Swingeri aprinsi doar pe trasatura

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Ionut21
Mesaje: 18
Membru din: Joi Feb 08, 2018 18:56
Puncte: 0
Localitate: București

Swingeri aprinsi doar pe trasatura

Mesaj de Ionut21 »

Salut colegi pescari .
De curand am cumparat un set de senzori Dam Mad Hi-t 4+1 si separat un set de swingeri hakuyo mkm3 . In momentul in care bag mufa jack pentru swingeri , acestia au o palpaiala doar in momentul trasaturii , nu raman aprinsi cu martorul de la senzor .
Aveti vreo idee cum pot rezolva aceasta "problema" ? Imi sta pe creieri cand nu raman aprinsi :)) .

Multumesc

Chief
Mesaje: 247
Membru din: Joi Iun 13, 2013 13:14
Puncte: 0
Localitate: Sibiu

Re: Swingeri aprinsi doar pe trasatura

Mesaj de Chief »

Depinde de avertizori. Eu am avut un set de KKarp la care swingerii Fox se aprindeau numai la trasatura. La avertizorii Fox pe care ii detin acum swingerii raman usor aprinsi si lumina se intensifica pe trasatura. Sper ca te-am putut lamuri. Fire intinse!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Swingeri aprinsi doar pe trasatura

Mesaj de Dan Mitranescu »

Ionut21 scrie:
Mie Oct 09, 2019 21:59
Salut colegi pescari .
De curand am cumparat un set de senzori Dam Mad Hi-t 4+1 si separat un set de swingeri hakuyo mkm3 . In momentul in care bag mufa jack pentru swingeri , acestia au o palpaiala doar in momentul trasaturii , nu raman aprinsi cu martorul de la senzor .
Aveti vreo idee cum pot rezolva aceasta "problema" ? Imi sta pe creieri cand nu raman aprinsi :)) .

Multumesc
Salut,
Nu se poate rezolva usor.
Avertizorul nu da curent in mufa pentru swinger decat in momentul trasaturii.
In situatia in care pe avertizor ramane un led aprins dupa trasatura, trebuie luat curent de la el si dus in mufa, ( se muta firele in paralel pe ledul respectiv ).
Asa stiu ca au mai rezolvat aceasta problema si alti pescari.
Totusi, operatia rebuie facuta de un electronist. Prezinta cateva riscuri.

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 698
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Swingeri aprinsi doar pe trasatura

Mesaj de Simu Alexandru »

Problema asta o am si eu dar cred ca , problema nu vin de la swingeri ci de la senzori eu am prologic si am incercat si cu swingeri fox si la fel fac ca cei de la hakuyo . Deja m-am obisnuit<))
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2774
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Swingeri aprinsi doar pe trasatura

Mesaj de Alin Galbenu »

Nu are treaba cu swingerul, acela este doar un bec. Totul tine de avertizor asa cum a spus si Dan, nu e mai inginerie dar e cam riscant. Mai bine cumperi alti senzori, daca are asa mare importanta lumina de noapte pe swinger.
Imagine

Ionut21
Mesaje: 18
Membru din: Joi Feb 08, 2018 18:56
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Swingeri aprinsi doar pe trasatura

Mesaj de Ionut21 »

Multumesc frumos de raspunsuri . O sa ii las asa , am crezut ca se poate rezolva altfel , prefer sa ii las asa .
Multumesc inca o data si Fire intinse !

ejas
Mesaje: 156
Membru din: Joi Dec 18, 2014 11:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Swingeri aprinsi doar pe trasatura

Mesaj de ejas »

Dan Mitranescu scrie:
Mie Oct 09, 2019 23:13
Totusi, operatia trebuie facuta de un electronist. Prezinta cateva riscuri.
Riscul este ca etajul de iesire al Senzorului sa nu suporte consumul suplimentar rezultat din cuplarea in paralel a ledului Swingerului peste ledul Senzorului. Exista solutii insa si orice electronist le va sti.

Du-te pe forumul electronistilor, elforum.info, si in functie de orasul din care esti, cere ajutor unui electronist local.
Nu uita, orice interventie pe Senzor, va insemna pierderea garantiei.

Avatar utilizator
Marian N.
Mesaje: 137
Membru din: Lun Ian 13, 2014 20:12

Re: Swingeri aprinsi doar pe trasatura

Mesaj de Marian N. »

Ionut21 scrie:
Joi Oct 10, 2019 12:36
Multumesc frumos de raspunsuri . O sa ii las asa , am crezut ca se poate rezolva altfel , prefer sa ii las asa .
Multumesc inca o data si Fire intinse !
O sa ajungi sa accepti, dar sa te impaci cu ideea nu cred....Este destul de enervant acel tip de semnalizare.
Pana la urma o sa ajungi sa ii schimbi. La urmatoarea achizitie intreaba, verifica avertizori cu swingerii conectati......

carp_fisher
Mesaje: 246
Membru din: Sâm Mai 23, 2015 23:12
Puncte: 0
Localitate: Mitoc - Botosani

Re: Swingeri aprinsi doar pe trasatura

Mesaj de carp_fisher »

Salut! Tot Mkm3 am si eu. Jrc radar Dsi au 2 intrări. Daca îi conectez la intrarea din stânga, swingerii raman aprinsi atat cat sta si avertizorul, in cazul trasaturii. Cam vreo 15 sec. dupa. Daca ii conectez in dreapta, in momentul in care nu mai ia sau lasa fir, se opreste si lumina de pe swinger. Asa ca...schimba avertizorii :mrgreen: Si eu am descoperit intamplator asta. Toate bune!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”