Sugestii Echipament Rau

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

happah1
Mesaje: 35
Membru din: Dum Feb 24, 2019 12:57

Sugestii Echipament Rau

Mesaj de happah1 »

Salutare,

Doresc sa achizitionez cateva lansete noi, low budget si as aprecie parerile/sfaturile dvs.

Doresc sa achizitionez un set de lansete pe care sa le pot folosi pe rauri, in curenti puternici (Dunare, Prut, Siret), atunci cand vizez pesti mari (crap, cteno, mreana). Fiindca pescuiesc aproape exclusiv pe rau, lansarile la foarte mari distante nu sunt necesare. Si intrucat aceste lansete vor fi pe plan secundar (in timp ce eu ma mentin ocupat cu feederul), ideal ar fi mulinete cu baitrunner.

Aceste lansete nu vor fi folosite intensiv (timpul si faptul ca nu sunt in tara mare parte din an inseamna ca merg la pescuit destul de rar, de mai putin de 10 ori pe an).

Acestea fiind zise, ce recomandari aveti pentru Bat + Mulineta = 100 euro?

Doresc sa gasesc cea mai buna si de calitate combinatie care sa nu depaseasca 100 de euro/ set. Sunt constient ca nu vor fi cele mai performante piese, dar asta e bugetul si in el trebuie sa ma incadrez.

Avatar utilizator
surgeon
Mesaje: 519
Membru din: Vin Sep 05, 2014 23:58
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Sugestii Echipament Rau

Mesaj de surgeon »

Mtx 8, 3,60, 3 tronsoane...lanseta excelenta pentru asa ceva, mai ales la transport ... Mulineta okuma longbow....excelenta de Dunăre. Fir întins!

Trimis de pe al meu VTR-L09 folosind Tapatalk
Sa va dea Dzeu sanatate!

Driscu Radu
Mesaje: 306
Membru din: Mar Ian 24, 2012 8:10
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Sugestii Echipament Rau

Mesaj de Driscu Radu »

Salut in primul rand as recomanda o lanseta mult mai scurta 2,7-3 m, putere de aruncare minim 120-150 gr, eventual chiar o idee spre 180 gr.Parerea mea ca un bat lung te incomodeaza mai mult decat te ajuta pe rauri mai ales in locurile cu vegetatie.Ceva gen cum a spus colegul mai sus un longbow este de ajuns.

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Sugestii Echipament Rau

Mesaj de marian_popescu »

O abordare foarte sănătoasă, si eu gandesc cam la fel, de când nu mai am barcă si motor....

Pe lângă doua feedere, am si eu cateva lansete pt așteptare. Eu am telescopice mai vechi, din compozit, cu niste mulinete trainice, dar tot vechi, cu baitrunner (shimano, banax si silstar). Nu mi-e teama sa le las nici peste noapte...ca nu valorează o avere

Daca l-aș lua de noi, in banii astia, acestea s-ar numi okuma.longbow 65. La lansete, e discutabilă treaba, sunt destule modele de încredere la 3 metri. Unul ar fi ron thomson hard core de 150 de grame putere

happah1
Mesaje: 35
Membru din: Dum Feb 24, 2019 12:57

Re: Sugestii Echipament Rau

Mesaj de happah1 »

Va multumesc pentru sugestii!

carp_fisher
Mesaje: 246
Membru din: Sâm Mai 23, 2015 23:12
Puncte: 0
Localitate: Mitoc - Botosani

Re: Sugestii Echipament Rau

Mesaj de carp_fisher »

Eu personal, as opta pentru lansete telescopice. Am vazut Fox eos Telescopic Carp Rod. 43 lire bucata. Pentru mulinete recomand Shimano Aerlex XTB Reel. 70 lire bucata. Un set=113 lire. Dacă le iei la 10% discount ajungi pe la 100 de lire. Dacă te interesează, dă-mi private message ca sa iti dau numele magazinului. Asa ca sa nu uit. Transportul e gratuit si ti le aduce pana la usa
PS. Si eu pescuiesc pe râu, dar nu are rost sa faci rabat la calitate. Dai un ban, dar nu-l mai ai :) Fire întinse!!!

marius25
Mesaje: 97
Membru din: Mar Dec 18, 2018 14:24
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Sugestii Echipament Rau

Mesaj de marius25 »

Nu ai nevoie de scule scumpe ce atrag atentia localinicilor pentru Dunare ,eu folosesc niste vechituri Vikink tele power putere 100-300 gr,ma gandesc sa le pensionez in viitorul apropiat
Ca si lanseta asta ar fii o varianta:
https://marelepescar.ro/lanseta-ron-tho ... -2buc.html,
okuma.longbow este o mulineta raport pret /calitate mai mult decat ok.

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Sugestii Echipament Rau

Mesaj de marian_popescu »

Modelul asta de ron thomson il am eu, de 2,10, pentru clonc....nu recomand decat la somn, este mult prea puternică pt pescuitul peștilor pașnici
Varianta 80-150 de grame e mult mai ok

marius25
Mesaje: 97
Membru din: Mar Dec 18, 2018 14:24
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Sugestii Echipament Rau

Mesaj de marius25 »

marian_popescu scrie:Modelul asta de ron thomson il am eu, de 2,10, pentru clonc....nu recomand decat la somn, este mult prea puternică pt pescuitul peștilor pașnici
Varianta 80-150 de grame e mult mai ok

Varianta 80-150 gr face fata unei monturi grele (plumb+arc naditor )de 200-250 gr ?

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Sugestii Echipament Rau

Mesaj de marian_popescu »

Am avut un set de 3 pana sa imi cumpăr barca. Pescuiam cu plumb de 100 + momitor. Duce fără nicio problemă!
Nu stiu daca se mai gasesc, dar stiu pe un alt forum, de pescuit staționare, un anunt

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”