi de idee. O sa iau Bison Epoxy d'asta, pare ok. https://www.dedeman.ro/ro/adeziv-bicomp ... /p/5000146

Acum m-am documentat si stiu cum se demufeaza daca e blocata:) Oricum, cred ca nu e normal sa se intample chestia asta oricat de blocata ar fi. Lipiciul ala de acolo ar trebui sa fie beton armat.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Spigot iesit din segment

Mesaj de gabi1 »

Curăţă bine cu acetonă şi interiorul tronsonului pentru o aderenţă perfectă a adezivului, altfel poţi avea surpriza să-ţi iasă spigotul când ţi-e lumea mai dragă.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Naghi Adrian
Mesaje: 129
Membru din: Dum Iul 27, 2014 22:24
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare
Contact:

Re: Spigot iesit din segment

Mesaj de Naghi Adrian »

Buna ziua am patit si eu aceasi problema tot cu un bat Okuma dar spod .Am reusit sa-l lipesc cu epoxi dar eu am folosit cel albastru , are perioada de lucru mai mare ,dar se usca la fel ca si cel rosu ca perioada ,timp,de uscare.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”