Delta 2010-septembrie

Unde pescuim dupa crapi pe rauri, la Dunare si in Delta Dunarii

Moderator: Dan Mateianu

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Delta 2010-septembrie

Mesaj de Vladut Mateianu »

Locatie : Dunarea Veche, in gura canalului Raducu.
Perioada : 1-9 septembrie 2010
Cazare : la cort
Mancare : bucatarie de campanie
Bautura : la discretie.....

Dupa experienta de anul trecut, cand am reusit sa capturam circa 500 kg de crap, iata-ne intorsi la "pomul laudat" cu sacii plini....cu circa 250 kg de bile, marea majoritate solubile (bile expirate sau cu viermi, ca sa nu fiu acuzat de "razgaiala" !! :D ) Din pacate nivelul apei era inca foarte crescut, iar apa scadea zilnic vazand cu ochii.... Ca sa nu mai zic de iarba (plauri, nuferi, etc) care iesea din lacuri si ne facea sa scoatem lansetele la fiecare 20 de minute !
Dupa 36 de ore de la nadire, au inceput timid si capturile . Primul a fost un crap de 6-7 kg, aflat in trecere . Au urmat altii apoi, culminand cu captura expeditiei care a avut exact 12.7 kg . Si o poveste frumoasa cu un "monstru" care s-a proptit in singura buturuga din zona dupa 15 minute de drill... :(
In rest, cativa somotei, cateva stiuci, bibani, carasi si babusca la discretie, la undita.
Probabil ca temperatura ridicata a apei nu a dat inca crapului semnalul de hranire, doar asa se explica faptul ca nu am avut rezultatele dorite.... sau poate am imbatranit... :D

In alta ordine de idei, agentii Anpa si ARBDD ne-au facut zile grele, scapand miraculos de amenda de 130 lei/cort ptr campare in locuri interzise.... A , nu stiti ca de anul acesta nu mai este voie cu cortul in delta dunarii ? Pai va zic eu ! Sunt doar 4 zone unde este permisa camparea, cea mai aproape zona de Crisan fiind curtea liceului 1 din Sulina...... :( :oops:
No coment, concluzile le trageti voi !

PS O amintire placuta ramane ciorba de burta servita la pensiunea Big Fish(locatia concursului din octombrie), o ciorba de burta cum nici la Bucuresti nu gasesti...ca sa nu mai zic de preparatele pe baza de peste servite, racii si piciorusele de broasca... :wink:

Voi reveni cu poze saptamana viitoare !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Re: Delta 2010-septembrie

Mesaj de Cristi Y »

Din cate i-mi amintesc pe langa somotei stiuca biban caras si babusca a mai picat ceva la ceaun :D :D :D
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

Avatar utilizator
Martin
Mesaje: 371
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 8:53
Puncte: 0
Localitate: Bucureşti

Re: Delta 2010-septembrie

Mesaj de Martin »

Cristi Y scrie:Din cate i-mi amintesc pe langa somotei stiuca biban caras si babusca a mai picat ceva la ceaun :D :D :D
Mai bine ţi-ai aminti orele de gramatică din clasa a -IV- a.

wolfgang
Mesaje: 18
Membru din: Dum Ian 24, 2010 13:51
Puncte: 0
Localitate: baia mare

Re: Delta 2010-septembrie

Mesaj de wolfgang »

E forum de pescari stimate rector. Dar asa sunt romanii, primii la dat cu pietre si ultimii la ajutat un prieten sau coleg. Rusine mos Martin. :oops:

Avatar utilizator
RazvanG
Pescar de competitie
Mesaje: 2262
Membru din: Lun Mai 04, 2009 0:22
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Delta 2010-septembrie

Mesaj de RazvanG »

Martin scrie:
Cristi Y scrie:Din cate i-mi amintesc pe langa somotei stiuca biban caras si babusca a mai picat ceva la ceaun :D :D :D
Mai bine ţi-ai aminti orele de gramatică din clasa a -IV- a.
Cumva ai soarta lui Labush? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Gramaticianule,daca vrei perfectiune atunci dute la Balaceanca ,ca sigur gasesti tu acolo niste cealapa cu care sa dialoghezi :lol: :lol: :lol: :lol:
Nume utilizator schimbat din shimanobig in RazvanG

Avatar utilizator
Martin
Mesaje: 371
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 8:53
Puncte: 0
Localitate: Bucureşti

Re: Delta 2010-septembrie

Mesaj de Martin »

wolfgang scrie:E forum de pescari stimate rector. Dar asa sunt romanii, primii la dat cu pietre si ultimii la ajutat un prieten sau coleg. Rusine mos Martin. :oops:
Chiar aşa ? Dacă-i pescar nu are voie să scrie corect româneşte ?
Am văzut mulţi pescari pe forum care scriu corect.

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Re: Delta 2010-septembrie

Mesaj de Cristi Y »

Stimate domn Martin , cu convingerea ca ai inteles ideea care agramat am incercat sa o exprim imi cer scuze ca ti-am deranjat puritatea ortografica de receptionare si daca nu reusesti sa-mi accepti scuzele incearca sa socializezi pe forumul academiei romane

p.s. data viitoare ti-o dau pescareste :wink:
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Delta 2010-septembrie

Mesaj de Vladut Mateianu »

@martin
Daca iti ia Vladeanu la puricat postarile, te face de ras de nu mai iesi din casa ! :D Asa ca stai in banca ta , linistit, si invata ce ai de invatat in domeniul pescuitului...... In rest, daca vrei sa stai bine cu limba si cu ortografia , iti recomand http://www.fatalai.ro sau http://www.poponari.ro , forumuri pe care publica si cativa asa zisi pescari(a se citi pavlovicia) foarte corect dar departe de miezul...problemei ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Genes Florin
pescar de competitie
Mesaje: 1628
Membru din: Mar Sep 01, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: buzau
Contact:

Re: Delta 2010-septembrie

Mesaj de Genes Florin »

cata gramatica o sa vb noi pe 20 oct :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
hai domn martin si tu si te vindeci :lol: :lol:
Balta Puiesti

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Delta 2010-septembrie

Mesaj de cornelserbu »

Martin scrie:
Cristi Y scrie:Din cate i-mi amintesc pe langa somotei stiuca biban caras si babusca a mai picat ceva la ceaun :D :D :D
Mai bine ţi-ai aminti orele de gramatică din clasa a -IV- a.
baietel, esti de rasul lumii...te iei de cristi y pentru o cratima pusa in plus probabil din repezeala, iar tu pui o cratima in fata lui 4 roman sigur din nesiinta :lol: :lol: :lol:

crisi y in scoala primara, sigur era un pescar mai bun decat esti tu acum... :D
Cornel Serbu
Friends Carp Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Rauri, Dunare & Delta Dunarii”