Acte necesare pescuit in Delta Dunarii - Intrebari si Raspunsuri

Unde pescuim dupa crapi pe rauri, la Dunare si in Delta Dunarii

Moderator: Dan Mateianu

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Acte necesare pescuit in delta 2011

Mesaj de miyagi »

Si ca sa fim mai exacti cei de la ARBDD s-au chinuit anul asta sa-si infiinteze propriul permis de pescuit insa nu li s-a dat acceptul de catre MPADR si au mai fost si niste procese. Din cauza asta singurele permise ce pot fi solicitate de catre autoritati sunt ANPA-ul care-si produce efectele la nivel national si permisul de intrare in Rezervatia DD, cel de 30 de roni/an care a prins de cativa ani si-n care sunt incluse toate formele de turism, domeniu in care e incadrat si pescuitul de agrement sau sportiv.
Singurele situatii pot aparea doar in cazul sectoarelor administrate de Raduta, zonele de protectie piscicola unde pescuitul este interzis, incintele administrate de fermele piscicole particulare sau prin tara apele nationale date in administrarea unor asociatii de pescuit sportiv.
Urban culture.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Acte necesare pescuit in delta 2011

Mesaj de Vladut Mateianu »

vali dumitru scrie:in acea zona nu este bun permisul ANPA, asa mi-au spus cei de la control si mi-au aratat noile legi...
Cinea venit in control ? Agentii ARBDD sau Garda de Mediu ? :roll:

PS Vali, lasa-mi te rog un MP cu nr tau, vineri plec si eu ..... :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Acte necesare pescuit in delta 2011

Mesaj de miyagi »

Vladut Mateianu scrie:
vali dumitru scrie:in acea zona nu este bun permisul ANPA, asa mi-au spus cei de la control si mi-au aratat noile legi...
Cinea venit in control ? Agentii ARBDD sau Garda de Mediu ? :roll:

PS Vali, lasa-mi te rog un MP cu nr tau, vineri plec si eu ..... :wink:
Dute linistit Vlade ca nu ai probleme daca ai ANPA, permisul de acces de la ARBDD, nu campezi cu cortul peste noapte si ai si darile pentru masina, daca intri cu ea sau barca, daca esti cu ea pe apa. Ai nostri au fost destui pana acum si nu au zis niciunul nimic in plus fata de ce se stie.
Pentru soare iti poti lua o umbrela cu paravan pe care o strangi cand este cazul. Ce trebuie sa sti e ca pescuitul pe timp de noapte e interzis conform legislatiei si sa nu-ti ti sacii ( giuvelnicele ) la vedere :D . Intra pe situl ANPA si fa-ti niste printuri sa le ai la tine ca sa sti cum sa discuti cu ei, saci de gunoi si gunoiul strans in jurul tau si cam asta e.
In final nu te lasa controlat decat daca la tine se prezinta un inspector ANPA ca altfel ceilalti nu au drept de control decat daca sunt insotiti de el. Asa vor vedea si ca te pricepi si nu se vor arunca aiurea la bani.
Vezi ca-ti trimit si nr meu pe privat si poate iti fac eu rost de permisul ala de la ARBDD pana Vineri. Miercuri ma intalnesc cu niste colegi de la Tulcea si Vineri la fel.
Urban culture.

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Re: Acte necesare pescuit in delta 2011

Mesaj de Cristi Y »

Pilhane ne vedem vineri in Tulcea ca merg si eu pe acolo asa ca stai doar cu grija momelii :lol:

mergi la Mila ?
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Acte necesare pescuit in delta 2011

Mesaj de Vladut Mateianu »

Merg cu cortul Tatae ! Pe locul meu...sau unde vad cu ochii ! Dupa crap , caras si somn ! Ne vedem in Tulcea, vorbim pana atunci... :wink:

@cornel

Multumesc frumos ptr ajutor. Eu am permise ANPA 2011 momentan, sper sa fie bune....
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Acte necesare pescuit in delta 2011

Mesaj de pharaoh »

Anul acesta in DD poti sa te stergi la fund cu permisul ANPA
Marius Sârbu

Avatar utilizator
vali dumitru
Mesaje: 908
Membru din: Vin Apr 06, 2007 21:05
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Acte necesare pescuit in delta 2011

Mesaj de vali dumitru »

exact asta spunem si eu mai sus, dar mai vine cate unu' si-si da el cu parerea ca e mare cunoscator de legi.
eu am patit-o acum 4 zile...nu din amintiri acum un an.
Valentin Dumitru

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Acte necesare pescuit in delta 2011

Mesaj de miyagi »

Vali, prietene! Sunt pescar deltar si sunt mai la curent cu legile si regulamentele de pescuit pentru Delta decat cu orice alte legi si regulamente. Eu iti spun sigur ca daca n-ai fost in vreo zona de protectie ai fost supus in mod sigur unui abuz din partea anumitor autoritati. Dar daca sti tu bine ce ti s-a intamplat si insisti atata nu ma mai contrazic cu tine. Nici nu vreau sa inducem lumea in eroare.
Tocmai am verificat la noi la asociatie si mi s-au confirmat cele afirmate de mine. Ca umbla astia in card si au tot felul de prostii in cap si asta e adevarat. N-are rost sa te certi cu mine ca cu astea ma ocup de cativa ani si ma consult cu inca vreo cateva zeci daca nu peste suta de alti deltari zilnic.

Vladut era vorba despre permisul de intrare in RBDD. Ia-ti-l p-asta sa vada oamenii ca esti la punct cu actele, pg-uri daca mergi pe Chilia si apoi daca te intreaba de vorba spunele sa-ti confirme ca au reusit sa-si scoata permisul de pescuit cei de la ARBDD care sa acopere Ordinul Ministrului.

Restul e folclor ca istorie n-are cum :D .
Urban culture.

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Acte necesare pescuit in delta 2011

Mesaj de pharaoh »

Sa-i ia naiba cu permisele lor. Eu am fost in delta ultimele 2 weekend-uri. Ajungeam la Tulcea sambata dimineata, asa ca am sunat vineri sa intreb de permise, ce si cum. Mi s-a confirmat doar ca ei nu au program in weekend, deci nu elibereaza permise si nu incaseaza taxe. Cu alte cuvinte am mers "ilegal" . Permisul ANPA nu l-am scos pentru ca am citit hotararea cf. careia in delta este valabil numai permisul eliberat de arbdd. Care permis vad ca nu se mai elibereaza odata. Si atunci permisul ANPA devine o justificare in plus a pescarului fata de niste autoritati a caror inteligenta e clar depasita. Eventual trebuie sa avem si buletine, pasapoarte, carnete de sanatate si ce mama naibii de acte justificatoare mai exista. Din fericire n-am avut "placerea" de a fi vizitat de nici un agent 007. Cat despre campat, ar trebui bine definita notiunea asta. Ca daca se refera doar la instalarea corturilor....e un pic cam depasita. Pot sa stau zile intregi in delta si fara sa montez cortul, dar cu un umbrar de 5 stele :lol: .
Marius Sârbu

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Acte necesare pescuit in delta 2011

Mesaj de miyagi »

pharaoh scrie:Sa-i ia naiba cu permisele lor. Eu am fost in delta ultimele 2 weekend-uri. Ajungeam la Tulcea sambata dimineata, asa ca am sunat vineri sa intreb de permise, ce si cum. Mi s-a confirmat doar ca ei nu au program in weekend, deci nu elibereaza permise si nu incaseaza taxe. Cu alte cuvinte am mers "ilegal" . Permisul ANPA nu l-am scos pentru ca am citit hotararea cf. careia in delta este valabil numai permisul eliberat de arbdd. Care permis vad ca nu se mai elibereaza odata. Si atunci permisul ANPA devine o justificare in plus a pescarului fata de niste autoritati a caror inteligenta e clar depasita. Eventual trebuie sa avem si buletine, pasapoarte, carnete de sanatate si ce mama naibii de acte justificatoare mai exista. Din fericire n-am avut "placerea" de a fi vizitat de nici un agent 007. Cat despre campat, ar trebui bine definita notiunea asta. Ca daca se refera doar la instalarea corturilor....e un pic cam depasita. Pot sa stau zile intregi in delta si fara sa montez cortul, dar cu un umbrar de 5 stele :lol: .
Ideea de campat include orice umbrar ( chiar si natural ) in care se pot observa obiecte necesare subzistentei ( butelii mari, ceaune, saltele gonflabile, paturi, mese mari pentru grupuri, etc ). De-asta am zis eu umbrela cu care te justifici ca o ai ca protectie solara. Sa faci plaja si sa pescuiesti nu-ti interzice nici o lege.
Altfel documentati-va bine inainte de plecare si puneti-va la punct cu cel putin doua saptamani inainte.
Nu cereti detalii la ARBDD ca interesul lor e sa faca bani ( tot pentru ei sa nu credeti in mosh Craciun ). Cereti+le exact ce aveti nevoie de la ei. Respectiv permisul de intrare in Rezervatie, taxa de barca sau pentru masina.
Urban culture.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Rauri, Dunare & Delta Dunarii”