NOUTATI SI PROMOTII DM

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Dan Mitranescu »

Indre Ovidiu scrie:Multumesc! Va rog sa rezolvati si pe site sa pot adauga la comanda plumbii de 100 si 110 grame!
Am actualizat stocul.
Multumesc.

shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de shahjaban »

Multumesc , astept sa intre .....
Firul textil HAKUYO MAXXX SPINNING 8 BRAID 150M este rotund in sectiune ??
Dragos C. - Brasov

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Dan Mitranescu »

shahjaban scrie:Multumesc , astept sa intre .....
Firul textil HAKUYO MAXXX SPINNING 8 BRAID 150M este rotund in sectiune ??
Firul este rotund in sectiune si ... foarte bun. Il folosesc de doi ani. Se decoloreaza putin dupa un sezon, dar nu isi pierde rezistenta si nu se scamoseaza. Pescuiesc cu 0,12 la Dunare. Este suficient de rezistent pentru orice salau, dar si suficient de subtire pentru a "taia apa". Nu a cedat nici la cativa somni de 20-25kg.
Nu sunt un reper in a cataloga un fir textil de spinning, pentru ca nu am folosit niciodata fire scumpe. Totusi, am cativa prieteni pescari vechi de spinning care au incercat cam tot ce se putea si au pescuit cu ce este mai bun. De cand a aparut Maxx Spinning 8 Braid nu mai folosesc altceva.
Una peste alta, il recomand cu cea mai mare incredere, lund in calcul si varianta pentru crap MAXX EVOLUTION 8 BRAID, care este foarte apreciata, firul fiind ca textura acelasi, diferenta fiind data numai de culoare.

Avatar utilizator
Cristian88
Mesaje: 599
Membru din: Sâm Iul 16, 2016 0:00
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Cristian88 »

Buna seara, Dl. Dan, doresc sa achizitionez un bat pe care sa-l folosesc exclusiv la nadit, din diverse discutii am vazut ca nu recomandati MTX 14 Spod la toata lumea in ideea in care nu reuseste oricine sa-l incarce. Folosesc MTX 14 ca si bete de crap si arunc 110-120 m, ma bate gandul la MTX 10, cele 4.5 lb sunt destule sa arunc o racheta Spomb mare? Momentan folosesc un Shimano Alivio BX spod de 3.60 m/ 5.5 lb pe care nu reusesc sa-l incarc deloc, arunc cu el mai putin cu 20-30 m fata de locul unde pescuiesc. Sa renunt la spombul mare si sa folosesc doar medii? Multumesc.
C&R

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Dan Mitranescu »

Cristian88 scrie:Buna seara, Dl. Dan, doresc sa achizitionez un bat pe care sa-l folosesc exclusiv la nadit, din diverse discutii am vazut ca nu recomandati MTX 14 Spod la toata lumea in ideea in care nu reuseste oricine sa-l incarce. Folosesc MTX 14 ca si bete de crap si arunc 110-120 m, ma bate gandul la MTX 10, cele 4.5 lb sunt destule sa arunc o racheta Spomb mare? Momentan folosesc un Shimano Alivio BX spod de 3.60 m/ 5.5 lb pe care nu reusesc sa-l incarc deloc, arunc cu el mai putin cu 20-30 m fata de locul unde pescuiesc. Sa renunt la spombul mare si sa folosesc doar medii? Multumesc.
Consider ca o lanseta spod de 3,90 se preteaza mai bine la greutati mai mari. Cursa lunga are avantaj. Totodata puteti sa o incarcati mai bine datorita obisnuintei cu lansetele de pescuit care sunt tot 3,90m.
Puteti folosi MTX10 pe post de Spod. Lanseta este usoara si destul de tare.
Nu ati spus nimic de grosimea firului. Este importanta.
Incercati sa folositi un fir mai subtire pe spod, daca aveti nevoie de distanta mai mare.
Pentru distante extreme se foloseste spombul mediu cu fir de 0,20 ( peste 150m ).
Pentru distante de pana in 120m se poate folosi foarte bine spombul mare cu fir de 0,25.
Oricand, cu placere.

Avatar utilizator
Cristian88
Mesaje: 599
Membru din: Sâm Iul 16, 2016 0:00
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Cristian88 »

O sa merg pe MTX 10 sa si bat spod, se poate si obisnuinta cu 3.90 m sa fie un factor, ca si fir folosesc de 0.25 mm. Inc-o intrebare: am vazut ca aveti si niste rachete de nadire pe site, pana acum am folosit doar marca Spomb, cele de la d-voastra risca sa nu se deschida? Am vazut ca forma este identica cu cele Spomb, cum s-ar justifica diferenta de pret? Mai pe romaneste iti faci treaba cu ele? Sezonul acesta am pierdut 2 rachete Spomb si caut si alternative.
C&R

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2780
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Alin Galbenu »

Incearca sa pui textil de 020, cele impletite in 8x, si pui inaintasi tot textil de 025mm. Folosesc acest ansamblu cu spombul mare si o lanseta de 3.75lbs , iar pana in 120-130 se duce bine. Cu putina tehnica cred ca se duce de voie mai departe.
Imagine

Avatar utilizator
Cristian88
Mesaje: 599
Membru din: Sâm Iul 16, 2016 0:00
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Cristian88 »

Merci Alin, totusi poti sa recomanzi exact niste fire textile pentru spod? As dori o recomandare si pentru marker. Poate poti sa-mi lasi MP.
C&R

ejas
Mesaje: 156
Membru din: Joi Dec 18, 2014 11:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de ejas »

Alin Galbenu scrie:Incearca sa pui textil de 020, cele impletite in 8x, si pui inaintasi tot textil de 025mm. Folosesc acest ansamblu cu spombul mare si o lanseta de 3.75lbs , iar pana in 120-130 se duce bine. Cu putina tehnica cred ca se duce de voie mai departe.
Salut,

Spombul mare incarcat cu bile are 180 de grame... Mi-e greu sa cred ca ai lansat spombul mare bine incarcat la 120-130 m.. Poate daca incercai s-o faci din 3 bucati..
Iar daca incarcai spombul mare partial (la 120 grame) iti filfiia in aer si tot nu atingeai 120-130 m..

@Cristian88

Eu folosesc MTX8 (4lbs) cu spombul mare, dar fara sa-l fortez (ca incepe sa scirtiie..) pina in 100 metri. Pentru 150 de metri, folosesc spombul mediu si MTX14 sau Class.

Intrebarea este daca merita diferenta de aprox 100 lei intre MTX10 si MTX Uni spod? Au aceleasi inele K slim, aceeasi mandrina DPS / Hakuyo, aceeasi greutate. Difera probabil materialul, 30T pentru Uni spod.
Dan zice ca da..

Cine a cumparat, ne-ar putea spune daca Uni spod este sensibil mai elastic decit fostul MTX14 spod? Sau tot bita e.. Cit au reusit sa arunce cu spombul mare? Cu ce fir?
Multumesc

Avatar utilizator
Cristian88
Mesaje: 599
Membru din: Sâm Iul 16, 2016 0:00
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: NOUTATI SI PROMOTII DM

Mesaj de Cristian88 »

Merci pentru raspunsuri, mai asteptam sa vede ce spune si Dl.Dan.
C&R

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”