Acte necesare pescuit in Delta Dunarii - Intrebari si Raspunsuri

Unde pescuim dupa crapi pe rauri, la Dunare si in Delta Dunarii

Moderator: Dan Mateianu

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Re: Acte necesare pescuit in delta 2011

Mesaj de Cristi Y »

foarte corect , singura taxa pentru care exista HG cu ordinul 610 din 19 mai 2009 este cea de acces in rezervatie pt turisti , ambarcatiuni si vehicule si este incasata de ARBDD , pentru nimic altceva nu exista reglementari legale , cei care vin sa controleze abuzeaza de faptul ca majoritatea nu cunosc bine legea si zonele de pescuit no-kill iar circul i-l fac evident pentru intimidare
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Acte necesare pescuit in delta 2011

Mesaj de miyagi »

Exact.
p.s. Foarte tare si reala semnatura ta.
Urban culture.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18917
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Acte necesare pescuit in delta 2011

Mesaj de Vladut Mateianu »

Ieri am venit, iata concluziile :

1. Permisele ANPA nu sunt valabile in Delta Dunarii.
2. Este valabil permisul de la ARBDD, costa 30 lei/ an.
3.Nu am vazut niciun cort, se fac controale zilnic. La noi am scapat la mustata de amenda de 2000 lei, a trebuit sa strangem corturile si.....am dormit direct sub cerul liber ! Nu merge cu negocieri, explicatii sau spaga, baietii au ordine de sus sa faca treaba ! ( apropo, multa mizerie de la turisti pe majoritatea locurilor de pescuit, probabil ca si asta este unul dintre motivele ptr care nu mai putem campa in delta)
4. Se prinde bine caras intre 500 si 1500 gr, somotei intre 500 si 2000 g, dar am prins si cativa crapi, cel mai mare de 5 kg !
5.Foarte putini turisti in delta, majoritatea cu foame-n gat : retineau somotei de 100-200 gr, ciortan de 200-300 gr... :oops: :oops: :oops:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Acte necesare pescuit in delta 2011

Mesaj de pharaoh »

Amenda de 2000 lei? Pai cate corturi aveati?
In alta ordine de idei eu sper sa mai fac o iesire scurta in weekend. Fara permis, din pacate, pentru ca nu am cum sa ajung acolo in cursul saptamanii si in weekend, cum am mai spus, nu are cine sa-l elibereze. O sa dorm si la cort, ascuns bine in padure. Sper, ca si pana acum, sa nu avem controale, sa ne lase dracului sa pescuim linistiti.
Marius Sârbu

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18917
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Acte necesare pescuit in delta 2011

Mesaj de Vladut Mateianu »

Atat este amenda. Sau cel putin asa mi-au zis agentii, iti dai seama ca nu am stat sa verific... :mrgreen:

Totusi, cel mai bine este sa ascunzi bine cortul.... :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Acte necesare pescuit in delta 2011

Mesaj de pharaoh »

Anul trecut am fost avertizat de agenti ca amenda este de 150 lei per cort.
Marius Sârbu

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Acte necesare pescuit in delta 2011

Mesaj de miyagi »

COMUNICAT 1 iunie 2011

Pe teritoriul RBDD practicarea pescuitului recreativ/sportiv în habitatele piscicole naturale se face numai în baza permisului de pescuit recreativ/sportiv emis de către ARBDD. Menţionăm că permisul de pescuit recreativ/sportiv trebuie să fie însoţit de permisul de acces pe teritoriul RBDD.

Practicarea pescuitului sportiv/recreativ se face pe baza permisului de acces pe teritoriul RBDD, eliberat de ARBDD. Până la aprobarea noului act normativ privind condiţiile de practicare a pescuitului recreativ/sportiv, privind regulamentul de practicare a pescuitului recreativ/sportiv, precum şi modelul permisului de pescuit recreativ/sportiv.
.........................................
# Încasarea tarifului de intrare în scop turistic stabilit conform ORDINULUI Nr. 610 din 19 mai 2009 privind aprobarea tarifelor pentru lucrările şi serviciile prestate de către Administraţia Rezervaţiei Biosferei "Delta Dunării" la solicitarea persoanelor fizice şi juridice, emis de Ministrul Mediului şi Pădurilor, se poate face la sediul Administraţiei Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării, de Luni - Joi: 08.00 - 16.30; Vineri: 08.00 – 14.00, precum şi la Centrele de Informare ARBDD.

Conform Ordinului nr. 610/2009 privind aprobarea tarifelor pentru lucrările şi serviciile prestate de către ARBDD la solicitarea persoanelor fizice şi juridice, permisul de acces în rezervaţie pentru turişti este de: 5 lei /persoană/zi; 15 lei/persoană/săptămână; 30 lei/persoană/an.
Contravaloarea permiselor mai poate fi achitată atât prin mandat poştal, cât şi prin virament bancar, în contul instituţiei noastre nr. R085TREZ6415032xxx000263, deschis la Trezoreria Municipiului Tulcea, beneficiar: A.R.B.D.D. Tulcea, Cod fiscal: 3722040, specificând la explicaţii: Tarif acces pentru persoane. Pe durata vizitei în perimetrul RBDD turistul trebuie să prezinte dovada plăţii către organele de control.
#
Accesul cu nave şi ambarcaţiuni în Rezervaţia Biosferei Delta Dunării se face respectând ORDINUL 111/2007 Reguli privind accesul şi circulaţia pe canalele şi lacurile interioare din perimetrul RBDD, emis de Ministerul Mediului şi Pădurilor, în baza permisului de acces pentru nave şi ambarcaţiuni.
Obţinerea permisului este condiţionat de plata unui tarif: 100,00 lei/ambarcaţiune/an, respectiv 20,00 lei/ambarcaţiune/sejur.
Încasarea tarifului pentru accesul cu nave şi ambarcaţiuni se face la sediul Administraţiei Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării de Luni - Joi: 08.00 - 16.30; Vineri: 08.00 – 14.00.


#
Accesul cu autovehicule în Rezervaţia Biosferei Delta Dunării se face în baza unui permis de acces pentru autovehicule, ce este condiţionat de plata unui tarif în valoare de 100,00 lei/autovehicul/an, respectiv 10,00 lei/autovehicul/zi. Permisul se obţine de la sediul Administraţiei Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării, de Luni - Joi: 08.00 - 16.30; Vineri: 08.00 – 14.00.
...........................................
Menţionăm că în conformitate cu art. 12, pct. 11 din Legea nr. 82/1993 privind înfiinţarea Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării, cu modificările şi completările ulterioare, coroborat cu HG 341/2002, camparea în zone neautorizate sau în altfel de condiţii decât cele autorizate de ARBDD se sancţionează cu amendă de la 130 RON la 400 RON pentru persoanele fizice şi de la 170 RON la 500 RON pentru persoanele juridice.
.............................


Textul asta este conform cu actul oficial si este descarcat de pe sit-ul arbdd "www.ddbra.ro" .
Deci aici sunt cuantumurile amenzilor stipulate prin lege si in baza comunicatului din 01.06.2011 se confirma faptul ca ARBDD inca nu a obtinut o HG privind emiterea unor permise de pescuit tip. Asta inseamna ca daca nu ai taxa de intrare in rezervatie vei avea dreptul sa te simti turist in Delta, daramite sa mai vorbim de pescuit.
Urban culture.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Acte necesare pescuit in delta 2011

Mesaj de miyagi »

Permisele se pot lua pe o zi - 5 roni, o saptamana - 15 roni si un an 30 roni, iar taxa se poate plati si la centrul de informare arbdd de la Crisan. Importanta e chitanta.
Urban culture.

Avatar utilizator
vali dumitru
Mesaje: 908
Membru din: Vin Apr 06, 2007 21:05
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Acte necesare pescuit in delta 2011

Mesaj de vali dumitru »

miyagi scrie:taxa se poate plati si la centrul de informare arbdd de la Crisan.
nu se poate platii taxa la crisan !!!
Valentin Dumitru

andronic cristian
Mesaje: 154
Membru din: Lun Feb 08, 2010 19:20
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Acte necesare pescuit in delta 2011

Mesaj de andronic cristian »

Taxele astea se pot plati si de catre alta persoana? Sau e obligatorie prezenta ?
Campion National 2010
Vicecampion National 2013

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Rauri, Dunare & Delta Dunarii”