15-20 septembrie 2015 zona Crisan

Unde pescuim dupa crapi pe rauri, la Dunare si in Delta Dunarii

Moderator: Dan Mateianu

Scrie răspuns
Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: 15-20 septembrie 2015 zona Crisan

Mesaj de gabi1 »

...fiecare cu aia a masii
Pai ce, la tac-su scrie "natural" :shock: :lol: :lol:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: 15-20 septembrie 2015 zona Crisan

Mesaj de ionut72 »

oare idiotii aia din vest sunt asa de prosti cand considera crapul un peste cu carne inferioara...
Nu, dar asta e singura explicatie pentru care la ei apele sunt pline de crap. Iar C&R, la crap (ca despre el vorbim), e o afacere care se pliaza mult mai usor unui grup de indivizi care nu-l consuma. In Romania pescuitul (inclusiv cel la crap) este o activitate straveche si principalul sau scop este consumul.

Ati luat-o rau prin porumb pe topicul asta, Vladut si baietii de la Senzor au fost in Delta, au prins, au retinut peste in limita legala, si fii convins ca au eliberat mult mai mult peste decat au prins. Crapmania nu este, si n-a fost niciodata, un site care sa promoveze, exclusiv, pescuitul in sistem "prinde si elibereaza". Daca ati crezut asta, v-ati inselat. Ce e asa de greu de inteles?

Ai ales sa practici acest stil de pescuit, foarte bine, dar nu-i judeca pe altii care retin peste. De judecat sunt ipocritii care se pretind a fi ceea ce nu sunt.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
iulius_gherase
Mesaje: 309
Membru din: Mie Dec 12, 2012 19:50
Puncte: 0
Localitate: Botosani, jud.Botosani

Re: 15-20 septembrie 2015 zona Crisan

Mesaj de iulius_gherase »

ionut72 scrie:
oare idiotii aia din vest sunt asa de prosti cand considera crapul un peste cu carne inferioara...
Nu, dar asta e singura explicatie pentru care la ei apele sunt pline de crap. Iar C&R, la crap (ca despre el vorbim), e o afacere care se pliaza mult mai usor unui grup de indivizi care nu-l consuma. In Romania pescuitul (inclusiv cel la crap) este o activitate straveche si principalul sau scop este consumul.

Ati luat-o rau prin porumb pe topicul asta, Vladut si baietii de la Senzor au fost in Delta, au prins, au retinut peste in limita legala, si fii convins ca au eliberat mult mai mult peste decat au prins. Crapmania nu este, si n-a fost niciodata, un site care sa promoveze, exclusiv, pescuitul in sistem "prinde si elibereaza". Daca ati crezut asta, v-ati inselat. Ce e asa de greu de inteles?

Ai ales sa practici acest stil de pescuit, foarte bine, dar nu-i judeca pe altii care retin peste. De judecat sunt ipocritii care se pretind a fi ceea ce nu sunt.
Ce am spus eu asa de grav? Daca vezi primul comentariu,ai sa vezi ca am spus doar ca mi s-a parut radicala poza aia pentru renumele lui vladut...adica un renumit pescar c&r cu o poza cu 40 de crapi hacuiti jntinsi pe jos nu e o imagine prea frumoasa...asa mi s-a parut mie...nu l-am judecat...e drept l-am criticat...dar cand esti in top,trebuie sa ai o anumita conduita...consider eu...sa fii un model pentru cei care te admira si viseaza sa-ti calce pe urme
Bucovina Carp Club
C.M.M.C. 21,425 kg M.V.2

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: 15-20 septembrie 2015 zona Crisan

Mesaj de gabi1 »

o poza cu 40 de crapi hacuiti jntinsi pe jos nu e o imagine prea frumoasa...asa mi s-a parut mie...
Si tu ai retinut ca sunt toti ai lui. Nu ai citit(vazut) ca erau vreo 6-7 persoane "tovarasi" pe ei si au stat o saptamana?

Retii doar ce-ti convine. :evil:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: 15-20 septembrie 2015 zona Crisan

Mesaj de ionut72 »

Hai sa te lamuresc eu. Vladut, ca organizator de concursuri, iubitor de natura (si, mai nou, administrator de balta), bineinteles ca a fost si este adeptul stilului C&R. Ca producator de nada, pescar, mai nou ... administrator de balta :D (scopul oricarei afaceri e profitul) si consumator de crap, bineinteles ca este adeptul si al retinerii (in limita legala). Nu vad unde e problema.

Au fost 40 de crapi in poza aia? Pai fa un calcul cati insi au fost si cate zile au stat si vei constata ca nici nu sunt asa de multi.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Ionut, te-am vazut oripilat pe facebook acum ceva vreme cand postau nehalitii cate o poza cu un crap de 10kg+ plin de sange pe la branhii, sau prin bucatarie poze cu 3 4 ciortani intinai intr-un lighean cu un pachet de gigari langa ca etalon de marime... te sucesti dupa cum bate vantul pe crapmania? Pari un tip cu o gandire destul de echilibrata, coerent, de multe ori cu un pct de vedere clar, bine exprimat...
Jur ca nu te recunosc in topicul asta....



P.s. stii ce zice suedezul cand te vede cu traista plina de stiuci pe malul iazului?? 'Saracul....'
Critic echilibrat

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: 15-20 septembrie 2015 zona Crisan

Mesaj de gabi1 »

@osc1or,
Si tu esti in confuzie. Crapul despre care vorbesti il stiu si eu, am fost socati cu totii nu pentru ca-l haleau ci ca fusese furat de pe o balta C&R si se hlizeau cat de smecheri sunt ei.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: 15-20 septembrie 2015 zona Crisan

Mesaj de Lucian SV »

ionut72 scrie:
Mda, te-o legat tac-tu de pripon când erai în scutece, iar un crăpcean te-a tras în apă și ai prins ciudă pe ăia +10!
Tu, la 14 ani, erai inca in scutece? Deh, asa sunt unii, mai intarziati. :D
Ești prost? Că totuși la gramatică te pricepi!
Vezi că celălalt postac de serviciu are un motto care ți se potrivește!
Mai ușor cu pianul, să nu-ți coboare durerea între picioare tinere! :mrgreen:

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: 15-20 septembrie 2015 zona Crisan

Mesaj de Lucian SV »

ionut72 scrie:
dar in aceiasi masura ne vaitam ca nu avem pesti in ape publice
Da, sunt destule ape publice care n-au peste si, da, vina e in primul rand a braconajului industrial (nu ca braconajul pe persoana fizica ar trebui incurajat). Totusi, in Delta, e inca destul peste (trebuie doar sa stii sa-l prinzi), astfel incat "moralistii" sa se abtina de la a-i judeca pe altii.
Totuși, acel "încă destul pește" trebuie hăcuit în Deltă dacă știm să-l prindem!
O întâmplare de prin 2006 toamna. Mai mulți suceveni am fost la Sulina, iar de acolo ne-am dus cu bărcile localnicilor la pescuit. În principiu toți eram la spining. Intr-o zi pe la 11 îmi sună telefonul iar apelantul (unul din grup) îmi spune dacă nu vreau să cumpăr crap mare. Ideea era că peștele respectiv era harponat de localnici în stuf la apă mică. Nici nu am vrut să aud de așa ceva! Pe la ora 16 ne-am întâlnit pe canalul Popina-chilia să mergem împreună spre pensiune. Barca lor era cu vârful "în apă" și bănuiam că au făcut o combinație, însă ce m-a frapat cel mai tare era surâsul de satisfacție de pe fața lor. Aveai senzația că au câștigat la loto un report de trei ani. La pensiune în 4 saci de rafie erau vreo 150kg ochiometric de crap +7. Băietani au tocmit bucătăreasa la curățat peștele în timp ce ei se învârteau în jurul grămezii de crăpi, Cotescu era în pantaloni scurți când făcea poze cu aparatul foto rusesc din Operațiunea Monstrul. Unul dintre ei e patron de firmă cu o afacere destul de profitabilă, iar celălalt comisar șef în poliție sau miliție cum o fi. Cert e că după niște conversații licențioase la adresa lor m-am apucat de o sticlă de vișinată +40 de focuri de 2l în speranța că acest coșmar diurn va dispărea după o noapte! Peștele a fost parcat într-o ladă frigorifică. Am abandonat pescuitul, gandindu-ma la o chestie, vii de la 500 km ca să încurajezi braconajul! Dar asta n-a fost tot, s-au mai lipit băieți și de o "rață" de la braconierii care puneau setci în mare. Și uite așa rapida ne-a adus la Tulcea cu niște geamalade de rafie cocoțate deasupra navei. La chei problemă, cum să-și care prada la mașină? N-o sa-i ia cineva la ochi cu atâta pește? Noroc cu localnicii care știu mersul în gara fluvială. Ca ei procedează mulți, nu că nu au ce mânca, ci doar pt. a se lăuda! În schimb ei fac un mare rău Deltei, încurajează activități ilicite! Nu mai calc în Deltă, singurul loc unde vreau să ajung este brațul Chilia pe curgătoare!

dedeciu mihai-paul
Mesaje: 141
Membru din: Mie Mai 04, 2011 19:54

Re: 15-20 septembrie 2015 zona Crisan

Mesaj de dedeciu mihai-paul »

Lucian SV scrie: Totuși, acel "încă destul pește" trebuie hăcuit în Deltă dacă știm să-l prindem!
O întâmplare de prin 2006 toamna. Mai mulți suceveni am fost la Sulina, iar de acolo ne-am dus cu bărcile localnicilor la pescuit. În principiu toți eram la spining. Intr-o zi pe la 11 îmi sună telefonul iar apelantul (unul din grup) îmi spune dacă nu vreau să cumpăr crap mare. Ideea era că peștele respectiv era harponat de localnici în stuf la apă mică. Nici nu am vrut să aud de așa ceva! Pe la ora 16 ne-am întâlnit pe canalul Popina-chilia să mergem împreună spre pensiune. Barca lor era cu vârful "în apă" și bănuiam că au făcut o combinație, însă ce m-a frapat cel mai tare era surâsul de satisfacție de pe fața lor. Aveai senzația că au câștigat la loto un report de trei ani. La pensiune în 4 saci de rafie erau vreo 150kg ochiometric de crap +7. Băietani au tocmit bucătăreasa la curățat peștele în timp ce ei se învârteau în jurul grămezii de crăpi, Cotescu era în pantaloni scurți când făcea poze cu aparatul foto rusesc din Operațiunea Monstrul. Unul dintre ei e patron de firmă cu o afacere destul de profitabilă, iar celălalt comisar șef în poliție sau miliție cum o fi. Cert e că după niște conversații licențioase la adresa lor m-am apucat de o sticlă de vișinată +40 de focuri de 2l în speranța că acest coșmar diurn va dispărea după o noapte! Peștele a fost parcat într-o ladă frigorifică. Am abandonat pescuitul, gandindu-ma la o chestie, vii de la 500 km ca să încurajezi braconajul! Dar asta n-a fost tot, s-au mai lipit băieți și de o "rață" de la braconierii care puneau setci în mare. Și uite așa rapida ne-a adus la Tulcea cu niște geamalade de rafie cocoțate deasupra navei. La chei problemă, cum să-și care prada la mașină? N-o sa-i ia cineva la ochi cu atâta pește? Noroc cu localnicii care știu mersul în gara fluvială. Ca ei procedează mulți, nu că nu au ce mânca, ci doar pt. a se lăuda! În schimb ei fac un mare rău Deltei, încurajează activități ilicite! Nu mai calc în Deltă, singurul loc unde vreau să ajung este brațul Chilia pe curgătoare!
Postarea ta este jalnica, se vede clar frustrarea unui lup moralist fara mare talent de pescar ! Daca as gandi si eu ca tine ar trebui sa stau beat non stop si sa nu mai merg prin Moldova ca turist deoarece Bucurestiul nostru a fost invadat de moldoveni care fura, cersesc sau se prostitueaza ? Lasa gargara asta ieftina ca de aia nu mai mergi tu in delta, apropo bratul chilia face parte tot din delta, zi mai bine ca nu iti permiti si gata !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Rauri, Dunare & Delta Dunarii”