MULINETA MX 14000

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
georgehadrian
Mesaje: 318
Membru din: Dum Aug 16, 2015 13:37
Puncte: 0
Localitate: Sfantu Gheorghe

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de georgehadrian »

Posibil sa-ti loveasca sarma de la pikup in manivela....am patit si eu cu una din cele 4...cu putina grija se rezolva...in caz ca de aici vine zgomotul

catalinSM
Mesaje: 309
Membru din: Dum Ian 26, 2014 15:22
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de catalinSM »

si grija asta ce insemna(am si eu una care pacane si ma gandeam sa sun la magazin)?

georgehadrian
Mesaje: 318
Membru din: Dum Aug 16, 2015 13:37
Puncte: 0
Localitate: Sfantu Gheorghe

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de georgehadrian »

Am indoit putin sarma pikupului...cu grija sa nu fortez.Am pus o carpa pentru a nu se zgaria si cu un patent am indoit foarte putin acea sarma.

Bogdanmoldovan
Mesaje: 51
Membru din: Lun Ian 12, 2015 23:50
Puncte: 0
Localitate: Tg-Mures

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Bogdanmoldovan »

georgehadrian scrie:
Dum Dec 08, 2019 14:39
Am indoit putin sarma pikupului...cu grija sa nu fortez.Am pus o carpa pentru a nu se zgaria si cu un patent am indoit foarte putin acea sarma.
In ce direvtie ati indoit sarma? Ma gandesc ca daca ar fi de la sarma atunci ar pocni si cand mulinez la liber.... Nu doar atunci cand e in sarcina....

catalinSM
Mesaje: 309
Membru din: Dum Ian 26, 2014 15:22
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de catalinSM »

nu pacane la liber, numai in sarcina. sincer nici nu ma intereseaza, are garantie mitranescu la alea cu care nu le trantesti si nu joci fotbal cu ele.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

Bogdanmoldovan scrie:
Dum Dec 08, 2019 21:05
georgehadrian scrie:
Dum Dec 08, 2019 14:39
Am indoit putin sarma pikupului...cu grija sa nu fortez.Am pus o carpa pentru a nu se zgaria si cu un patent am indoit foarte putin acea sarma.
In ce direvtie ati indoit sarma? Ma gandesc ca daca ar fi de la sarma atunci ar pocni si cand mulinez la liber.... Nu doar atunci cand e in sarcina....
Se poate intampla ca sarma sa atinga de manivela. Am mai intalnit cazuri, chiar si la alte mulinete. Acest lucru se intampla numai in sarcina ( datorita unei mici elasticitati a ansamblului ), dar si datorita unei curburi prea pronuntate a sarmei pe zona in care atinge.
Problema se rezolva in cateva secunde.
Se depisteaza punctul in care atinge.
Se prinde sarma cu ambele maini in zona respectiva si se apasa cu degetele mari in sensul in care se indreapta sarma.
Nu se intampla nimic rau cu mulineta, chiar daca pare ca piesele laterale sunt fortate.
Asta este toata treaba.

Bogdanmoldovan
Mesaje: 51
Membru din: Lun Ian 12, 2015 23:50
Puncte: 0
Localitate: Tg-Mures

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Bogdanmoldovan »

Se poate intampla ca sarma sa atinga de manivela. Am mai intalnit cazuri, chiar si la alte mulinete. Acest lucru se intampla numai in sarcina ( datorita unei mici elasticitati a ansamblului ), dar si datorita unei curburi prea pronuntate a sarmei pe zona in care atinge.
Problema se rezolva in cateva secunde.
Se depisteaza punctul in care atinge.
Se prinde sarma cu ambele maini in zona respectiva si se apasa cu degetele mari in sensul in care se indreapta sarma.
Nu se intampla nimic rau cu mulineta, chiar daca pare ca piesele laterale sunt fortate.
Asta este toata treaba.
[/quote]



Ati avut dreptate la una din mulinete care o aveam in casa, problema s a rezolvat.... Urmeaza cealalta...
Cred ca ar fi util daca ati face un filmulet cu desfacerea mulinetei in vederea gresarii... Subliniind eventuale amanunte care conteaza (aici ma refer la pozita unor arculete sau sigurante), cine a desfacut vreodata vreo mulineta stie la ce ma refer.



Multumesc

Avatar utilizator
Şulea Adrian
Mesaje: 46
Membru din: Mar Iun 23, 2015 10:50
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Şulea Adrian »

Salut, MX 14000 PLUS cam cand credeti ca vor fi pe stoc?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

Şulea Adrian scrie:
Joi Feb 13, 2020 1:03
Salut, MX 14000 PLUS cam cand credeti ca vor fi pe stoc?
Atat MX 14000 PLUS , cat si MX 14000 CUSTOM intra in stoc peste maximum 10 zile.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

Modelul MX a venit cu chestiile astea in el. Oare ce sa fie ?
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”