Aprovizionare Crisan

Unde pescuim dupa crapi pe rauri, la Dunare si in Delta Dunarii

Moderator: Dan Mateianu

ianos10
Mesaje: 4
Membru din: Joi Iun 25, 2015 22:57

Re: Aprovizionare Crisan

Mesaj de ianos10 »

Multumesc! Toate aceste trasee sunt abordabile doar cu barca, din cate am vazut, dar din discutiile cu receptia hotelului sunt dispusi sa ma transporte dimineata si sa ma aduca cand termin partida de pescuit. In 4 zile sper sa vin pe deplin satisfacut de partida de pescuit. Cateva intrebari: cum este curentul pe Dunarea Veche? Acum cand apele sunt in crestere apa pe Intinsura este limpede sau tulbure? In august mi-ar fi mai usor cu porumb sau mamaliga, cum merg aceste momeli? Nada cate 1kg\zi este suficienta? Este necesara o umbrela de soare sau locurile sunt umbrite? Pe Dunavat a fost suficient 1kg nada\zi , ca momeala, intr-un an a mers mai bine porumbul natural, anul urmator porumbul de la Bonduelle, anul trecut rama si bobita de paine muiata in apa... Am si 2 bete feeder si 2 bete de crap cu toate dotarile. Daca le iau pe toate bagajul va fi mare si ma tem ca nu-l pot duce. Cu masina nu am avut astfel de probleme si de data asta va fi prima iesire fara masina. Imi va fi greu. Mi-ar fi de folos sa mai pastram legatura pana spre plecarea mea acolo. Nada va fi de la Decathlon, mi-a placut raspunsul pestilor la aceasta nada. Era mult mai usor daca era un magazin de aprovizionare pescareasca in sat. E un mare minus! Oricum, este o singura iesire pe an, distanta este foarte mare si as vrea sa prind peste! Inca odata multumiri

Avatar utilizator
kelu84
Mesaje: 371
Membru din: Dum Apr 08, 2012 9:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Aprovizionare Crisan

Mesaj de kelu84 »

Acum doua ore am revenit de la Crisan. De data asta nu am fost pentru pescuit ci cu ceva treaba. Dunarea Veche este limpede cristal, dar cum o vad eu in 2-3 sapt e verde, nu misca nimic pe nicaieri. M am plimbat pe raducu si sunt pescari ff multi campati in padure. Am stat o saptamana si zi de zi am mers cu barca seara si i-am intrebat de vorba.... intr o zi un caras la 7 lansete, moace la kil seara si dim la bucatica si rama neagra, crap... nu i a vazut nimeni culoarea. Un nene a nadit porumb la greu si nu a vazut un tzac. Un batran simpatic de la Bicaz cu sonar a batut canalele de la mila 23 la crisan si citez:"tataie nici pe sonar nu am vazut vreun peste mare". In schimb biban si rosioara imbracata la greu la vierme si bonduelle. Repet-intr o saptamana nu am vazut/auzit pe cineva sa prinda ceva notabil. In schimb turisti la greu, barci fff multe prin toate cotloanele.
Ca aprovizionare e magazinul de langa star 2000 care este ok.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Rauri, Dunare & Delta Dunarii”