Cupa SNAP ed. a III-a CENUSARU - 11-14 Mai 2017

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
Stoica dragos
Mesaje: 562
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 21:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cupa SNAP ed. a III-a CENUSARU - 11-14 Mai 2017

Mesaj de Stoica dragos »

Degeaba pui 5 pesti pe B uri .... media nu va depasi niciodata 10 kg ....o sa va convingeti la concursul de saptamana aceasta !!! Pe A uri vor fi cel putin 6 echipe cu medie peste 10 kg ....de aceea zic ca B urile nu se pot bate cu standurile de A !!!
Dragos Stoica
Presedinte - CS CARP LEGION CLUB ....

Avatar utilizator
Matei Marin
Veteran
Mesaje: 7482
Membru din: Lun Mai 23, 2011 20:27

Re: Cupa SNAP ed. a III-a CENUSARU - 11-14 Mai 2017

Mesaj de Matei Marin »

Matei Marin scrie:
Stoica dragos scrie:Nea Matei in urma a doua concursuri desfasurate pe balta Cenusaru anul acesta propun o noua regandire a formatului acestui concurs pentru a da sanse si celor care trag un loc de sector B !!! Pe aceast lac nu ai cum sa te bati niciodata de pe un loc de B cu un loc de pe A nici la cantitate nici la calitate ( priviti rezultatele ultimului concurs ) ...acest lucru se va vedea mult mai clar la concursul de saptamana viitoare unde cine va trage un loc de B va fi din start fara sanse la podium !!! Acest lucru vi l-a spus si Liviu proprietarul baltii !!! Un concurs cu sanse egale pentru majoritatea pe acest lac se face pe 2 sectoare valorice !!! Este prea mare dezechilibru intre locurile de A si cele de B ! Dupa concursul de saptamana viitoare care va confirma cele de mai sus poate va ganditi la o eventuala sectorizare !!
Dragos, eu nu sunt impotriva schimbarii formatului acestui concurs, dar singura problema este ca participantii s-au inscris in urma unui regulament (format) si daca o echipa din cele inscrise in concurs, nu este de acord cu aceasta schimbare, nu pot sa fac nimic.
Am primit o confirmare (telefonica)din partea unei echipe care este inscrisa in concurs si la Cupa SNAP 3 si la Best Five Competition si nu este de acord cu nici o schimbare de regulament (format).......asa ca...... aceste doua concursuri se vor desfasura conform regulamentelor (formatelor) initiale.

Stoica dragos
Mesaje: 562
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 21:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cupa SNAP ed. a III-a CENUSARU - 11-14 Mai 2017

Mesaj de Stoica dragos »

Ok ....dupa concursul de saptamana aceasta sunt 100% ca se vor razgandi !!! Vorbim dupa clasamentul final al acestui concurs...
Dragos Stoica
Presedinte - CS CARP LEGION CLUB ....

Avatar utilizator
Pro Team
Mesaje: 264
Membru din: Mar Mar 25, 2008 12:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cupa SNAP ed. a III-a CENUSARU - 11-14 Mai 2017

Mesaj de Pro Team »

Bine ca suntem noi cobai :lol: :lol: :lol:
Manitiu Razvan
PRO
Team®[/b]

MILLY
Mesaje: 519
Membru din: Mie Sep 05, 2012 21:18
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Cupa SNAP ed. a III-a CENUSARU - 11-14 Mai 2017

Mesaj de MILLY »

se voteaza pe topic :shock: nu telefonic :wink:
vrem sa stim si noi echipa Nea Matei :?: :?: :?:
E democratie!!!!
SILVIAN DUMITRESCU
CARP LEGION

Pescar de competitie

"E mai bine sa esuezi in conditii normale
decat sa reusesti prin frauda"

Avatar utilizator
Matei Marin
Veteran
Mesaje: 7482
Membru din: Lun Mai 23, 2011 20:27

Re: Cupa SNAP ed. a III-a CENUSARU - 11-14 Mai 2017

Mesaj de Matei Marin »

MILLY scrie:se voteaza pe topic :shock: nu telefonic :wink:
vrem sa stim si noi echipa Nea Matei :?: :?: :?:
E democratie!!!!
Da !.......cum sa nu.....se poate, doar este democratie !
Sunt trei echipe care nu sunt de acord....aici este vorba de echipa de la pozitia nr. 2.

Stoica dragos
Mesaje: 562
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 21:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cupa SNAP ed. a III-a CENUSARU - 11-14 Mai 2017

Mesaj de Stoica dragos »

Dupa ce o sa vada prima oara balta si o sa pescuiasca pe B-uri se vor convinge de cele spuse de mine mai sus .... dar las concursul de saptamana aceasta sa imi confirme afirmatiile !
Dragos Stoica
Presedinte - CS CARP LEGION CLUB ....

Avatar utilizator
Mihai Valca
Mesaje: 564
Membru din: Vin Dec 10, 2010 8:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cupa SNAP ed. a III-a CENUSARU - 11-14 Mai 2017

Mesaj de Mihai Valca »

Florin G scrie:
Salut,
In primul rand vreau sa il asigur pe nea Matei ca nu are nicio contra in persoana mea Poz. 1 Florin Georgescu dar vreau sa spun ca varianta propusa mareste decalajul dintre A si B.
Am urmarit desfasurarea concursurilor din 2017 - Cenusaru si am si participat la unul 8-9.04.2017 ( cantitate + calitate ).
Toate au avut un numitor comun : pe A se prind pesti mai mari si mai multi, mult mai mari si mult mai multi.
Ex.: la concursul la care am participat standul 1 a avut 249 kg in conditiile in care TOT B-ul nu stiu daca a strans 100 kg. Nu cred ca explicatia este ca pe B erau numai prosti si pe A numai destepti. Cine a fost pe balta stie ca in zona A este de 100 -120 m si are adancime si pe B de pe la 13 pana pe la 21 dai cu undita pe mijloc si este apa mica. Eu am fost pe 21 unde este maxim de ingusta 50 m.

Concluzie : ramane calitate si 5 pesti pe A cu 3 pe B ( eu chiar zic 6 cu 3 )
varianta calitate + cantitate ingroapa definitiv sectorul B



Sa nu fie cu suparare, dar din ceea ce descri mai sus reiese ca nu intelegi cum functioneaza un clasament valoric (puncte), bazat pe cantitate-calitate. Te rog verifica topicul ultimului concurs Cupa Cenusaru' Editia a IV-a, unde am fost locul 2 la general pana in ultima jumatate de ora de concurs, cand echipa aflata pe standul B2, a luat un peste de 9 kg+ si a rasturnat tot clasamentul, respectiv avand un numar mai mic de puncte (3) ne-au devansat de pe locul 2 pe 3. Ca idee noi am prins o cantitate 156 kg, din care calitate 54 kg, iar ei au avut 60 kg cantitate, din care 30 kg calitate.
Ma rog, ideea clasamentului valoric este aceea ca, la final castiga echipa cu cel mai mic numar de puncte nu neaparat cu cea mai mare cantitate, sau calitate la general. Conteaza doar sa aiba cea mai mare cantitate, sau calitate in sectorul in care participa in felul acesta acumuland cele mai putine puncte.
"Lansez precis la buza stufului si astept....... atacul nu m-a surprins"

Florin G
Mesaje: 129
Membru din: Mie Sep 18, 2013 14:39

Re: Cupa SNAP ed. a III-a CENUSARU - 11-14 Mai 2017

Mesaj de Florin G »

Salut,
Inteleg cum se calculeaza , multumesc pt explicatie , dar trebuie sa ai ce sa calculezi pt. o eventuala bataie la pct. cu A.
Oricum nu ma mai bag, o sa ma limitez la inscrierea in concurs, pt. ca tot ceea ce vroiam era sa fie o varianta cu cat mai multi concurenti in joc si tot ce a fost propus ( calitate cu nr. diferit de pesti , cantitate calitate ) era mai bun decat 22 standuri - un sector - 5 pesti = vreo 10 standuri la plaja.
Mai mult , sper sa fiu eu cel care nu intelege , nu se pricepe.....sau natura sa rastoarne statistica.. sau ... si sa fie un concurs frumos cu pesti multi si mari prinsi pe toate standurile,cu rasturnari de clasament , cu multa adrenalina etc
Toate bune !

Avatar utilizator
Mihai Valca
Mesaje: 564
Membru din: Vin Dec 10, 2010 8:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cupa SNAP ed. a III-a CENUSARU - 11-14 Mai 2017

Mesaj de Mihai Valca »

Imi cer scuze daca te-am jenat, dar nu asta a fost scopul meu, am incercat sa iti explic, crezand ca nu nu stii cum functioneaza un clasament valoric, pt ca initial am inteles ca esti contra sectorizarii, acum imi dau seama ca nu este asa. Desigur ai dreptate, ca nici asa nu se va realiza un echilibru perfect, dar totusi in comparatie cu varianta actuala cu cei mari 5 pesti si un singur sector toata balta, (care sincer in opinia mea va fi un dezastru), varianta cu balta sectorizata si clasament cantitate-calitate va fi infinit mai echitabila pt toti participanti. Aceasta varianta fiind mult mai flexibila, permitand mai multe criterii de departajare.
Exemplu:
Doua sectoare A si B
Clasament cantitate-calitate
Pt calitate puncteaza:
Cei mai mari 7 pesti pt sectorul A
Cei mai mari 4 pesti pt sectorul B
Pt cantitate puncteaza:
Incepand de la 3 kg pt sectorul A
Incepand de la 1 kg pt sectorul B
"Lansez precis la buza stufului si astept....... atacul nu m-a surprins"

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”