hotia din delta

Unde pescuim dupa crapi pe rauri, la Dunare si in Delta Dunarii

Moderator: Dan Mateianu

Alexandru Popescu
Mesaje: 578
Membru din: Joi Oct 02, 2014 9:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

hotia din delta

Mesaj de Alexandru Popescu »

Salutare!

Am fost la inceputul lunii septembrie 2014 in delta.Am stat o saptamana.Ca zona undeva la mila 54 pe Sf Gheorghe.Tin sa precizez faptul ca inafara de vremea foarte frumoasa,cu putin vant(am scapat de tantari),nu am mai gasit nimic frumos in zona.Merg acolo de peste 8 ani in aceelasi loc.Anul trecut am avut crap de 9kg,4-5 crapi la 3-4kg si cativa ciortani care u trecut la mancare acolo.

Anul acesta inafara de 2 crapi de 3-3.5kg si 4 crapi 2-2,5kg nu am mai prins nimic. Platica sau somnul pana 1kg nu se pun la numarat pentru ca am eliberat in apa.
De ce spun hotia din delta,pentru ca am stat de vorba cu o cunostinta ce locuieste in Murighiol de cativa ani si mi-a explicat ca politia de frontiera a fost mutata din zona Star 2000,sau La porcarie (pentru cei ce cunosc) in alta zona departe.Motivul fiind localnicii din Murighiol care au avut pile mai mare decat Politia care dau la curent in zona la nesfarsit.
Intr-o seara stateam linistit la focul de tabara cand vis-a-vis auzeam o barca cum urca , dar mergand foarte incet, se opreste si timp de 2-3 minute se auzea cum baietii dadeau la manivela.Nu pot sa zic decat FELICITARI! Daca aveam barca performanta eram in stare sa ma duc sa ii rastorn in mijlocul apei,dar neavand asa ceva m-am consolat cu idea ca nu am ce face pe moment.
...

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: hotia din delta

Mesaj de Dan Mitranescu »

La ce manivela dadeau baietii aia ?

Adi Forest
Mesaje: 634
Membru din: Vin Noi 15, 2013 10:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: hotia din delta

Mesaj de Adi Forest »

Dan Mitranescu scrie:La ce manivela dadeau baietii aia ?
Hai Dane, nu ai auzit de sistemul "Biela-Manivela"!!!! :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: hotia din delta

Mesaj de gabi1 »

Adi Forest scrie:
Dan Mitranescu scrie:La ce manivela dadeau baietii aia ?
Hai Dane, nu ai auzit de sistemul "Biela-Manivela"!!!! :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol:
A auzit si de mecanica "fluidelor"(pe cale de consecinta)... :lol: :lol:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: hotia din delta

Mesaj de cornelserbu »

cred ca a stat la kilometrul 54...milele sunt putin mai la nord pe sulina :wink:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Alexandru Popescu
Mesaje: 578
Membru din: Joi Oct 02, 2014 9:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: hotia din delta

Mesaj de Alexandru Popescu »

cornelserbu scrie:cred ca a stat la kilometrul 54...milele sunt putin mai la nord pe sulina :wink:

Ai dreptate.Ideea e ca in zona aceea e mai rau ca in jungla,dezamagitor.
...

Mistretu808
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mar 23, 2015 9:14
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: hotia din delta

Mesaj de Mistretu808 »

E jale cu hotii aia care nu pretuiesc natura.

Redme
Mesaje: 6
Membru din: Joi Apr 16, 2015 23:28

Re: hotia din delta

Mesaj de Redme »

Tot Sf. Gheorghe e plin de electricieni ! Si eu am mers vreo 12 ani , in acelasi loc , km 26. Cum baietii vedeau locurile ocupate (stiau ca tine peste aceste locuri), nu se sfiau sa vina spre dimineata chiar pe langa lansetele noastre ! Urlete, injuraturi, amenintari. :evil: ..si apoi plecau..
Capturile au scazut drastic de la an la an, pana la platicuta .. :cry: Poate se legifereaza si la noi AMENDAMENTUL NR.2 din Constitutia SUA !!

Stima celor ce apara natura !

Alexandru Popescu
Mesaje: 578
Membru din: Joi Oct 02, 2014 9:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: hotia din delta

Mesaj de Alexandru Popescu »

Din informatiile pe care le am, am inteles ca este interzis sa mai bagi pripon,plase etc pe Dunare. Am fost o saptamana in delta, abia m-am intors si vreau sa va spun ca este jungla!!!! Am vazut cum un singur pescar a bagat 5 pripoane a cate 100 de carlige. L-am intrebat cat si la ce a bagat, a zis ca la somn la scoica. Altul scotea un vintir chiar in fata mea, cu un somn de peste 10 kg, doi mai mici etc... Am avut barca cu noi si in fiecare zi ma duceam sa pescuiesc in alte zone, mai sus , mai jos,incercand sa caut gropi sau locuri unde credeam eu ca este peste.La pescuitul din barca, ma legam din salcie in salcie si incercam sa pescuit, dar in zadar, aproape la fiecare salcie gaseam cate o funie care se ducea direct in balta .

La intrarea pe Dunarea noua , cum vi din port de la Murighiol, exact pe partea dreapta , pe o distanta de 1 km sunt cel putin 10 vintire, 20 de pripoane . Rusine autoritatilor de acolo!!!


Nu am ajuns bine acolo ca au si venit repede sa controleze daca avem toate actele in regula si de atunci timp de 7 zile nu am mai vazut unul prin zona, ca sa-l intreb daca e legal/corect ce se intampla. Imi pare rau ca nu am putut filma, dar sa-i si filmezi si sa-i postezi pe internet, te pui cu nebunii si cine stie ce ii fac cand te mai gasesc prin zona.
...

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: hotia din delta

Mesaj de ritesco »

Din ce citesc aici ma crucesc,dar sa sti ca si tu ar fi trebuit sa eliberezi crapul nu doar platica si somnul mic.Traim intr-o tara pe nume Romania,suntem un popor de dobitoci si fomisti,spun asta pentru ca la mine in oras pe mures au fost prins niste sateni care au plecat cu 50 de kilograme de peste mic intr-o caruta,ce este mai trist,este faptul ca acei pesti urmau sa fie mancare pentru porci !!
Eu bine,Tu ?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Rauri, Dunare & Delta Dunarii”