Swinger - comparatie modele

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
arsenedaniel
Mesaje: 93
Membru din: Mie Mai 23, 2012 19:20
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Swinger - comparatie modele

Mesaj de arsenedaniel »

Ma puteti ajuta enumerand avantaje si dezavantaje ale modelor de swingeri de mai jos? Voi pe care l-ati alege si de ce?
1) Hakuyo MKM3 https://danmitranescu.ro/swingere/225-s ... black.html
2)Baracuda SW20 https://danmitranescu.ro/swingere/978-s ... -sw20.html
3)Baracuda SW19 https://www.totalfishing.ro/swinger-bar ... 91350.html

PS: Sunt interesat de sistemul de prindere a swinger-ului, rezistenta in timp si spre deloc de culorile led-urilor.
Multumesc anticipat pentru ajutor!

Imagine Imagine Imagine

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Swinger - comparatie modele

Mesaj de ilar »

Sincer as merge pe varianta lui Dan, black. Sist de prindere mi se pare cel mai ok ledurile sunt albe toate. Am il filosesc fara probleme pana acum

superpescarul
Mesaje: 6
Membru din: Vin Iul 19, 2019 9:11
Puncte: 0
Contact:

Re: Swinger - comparatie modele

Mesaj de superpescarul »

Salut! ...consider ca intre cele 3 modele diferenta nu este atat de mare si prinderea fiind pe acelasi sistem. Mersi!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Swinger - comparatie modele

Mesaj de Dan Mitranescu »

Primul model are cel mai bun sistem de prindere a firului. Este vorba de sistemul cu balama.
Urmatoarele doua au prinderea pe baza de bile magnetice ( modelul 2 ) sau bile presate elastic ( modelul 3 ).
In aceste cazuri swingerele nu se preteaza atat de bine in zona extrema a grosimii firelor. In cazul firelor groase de 0,35-0,40 swingerul elibereaza firul ceva mai greu cu fortarea intregului sistem, iar in cazul firelor de 0,18-0,22 swingerul cade foarte usor chiar si in cazul unei trasaturi mai puternice sau in cazul in care se intinde firul cu mulineta, dupa lansae.
Lucrurile astea nu se intampla in cazul primului model.

Din proprie experienta, nu vad rostul acelui intinzator pe baza de arc. Personal l-am taiat pe swingerele folosite.
Anul acesta am eliminat direct din fabrica acel intinzator. Asa ca exista si aceasta varianta:
https://danmitranescu.ro/swingere/1129- ... -2020.html

Ambele modele MKM3 functioneaza impecabil.

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Swinger - comparatie modele

Mesaj de pescarusull »

Dan Mitranescu scrie:
Lun Apr 27, 2020 14:10
Primul model are cel mai bun sistem de prindere a firului. Este vorba de sistemul cu balama.
Urmatoarele doua au prinderea pe baza de bile magnetice ( modelul 2 ) sau bile presate elastic ( modelul 3 ).
In aceste cazuri swingerele nu se preteaza atat de bine in zona extrema a grosimii firelor. In cazul firelor groase de 0,35-0,40 swingerul elibereaza firul ceva mai greu cu fortarea intregului sistem, iar in cazul firelor de 0,18-0,22 swingerul cade foarte usor chiar si in cazul unei trasaturi mai puternice sau in cazul in care se intinde firul cu mulineta, dupa lansae.
Lucrurile astea nu se intampla in cazul primului model.

Din proprie experienta, nu vad rostul acelui intinzator pe baza de arc. Personal l-am taiat pe swingerele folosite.
Anul acesta am eliminat direct din fabrica acel intinzator. Asa ca exista si aceasta varianta:
https://danmitranescu.ro/swingere/1129- ... -2020.html

Ambele modele MKM3 functioneaza impecabil.
Primul model, cel cu balama mie se pare si mie cel mai bun.
Utilitatea intinzatorului cu arc am vazut-o in momentul in care batea vantul f tare. Adica mie mi s-a parut ca ajuta.
Eu folosesc swinger-ul cu balama de la hakuyo de cativa ani si pana acum nu m-a dezamagit.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Swinger - comparatie modele

Mesaj de eugen dragnea »

Dan Mitranescu scrie:
Lun Apr 27, 2020 14:10
Din proprie experienta, nu vad rostul acelui intinzator pe baza de arc. Personal l-am taiat pe swingerele folosite.
Anul acesta am eliminat direct din fabrica acel intinzator. Asa ca exista si aceasta varianta:
https://danmitranescu.ro/swingere/1129- ... -2020.html

Ambele modele MKM3 functioneaza impecabil.
Si eu zic ca balamaua e sfanta, legat de intinzatorul cu arc, el este util cand pescuiesti la distante extreme (peste 200m) cu fir gros pentru ca intinde mai bine firul si este foarte util cand folosesti rod-pod-ul foarte ridicat (peste 45 grade) si nu te mai ajuta gravitatia.
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Swinger - comparatie modele

Mesaj de Dan Mitranescu »

eugen dragnea scrie:
Mar Apr 28, 2020 10:38
Dan Mitranescu scrie:
Lun Apr 27, 2020 14:10
Din proprie experienta, nu vad rostul acelui intinzator pe baza de arc. Personal l-am taiat pe swingerele folosite.
Anul acesta am eliminat direct din fabrica acel intinzator. Asa ca exista si aceasta varianta:
https://danmitranescu.ro/swingere/1129- ... -2020.html

Ambele modele MKM3 functioneaza impecabil.
Si eu zic ca balamaua e sfanta, legat de intinzatorul cu arc, el este util cand pescuiesti la distante extreme (peste 200m) cu fir gros pentru ca intinde mai bine firul si este foarte util cand folosesti rod-pod-ul foarte ridicat (peste 45 grade) si nu te mai ajuta gravitatia.
Am si eu cateva mii de plantari la peste 200m . :D
Nu sunt diferente. Swingerul poate sa stea si aproape lipit. Rolul lui in situatia asta ramane pe drop sa activeze avertizorul, nu pe run, ca aici intervine frana si are de unde sa ia fir.
Cand pui arcul tensionat swingerul nu se ridica usor in pozitia in care elibereaza firul si asta ma deranjeaza , ca fortez in avertizor si in tot ansamblul. Pentru ce, ca nu trage crapul precum carasu, sa il intepi la primul tac. :D
Cred ca este mai mult de confort psihic intinzatorul ala, decat pentru utilitate.
Una peste alta, mie nu-mi plac intinzatoarele, motiv pentru care am pus panza de bomfaier pe ele direct pe balta. :D

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Swinger - comparatie modele

Mesaj de eugen dragnea »

Culmea e ca mie nu mi-au placut balanganitorile alea si am luat cu tensionare pe arc, poate este cum zici tu de "pitici pe creier" :wink:
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

arsenedaniel
Mesaje: 93
Membru din: Mie Mai 23, 2012 19:20
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Swinger - comparatie modele

Mesaj de arsenedaniel »

Multumesc pentru lamuriri! Sper sa fie utile la cat mai multi pescari, asa cum mi-au fost mie. Am mers pe primul model.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”