TX5 pareri

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Mihalcea Cristian
Mesaje: 213
Membru din: Dum Sep 04, 2011 16:35
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: TX5 pareri

Mesaj de Mihalcea Cristian »

Am uitat sa precizez ca daca sunt intrebari asupra subiectului Concursul de Casting Cluj 2017 am rezumat participarea mea in sectiunea Competitii si ulterioare doleante o sa le discutam acolo.

O zi excelenta tuturor!
Mihalcea Cristian
"Invata sa lansezi 180 de metri pentru ca atunci cand va trebui sa pescuiesti la 150 iti va fi usor"
Nume utilizator schimbat din Brasoveanu

Avatar utilizator
Marian Constantin
Veteran
Mesaje: 3266
Membru din: Lun Feb 15, 2010 22:21
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: TX5 pareri

Mesaj de Marian Constantin »

Mihalcea Cristian scrie:....Senzatia care o da in lansare si felul cum se indoaie prezinta lanseta ca pe un model ce permite un drill placut in care contactul cu pestele pe langa ca se va simtii foarte bine se va si vedea la fel de bine.
In curand o sa fac si cateva drilluri si o sa revin cu un comentariu la cald dar sunt deja ferm convins ca ceea ce cred se va adeveri...

dupa cei trei pesti scosi pe MV2 in weekend , pot spune ca lanseta se comporta exemplar in drill , fiind foarte placuta la lupta cu pestele ....o compar la actiune cu TX9
X-treme Baits
https://www.facebook.com/XtremeBaits2013?ref=hl
Campion National 2015 la individual
Powered by Shimano

Avatar utilizator
viper28
Mesaje: 893
Membru din: Vin Noi 23, 2012 0:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: TX5 pareri

Mesaj de viper28 »

DumiD scrie:Raul, te-am văzut la pvtv la campionatul cluburilor, aș fi zis că te duc balamalele să încarci class-ul 3 zile :D
Mă rog...pentru mine lanseta care acoperă toată plaja era oricum paispele, nicidecum class-ul, care nu e altceva decât o coadă de cazma în mâinile mele :lol:

Eu am gasit calea de mijloc: 2 Classuri si 2 MTX14 :))

Avatar utilizator
mihai.sava
Mesaje: 331
Membru din: Lun Dec 12, 2011 18:21
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

TX5 pareri

Mesaj de mihai.sava »

Mihalcea Cristian scrie:Am uitat sa precizez ca daca sunt intrebari asupra subiectului Concursul de Casting Cluj 2017 am rezumat participarea mea in sectiunea Competitii si ulterioare doleante o sa le discutam acolo.

O zi excelenta tuturor!
Salut,se poate o comparație între tx5 si xs1?
Multam


Sent from my iPhone using Tapatalk
C.S. CARP ZONE

szaszmarton
Mesaje: 22
Membru din: Lun Mar 13, 2017 11:26
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: TX5 pareri

Mesaj de szaszmarton »

Mihalcea Cristian scrie:Salutare tuturor,

Asa cum spune topicul ma voi axa asupra cerintelor dumneavoastra de a cunoaste aceasta lanseta prin ochii mei.

Shimano Tx5 este un produs nou al firmei Shimano care eu il vad un real succes si acum hai sa vedem de ce spun asta.Velocity este unul dintre cele mai populare modele de lansete ai ultimilor ani cu vanzari record ceea ce scoate in evidenta calitatea acesteia.Se pare ca Shimano a folosit acest model ca baza de dezvoltare a lui Tx5(un Velocity upgradat).Diferentele sunt majore in opinia mea deoarece acest model vine cu partea inferioara(asa zisul cotor) invelit in totalitate intr-o folie de carbon 3K (rigiditate crescuta) + partea superioara (asa zisul varf) unde se continua pentru inca o portiune folia 3K (rigiditate crescuta).Tot in partea superioara putem vedea o modificare a inelelor care fata de modelul precedent sunt in loc de 3 pe 2 picioare ceea ce face ca greutatea pe varf sa fie mai mica crescand rigiditatea, ducand la o revenire mai rapida.

De data aceasta Shimano utileaza acest model cu o mandrina Fuji si vine cu un design extravagant al talonului(partea dintre capatul si mandrina lansetei) care este invelit intr-un grip produs de cea mai mare firma din lume din domeniu pe nume Wink(cei care fac gripurile rachetelor de tenis de camp si croselor de golf).Aici este singurul lucru de care nu pot fi 100% multumit.Desi ii da un aspect estetic frumos trebuie sa treaca ceva timp pana ne vom elucida daca acest grip va rezista pe blankul lansetei fara sa sufere deformari.

Referitor la actiunea acestui model personal mizez pe o actiune semirapida cu o rezerva buna de putere in partea inferioara.Testul de curbura specificat de producator pe blancul lansetei este 3.5 lbs INT. Prescurtarea INT vine de la Intensity.Prin acest nume Shimano specifica ca este un model de distanta(are o actiune semirapida).In cadrul antrenamentelor(2 zile :roll: ) media cea mai constanta a fost de 175 metri (in conditiile mele de antrenament) fapt ce poate fi confirmat oricand de bunii mei pieteni si aruncatori foarte buni Catalin Ureche,Remus Drobota,Adrian Toader care au avut sansa sa imi vada foile de antrenament.

Senzatia care o da in lansare si felul cum se indoaie prezinta lanseta ca pe un model ce permite un drill placut in care contactul cu pestele pe langa ca se va simtii foarte bine se va si vedea la fel de bine.
In curand o sa fac si cateva drilluri si o sa revin cu un comentariu la cald dar sunt deja ferm convins ca ceea ce cred se va adeveri.

Am ales sa o folosesc la concursul de la Cluj pentru ca este timpul ca lumea sa vada si ce poate o lanseta destinata tuturor si nu doar catorva sute de persoane din care probabil 80% sunt departe de a scoate adevarata prformanta a acestor modele(si aici ma refer la toate firmele care fac lansete rigide sau in limbaj popular pari).Pe langa acest aspect eu am mare incredere ca pot scoate un pic mai mult de la ea si o sa incerc acest lucru la Sibiu avand in vedere ca evenimentul de la Cluj mi-a dat un feedback foarte bun :wink:

Referitor la restul lucrurilor care s-au discutat in cadrul acestui topic nu o sa raspund deoarece de la ultima discutie pe acest forum am realizat ca nu mai are rost sa cobor la un nivel in care doar imi pierd timpul si in loc sa evoluez fac exact opusul.Asa dar cu cea mai mare placere raspund la orice intrebare cu subiectul topicului iar in rest sa nu se chinuie nimeni pentru ca nu vor primii nici un raspuns !

Cu respectul cuvenit va doresc o zi excelenta!
Multumesc frumos! Tuturor! Oarecum m-am hotarat sa-mi iau TX5. Totusi.... sper ca nu se rupe daca o folosesc cu un momitor bine incarcat si cu saculet atasat.... nu vreau sa dau 180 m dar 120 ar fi bine :)

Avatar utilizator
Marian Constantin
Veteran
Mesaje: 3266
Membru din: Lun Feb 15, 2010 22:21
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: TX5 pareri

Mesaj de Marian Constantin »

szaszmarton scrie: Multumesc frumos! Tuturor! Oarecum m-am hotarat sa-mi iau TX5. Totusi.... sper ca nu se rupe daca o folosesc cu un momitor bine incarcat si cu saculet atasat.... nu vreau sa dau 180 m dar 120 ar fi bine :)
Pe camp am aruncat si cu 125 g , lanseta nu s-a rupt si nici nu a dat semne ca ar fi prea mult pentru ea ..
in weekend sunt la o partida pe Hermes si o sa pun naditor + saculet ..revin cu amanunte atunci
X-treme Baits
https://www.facebook.com/XtremeBaits2013?ref=hl
Campion National 2015 la individual
Powered by Shimano

szaszmarton
Mesaje: 22
Membru din: Lun Mar 13, 2017 11:26
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: TX5 pareri

Mesaj de szaszmarton »

Multumesc Marian Constantin. Astept amanunte dupa weekend.... tare mie ca momitorul meu incarcat si cu saculetul sunt aprox 160-170 g... pana acum foloseam cu succes lansetele mele de 4 lb (lansete noname), binenteles atingeam greu 100 m... dar daca si TX5-urile fac fata la stilul meu "smuls" o sa fie bine...

clabuc
Mesaje: 372
Membru din: Joi Apr 30, 2009 11:11
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: TX5 pareri

Mesaj de clabuc »

Dan sustine pe alt topic ca unele lansete au panza de carbon 3k, altele au o folie ce imita aceasta panza. se poate afla care are si care n-are fara sa ne apucam sa le zgariem ?

Avatar utilizator
Marian Constantin
Veteran
Mesaje: 3266
Membru din: Lun Feb 15, 2010 22:21
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: TX5 pareri

Mesaj de Marian Constantin »

clabuc scrie:Dan sustine pe alt topic ca unele lansete au panza de carbon 3k, altele au o folie ce imita aceasta panza. se poate afla care are si care n-are fara sa ne apucam sa le zgariem ?
Probabil numai la niște chinezării ieftine se pot preta la acest lucru , nu cred ca Shimano poate face acest lucru ..
X-treme Baits
https://www.facebook.com/XtremeBaits2013?ref=hl
Campion National 2015 la individual
Powered by Shimano

darius123
Mesaje: 682
Membru din: Lun Iun 21, 2010 0:43
Puncte: 0
Localitate: TIMISOARA

Re: TX5 pareri

Mesaj de darius123 »

Vad ca lanseta este comparata cu Velocity, desi pe hartie este mai aproape de un Xs 1.
Domnule Mihalcea, daca pretul ar fi la fel intre Xs1 si Tx5, care ar fi prima alegere? Multumesc!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”