NOUTATI SI PROMOTII DM

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: NOUTATI SI PROMOTII 2017

Mesaj de pharaoh »

Le vedem la CN? :)
Marius Sârbu

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII 2017

Mesaj de Dan Mitranescu »

osc1or scrie:Daca infasoara peste 110cm si frana lucreaza atat de bine, la 590 g, pare super interesanta.
Daca am drum prin Rahova, trec pe la voi.
Multumesc.
Am masurat: 115cm de fir la o rotatie completa a manivelei.
Asteptam raspuns din fabrica, dupa ce am primit o simulare cu un tamburul cu gauri ( pe banda pe care sunt notate in general lungimile de fir ). Din calcule mai pleaca si de acolo 20g, deci poate sa ajunga la 570g destul de usor.

O varianta si mai usoara este turnarea corpului din carbon, iar tamburul sa fie facut dintr-un aliaj special. Mai scade cu 60g greutatea, deci ajunge la aproape 500g , dar si pretul creste cu 50%... Deja ajungem la "fite" si nu stiu daca cei care pescuiesc pe principii "Hakuyo" vor fi incantati de un pret mare in detrimentul a 60g.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII 2017

Mesaj de Dan Mitranescu »

pharaoh scrie:Le vedem la CN? :)
In finala ? :D

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: NOUTATI SI PROMOTII 2017

Mesaj de petre iulian »

interesant !!

Cum aseaza firul ?
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII 2017

Mesaj de Dan Mitranescu »

petre iulian scrie:interesant !!

Cum aseaza firul ?
Perfect. Nici cea mai mica denivelare pe toata lungimea de asezare.
P.S. spirele nu se intrepatrund daca se forteaza firul.

Indre Ovidiu
Mesaje: 125
Membru din: Sâm Mai 23, 2015 16:26
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: NOUTATI SI PROMOTII 2017

Mesaj de Indre Ovidiu »

Absolut superbe!Cu asta cred ca si problema mulinetelor e rezolvata!Abia astept sa le comand!Succes in continuare DL Dan!
Nume utilizator schimbat din indre1988

ilo
Mesaje: 478
Membru din: Joi Oct 16, 2014 9:07
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII 2017

Mesaj de ilo »

Cam care ar fi diferenta fata de fl yf pentru ca pare cam aceasi mulineta

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII 2017

Mesaj de Dan Mitranescu »

ilo scrie:Cam care ar fi diferenta fata de fl yf pentru ca pare cam aceasi mulineta
1. slow oscillation. Asigura o aezare perfecta a firului ce favorizeaza aruncarea, reduce vibratiile mulinetei, reduce uzura dintre ax ( cu grosime de 6mm ! ) si bucsa de culisare deoarece se reduce de 5 ori culisarea pe zona respectiva.

2. frana carbontex. Fixare ferma si lejera la aruncare, reglare precisa si rapida a franei, mai ales in zona firelor subtiri.

3. manivela cu infiletare directa. reduce jocurile si este usor de strans.

4.pinion din duraluminiu cu ax din alama ( cu filet la interior ) prelucrat mecanic . ( nu pinionul turnat din zamac ). Pinionul este adonizat pentru o rezistenta suplimentara la oxidare. ( nu conteaza prea mult, dar este si asta ).

5. autoblocare rotor la ridicarea pik-up-ului. Mulineta se fixeaza si nu se mai misca absolut nimic pe ea cand se arunca. Anuleaza riscul de declansare a pic-up-ului si loviturile cauzate de rotatii ale manivelei datorate aruncarii.

6. sistem clichet pe tambur cu limita minima de franare. Mulineta nu are pe tambur numai arculetul ala mic prins de o lamela. Are un sistem format dintr-o lamela otelita de dimensiuni mari si o coroana dintata, care asigura atat sonor desfacerea tamburului, cat si un minimum de franare in cazul in care fluturele este desfacut complet. Adica in situatia asta tamburul nu se invarte necontrolat.

7. sistem clichet in fluture cu reglare precisa ( in genul celui de pe tambur) si piulita de strandere cu lungime mare ( nu exista riscul sa se stemuiasca ).

8. rulmenti japonezi capsulati. ( 8 la numar cu seria pe ei . Pret de catalog in Romania 10 lei. Cei normali au pretul de 1 leu. ). Asigura pastrarea vaselinei, limiteaza patrunderea prafului, asigura o functionalitate fara jocuri timp indelungat, nu incep sa se auda cum ruleaza dupa o perioada de folosire...

9. suruburi de inox. Toate suruburile de pe carcasa sunt din inox 100% si nu ruginesc in timp.

Cam astea sunt diferentele. In rest sunt la fel . Mi-a placut intotdeauna YF-ul cum arata. Cine stie sa lucreze cu ea, poate sa-si faca treaba foarte bine. Si TS9000 arata la fel si este mult mai ieftina ca YF. Totusi wormshaftul face diferenta intre ele. Asa si cu astea spuse de mine.

P.S. acum am si eu o intrebare, cunoasteti o alta mulineta care sa aiba minimum doua dintre aspectele enumerate ? Nu trebuie sa-mi raspundeti, doar voiam sa vedeti "ce inseamna" ca o mulineta sa detina asa ceva. Si am spus "doua", nu mai multe.

danbd
Mesaje: 468
Membru din: Joi Apr 18, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII 2017

Mesaj de danbd »

Buna ziua
Puteti sa mi spuneti ce dimensiune au discutile de carbotex din tambur, cate sunt intr un tambur si daca le veti aduce si ca piese de schimb?
Poate tunam si td urile si altele.
Multumesc

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: NOUTATI SI PROMOTII 2017

Mesaj de Dan Mitranescu »

danbd scrie:Buna ziua
Puteti sa mi spuneti ce dimensiune au discutile de carbotex din tambur, cate sunt intr un tambur si daca le veti aduce si ca piese de schimb?
Poate tunam si td urile si altele.
Multumesc
Discurile de carbontex au 32mm in diametru.
Inca nu am gasit o solutie sa le aduc separat.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”