Donatie pentru populare Dunare!!!

Unde pescuim dupa crapi pe rauri, la Dunare si in Delta Dunarii

Moderator: Dan Mateianu

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Donatie pentru populare Dunare!!!

Mesaj de miyagi »

Idee e ca eu m-am implicat in asta pentru a da un mesaj lui fimiu in primul rand. Dunarea va fi si a lui. Ca mine mai gandesc multi si vreau sa fac cunoscut demersul nostru si acelora care viziteaza acest site si gandesc la fel ca noi.
Nu e obligatoriu. E doar pentru idealisti.
Urban culture.

Avatar utilizator
cea mai buna
Mesaje: 193
Membru din: Sâm Dec 19, 2009 23:23

Re: Donatie pentru populare Dunare!!!

Mesaj de cea mai buna »

Initiativa ta e laudabila, dar reprezinta o picatura intr-un ocean.
Pe localnicii care braconeaza pt. ca asta e unica lor sursa lor de venit, sa zicem ca-i inteleg.
Dar ce te faci cu snobii de Bucuresti, care alearga dupa orice amarat de peste, sa si-l bage in congelatorul lui de nemancat plin de ifose?
When nothing is sure, everything is possible.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Donatie pentru populare Dunare!!!

Mesaj de miyagi »

cea mai buna scrie:Initiativa ta e laudabila, dar reprezinta o picatura intr-un ocean.
Pe localnicii care braconeaza pt. ca asta e unica lor sursa lor de venit, sa zicem ca-i inteleg.
Dar ce te faci cu snobii de Bucuresti, care alearga dupa orice amarat de peste, sa si-l bage in congelatorul lui de nemancat plin de ifose?
Nu e initiativa mea. Eu doar m-am raliat.
Chiar ne-am propus sa nu luam in calcul braconierii de niciun fel. Dupa ce o sa o facem vom discuta si aspectele astea.
Inclusiv pe cele legate de pescuitul pentru inavutire. Repet. Pentru inavutire.
Urban culture.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Donatie pentru populare Dunare!!!

Mesaj de miyagi »

Ca sa fim intelesi mai bine, noi ne limitam ideea la simbolistica, o iesire de primavara la mal de Dunare in colectivitate, iar daca pierdem o partida de pescuit in contravaloarea donatiei proprii tot nu e o pierdere totala.
Apoi mesajul vom vedea ce feedback va avea ca nici habotnici nu suntem.
Urban culture.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Donatie pentru populare Dunare!!!

Mesaj de eugen dragnea »

Cornele,
prin asta nu faceti decat sa oferiti cativa baboi ametiti la iesirea din viviera fie stucilor,fie somnilor,fie fomistilor electricieni, ca juvenilii aia care vreti voi sa-i produceti nu au trecut prin selectia naturala si vor pica pe capete.Daca vreti sa faceti ceva pastrati banii pentru benzina , luati barcile in prohibitie si maturati Dunarea in lung si-n lat in grupuri de 10-20 persoane inarmate pana-n dinti si taiati toate plasele si aruncati in apa toti braconierii pe care-i prindeti pe apa.Gandeste-te ca daca salvezi un adult ajuns la maturitate sexuala el va produce alevini viabili in mediul sau natural la fel de multi cati indivizi eliberezi tu dintr-o viviera. :idea:
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Donatie pentru populare Dunare!!!

Mesaj de miyagi »

Ideea cam asta e. Sa bagam pesti de vara a 2-a, a 3-a, viabili inainte de prohibitie, ca sa depuna in Dunare.
Cat despre braconieri nu pot sa-ti zic decat ca, odata un coleg de-al nostru a iesit la o partida in Delta si si-a luat si arma de vanatoare ca nu stiu ce autorizatie avea. Probabil mistret. La un moment dat vine pe forum un mesaj de la el de pe telefonul mobil, cum ca avea o barca cu electricieni pe reticulul lunetei si intreba ce sa faca.
Nu vreau sa ne diluam cu discutii despre braconaj ca ar trebui sa incepem cu pescuitul la bomba si sa terminam cu cel pentru caviar. Ar fi prea mult.
Deversarea o vom face intr-un mediu cat mai adecvat si nepopularizat. Dupa, vom vedea ce-o fi. Daca ne batem capul de pe acum nu mai facem nimic.
Urban culture.

Avatar utilizator
kelu84
Mesaje: 371
Membru din: Dum Apr 08, 2012 9:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Donatie pentru populare Dunare!!!

Mesaj de kelu84 »

Impact mediatic ar fi sa ne adunam cat mai multi sa protestam vizavi de braconajul care se face pe Dunare si autoritatile stau cu mana-n san. Nu pot sa spun ca nu ma impresioneaza initiativa ta, insa nu facem decat sa donam bani pentru braconieri....Si braconajul nu va disparea pentru ca foamea este mare si braconierii de acolo isi scot banii sa traiasca... E plin youtube-ul de filmulete cu jandarmi pusi pe fuga de braconieri...Pana nu se va trece la masuri radicale nu se va schimba nimic...

Avatar utilizator
iohann
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 3183
Membru din: Dum Noi 01, 2009 11:06
Puncte: 0

Re: Donatie pentru populare Dunare!!!

Mesaj de iohann »

kelu84 scrie:Impact mediatic ar fi sa ne adunam cat mai multi sa protestam vizavi de braconajul care se face pe Dunare si autoritatile stau cu mana-n san. Nu pot sa spun ca nu ma impresioneaza initiativa ta, insa nu facem decat sa donam bani pentru braconieri....Si braconajul nu va disparea pentru ca foamea este mare si braconierii de acolo isi scot banii sa traiasca... E plin youtube-ul de filmulete cu jandarmi pusi pe fuga de braconieri...Pana nu se va trece la masuri radicale nu se va schimba nimic...
BRAVO!

Cornele inceteaza cu donatiile,e un sfat prietenesc!n-o sa reusesti decat sa ajuti braconierii!!!
daca nu se implica cine trebuie,putem noi sa facem greva foamei si tot degeaba.

Avatar utilizator
stress
pescar de competitie
Mesaje: 1056
Membru din: Lun Aug 24, 2009 8:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Donatie pentru populare Dunare!!!

Mesaj de stress »

iohann scrie:
kelu84 scrie:Impact mediatic ar fi sa ne adunam cat mai multi sa protestam vizavi de braconajul care se face pe Dunare si autoritatile stau cu mana-n san. Nu pot sa spun ca nu ma impresioneaza initiativa ta, insa nu facem decat sa donam bani pentru braconieri....Si braconajul nu va disparea pentru ca foamea este mare si braconierii de acolo isi scot banii sa traiasca... E plin youtube-ul de filmulete cu jandarmi pusi pe fuga de braconieri...Pana nu se va trece la masuri radicale nu se va schimba nimic...
BRAVO!

Cornele inceteaza cu donatiile,e un sfat prietenesc!n-o sa reusesti decat sa ajuti braconierii!!!
daca nu se implica cine trebuie,putem noi sa facem greva foamei si tot degeaba.
Mai bine am dona bani pt societati de paza sa le platim sa asigure ei paza decat autoritatile.
stefan avram

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Donatie pentru populare Dunare!!!

Mesaj de gabi1 »

stress scrie:
iohann scrie:
kelu84 scrie:

Mai bine am dona bani pt societati de paza sa le platim sa asigure ei paza decat autoritatile.
:shock: Ai incercat sa faci un calcul ce suma implica propunerea ta doar pentru o portiune de cca. 2km si pentru ce perioada ?? :lol:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Rauri, Dunare & Delta Dunarii”