MULINETA MX 14000

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

Ionut C-tinescu scrie:Buna dimineata d-le Dan. Am o intrebare pentru dvs. In urma sesiunilor de casting pe care le-am efectuat apreciez ca MX1400 este o mulineta destul de bine construita. Raportul de recuperare mare, dimensiunea tamburului si greutatea ar recomanda-o si ca mulineta de nadit, nu doar pentru pescuit. Cu un spomb midi si cu fir potritivit cred ca ar atinge distante considerabile. Dvs ce parere aveti?
Mulinete se poate folosi foarte bine si la nadit.
Este construita pe criteriile pescuitului la distanta si implicit a celui de competitie.
Faptul ca este usoara, ca are o recuperare mare si ca aseaza firul bine, ii ofera principalele caracteristici si in cazul naditului.

Legat de uzura , aspectul a fost depasit de ceva timp pe modele mai ieftine si mai vechi.
Pinioanele tratate si rulmentii din toate punctele cu risc de uzura, acopera fiabilitatea mulinetei.
Oricum, aveti 3 ani la dispozitie in care puteti sa returnati mulineta daca observati ca se uzeaza mai repede ca oricare alta mulineta de pe piata ( conform garantiei comerciale specificate ).

Bogdanmoldovan
Mesaje: 51
Membru din: Lun Ian 12, 2015 23:50
Puncte: 0
Localitate: Tg-Mures

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Bogdanmoldovan »

Dan Mitranescu scrie:
Bogdanmoldovan scrie:Buna ziua Dl.Dan,
Aveti pe stoc mulineta? Am sunat azi pe nr afisat pe site dar nu mi a raspuns nimeni.

Multumesc.
Buna ziua,
Nu ni se intampla des sa nu sunam inapoi apelurile pierdute, dar mai sunt si greseli .
Imi cer scuze.
Cred ca a fost periada in care am iesit cu totii sa facem poteca prin zapada pana la poarta. :)
Chiar am vrut sa anunt stocul mulinetelor, deoarece pana in luna iunie nu mai vin.
Mai sunt aprox. 20 mulinete.
Oricand, cu placere.

Buna seara,
As vrea sa rezerv 2 mulinete pana cel tarziu luni 05.03. Daca se poate... Ori maine ori in weekend o sa lansez comanda.

Multumesc

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

Bogdanmoldovan scrie:
Buna seara,
As vrea sa rezerv 2 mulinete pana cel tarziu luni 05.03. Daca se poate... Ori maine ori in weekend o sa lansez comanda.

Multumesc
Am notat.
Multumesc si eu.

Avatar utilizator
Thomas Cristian
pescar de competitie
Mesaje: 1273
Membru din: Joi Oct 04, 2012 17:35
Puncte: 0
Localitate: Otopeni

MULINETA MX 14000

Mesaj de Thomas Cristian »

Daca intereseaza pe cineva, am cantarit astazi mulineta. Eu am pus pe ea 500m fir Pline 0,40mm si are 655g. Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

Thomas Cristian scrie:Daca intereseaza pe cineva, am cantarit astazi mulineta. Eu am pus pe ea 500m fir Pline 0,40mm si are 655g.
Mulineta MX 14000 cu tambur mai adanc ( pe care intra cantitate mai mare de fir ) ajunge la 650g.

Cu tamburul la fata ( cel de 10000, folosit in special pentru aruncat "din mana" ) mulineta are cu fir cu tot 600g. Acesta este avantajul oferit de tamburul la fata, unde se elimina greutatea umpluturii.

Fara fir are 570g.

Avatar utilizator
Thomas Cristian
pescar de competitie
Mesaje: 1273
Membru din: Joi Oct 04, 2012 17:35
Puncte: 0
Localitate: Otopeni

MULINETA MX 14000

Mesaj de Thomas Cristian »

Momentan eu le-am luat doar tamburi de 14.000, pentru fire groase, fiindca 99% din pescuit il fac plantat. Eu sunt multumit de greutatea mulinetei, frana merge iar impecabil, ma declar multumit de achizitie.
Sper doar sa ma pot obisnui cu mulinete cu frana doar pe fara, pentru ca pana acum am folosit mult timp mulinete cu baitrunner.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

Thomas Cristian scrie:Momentan eu le-am luat doar tamburi de 14.000, pentru fire groase, fiindca 99% din pescuit il fac plantat. Eu sunt multumit de greutatea mulinetei, frana merge iar impecabil, ma declar multumit de achizitie.
Sper doar sa ma pot obisnui cu mulinete cu frana doar pe fara, pentru ca pana acum am folosit mult timp mulinete cu baitrunner.
Asa este. Tamburul de 14000 acopera inclusiv pescuitul plantat. Pentru asta a fost facut.
Pentru pescuitul din mana este suficient tamburul de 10000, inclusiv cu fire de 0,40 , deoarce intra peste 150m. Nu arunca nimeni atat cu 0,40.
Obisnuinta cu frana numai pe fata se rezolva dupa prima partida de pescuit.
Multumesc pentru achizitie.

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Lucian SV »

Nu cred că am văzut pe undeva ca vreun comerciant/producător să spună cât cântărește o mulinetă cu tot cu fir.

alexandru balogh
Mesaje: 6
Membru din: Joi Ian 15, 2015 19:36
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de alexandru balogh »

Salutare tuturor, in primul rand vreau sa-i multumesc lui Dan pt. mulinetele MX 14000, care au ajuns cu bine la mine si arata foarte bine. Urmeaza sa le incarc cu fir P-line de 0,23, pe tamburul mai putin adanc si nu stiu cam cati metri ar putea sa intre. Ma gandesc sa incarc cu 500 m, insa curiozitatea mea ar fi daca cineva stie sa imi zica daca voi avea nevoie de si de umplutura.
Multumesc anticipat.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

alexandru balogh scrie:Salutare tuturor, in primul rand vreau sa-i multumesc lui Dan pt. mulinetele MX 14000, care au ajuns cu bine la mine si arata foarte bine. Urmeaza sa le incarc cu fir P-line de 0,23, pe tamburul mai putin adanc si nu stiu cam cati metri ar putea sa intre. Ma gandesc sa incarc cu 500 m, insa curiozitatea mea ar fi daca cineva stie sa imi zica daca voi avea nevoie de si de umplutura.
Multumesc anticipat.
Sfatul meu este ca sunt necesari 300m de fir de 0,25 ca umplutura, care sa ofere posibilitatea de a folosi mulineta cu fire de la 0,20 ( 300m ) pana la 0,25 ( 200m ).

Profit de moment si anunt ca am adus fire foarte bune la preturi mici:
0,18 ; 0,20 si 0,22 super rezistent la un pret foarte bun. 3 lei / 100m . Vine la tamburi de 7000 -
- 8000m . "problema" este ca se vinde numai la tambur, iar un tambur ajunge la aproximativ 200 lei.
Tinand cont ca firele subtiri se schimba des in competitii, consider ca este o investitie buna. Repet, firul este ff rezistent. Firul este transparent. ( de aici si rezistenta foarte mare).

Tamburi de 1200m:
Fir foarte rezistent, Culori GALBEN, ROSU si "CAMELEON",cu dimensiunile : 0,25 ; 0,28 ; 0,30 ; 0,35 si 0,40. Cu preturi de la 30 lei la 45 lei tamburul !!! ( 2,5 lei / 100m pana la 3,7 lei/ 100m )
Se vinde numai la tambur.

Vor aparea pe site cat de curand, dupa ce fac pozele.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”