Mtx class

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Mtx class

Mesaj de shahjaban »

Nu am vrut sa produc asa o avalansa de postari pe tema asta . A vrut sa fie mai mult o gluma dupa cum ati sesizat ... Asa ca lasand gluma deoparte adevarul este ca mulineta MX 14000 la caracteristicile pe care le are si pret , este o noutate foarte atragatoare pe piata ptr multi pescari .Nu spun imbatabila pentru ca exista multe idei preconcepute si oameni carora le place sa fie "Gica Contra" . Nu stiu care este contributia dvs la crearea acestei mulinete , dar va felicit ptr ea .. Abia astept sa o vad si eu "pe viu" ....
Respecte ...
Dragos C. - Brasov

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mtx class

Mesaj de Dan Mitranescu »

shahjaban scrie:Nu stiu care este contributia dvs la crearea acestei mulinete , dar va felicit ptr ea .. Abia astept sa o vad si eu "pe viu" ....
Respecte ...
Contributia mea la conceperea acestei mulinete a fost facuta prin ideile preluate din pescuitul de competitie la crap de la noi, sesizand nevoile de acolo. Este un domeniu putin cunoscut de marii producatori care se raporteaza in general la alte tipuri de pescuit, la cele care nu iau in calcul neaparat distanta, deoarece in majoritatea tarilor de desfacere pe care le au, baltile sunt mici, iar pescuitul de competitie nu este nici pe departe cel de la noi, in care daca nu folosesti fire de 0,20 si nu ai cel putin un aruncator bun in echipa, mai bine stai acasa.
Asta se vede si in categoria lansetelor, unde rar se poate gasi o lanseta de peste 3,5 lbs , cand la noi au ajuns sa pescuiasca si cu spodurile, numai sa ajunga unde trebuie.

Asa si cu mulineta. Trebuia o mulineta adaptata pescuitului la distanta. A fost simplu :
- greutate redusa,
- asezare buna a firului,
- viteza mare de recuperare,
- frana pentru fire de 0,18 - 0,20mm.
- posibilitate de tamburi de rezerva la un pret mic.
- fiabilitate
Asta inseamna in viziunea mea mulineta pentru pescuitul la distanta si cel in regim de concurs.

In afara de asta nu am spus nimic, decat am ales din posibilitatile oferite de fabrica.
Fara tehnologia din fabrica si fara implicare Hakuyo ( Dong ) , nu se realiza niciodata acest proiect.

Multumesc pentru apreciere.

mihailescue
Mesaje: 7
Membru din: Lun Mar 02, 2009 1:39

Re: Mtx class

Mesaj de mihailescue »

Spuneti-mi va rog care este greutatea recomandata si greutatea maxima a plumbului pentru Mtx Class Black edition.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mtx class

Mesaj de Dan Mitranescu »

mihailescue scrie:Spuneti-mi va rog care este greutatea recomandata si greutatea maxima a plumbului pentru Mtx Class Black edition.
Intrebarea este foarte complexa.
Daca va referiti la conditiile de casting, pentru a obtine un rezultat cat mai bun pentru un stil de aruncare perfect, atunci un plumb de 130-135g este de luat in calcul.
Daca nu aveti un stil bun de aruncare, cele mai bune rezultate le veti avea cu plumbi mai usori. ( 120g ).

Greutatea maxima aruncata poate sa fie si de 2kg, dar nu cred ca asta va interesa.
Un raspuns care sa lamureasca ideea este ca lanseta MTX CLASS BLACK ( care are 410g ) poate sa arunce orice greutate pe care o poate arunca oricare lanseta similara de pana in 450g chiar 500g ( greutatea lansetei ), plus ca o arunca mai bine si cu riscuri de rupere mai mici.

mihailescue
Mesaje: 7
Membru din: Lun Mar 02, 2009 1:39

Re: Mtx class

Mesaj de mihailescue »

Multumesc!

mihailescue
Mesaje: 7
Membru din: Lun Mar 02, 2009 1:39

Re: Mtx class

Mesaj de mihailescue »

Le-am probat astăzi la o partidă de pescuit. Am avut fir de 0.225 si plumb de 120, primul lanseu montura pierdută în papură de pe malul celălalt la 160m. Diferenta fenomenală între lansetele deținute înainte si Class, cu celelalte abia ajungeam la 120m si cu cele noi am trecut de 160m.
Puneti o etichetă ceva pe bețe ca prezinta risc de accidentare a pescarilor de pe malul celălalt :D
In dril e mai tapana, dar nu rapeste "placerea drilului" cum se vaitau unii pe aici.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”