locuri de pescuit in DELTA

Unde pescuim dupa crapi pe rauri, la Dunare si in Delta Dunarii

Moderator: Dan Mateianu

Scrie răspuns
Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: locuri de pescuit in DELTA

Mesaj de pharaoh »

Dan T scrie:
ingerasdefoc scrie:In afara de permisul de intrare in delta mai am nevoie de alte documente ca sa pot sta pe canalele astea?Sontea,Olguta,Tataru?
Permis de acces in ARBDD, permis de pescuit in ARBDD, permis acces auto in ARBDD (daca mergi cu masina), aviz granita Tulcea (pentru Tataru) si nelipsitul card ANPA.
Nu numai pentru Tataru. Tot bratul Chilia e zona de frontiera. E punct de control si inainte de Cealtalchioi, de ex. Iar permisul ANPA nu este necesar.
Marius Sârbu

Avatar utilizator
dani dan
Pescar de competitie
Mesaje: 325
Membru din: Mar Iun 14, 2011 19:55
Puncte: 0
Localitate: Brasov
Contact:

Re: locuri de pescuit in DELTA

Mesaj de dani dan »

osc1or scrie:am fost eu in toamna pe Tataru, dar am fost cu hotelul plutitor si plecam cu barcutele la pescuit
nu prea sunt locuri bune de pescuit de pe mal... in schimb am gasit locuri bune de pescuit din barca
am prins tone de carasi mari in jur de 0,5kg/buc si cativa ciortani de 1-2kg
am stat 4 zile

nu te supara pe mine,dar,sa prinzi TONE,inseamna ,la un calcul sumar(am pus 2tone)adica minim,la 4 zile ,din care una intrare,ultima iesire,deci ai pescuit maxim 3zile,sa prinzi aprox.700kg/zi de caras,plus si ceva ciortanica e ceva de cartea recordurilor.
eu stau in delta cam 20-50 zile/an,si pescuiesc de ani buni.inca nu am reusit sa prind nici 300kg/zi :wink: :wink: :wink:
bravo tie :D :D :D :D
Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: locuri de pescuit in DELTA

Mesaj de gabi1 »

deci ai pescuit maxim 3zile,sa prinzi aprox.700kg/zi de caras,plus si ceva ciortanica e ceva de cartea recordurilor.
Daca pescuieste 18h din 24h si bea numai apa plata cu lamaie este posibil....
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: locuri de pescuit in DELTA

Mesaj de osc1or »

dani dan scrie:
osc1or scrie:am fost eu in toamna pe Tataru, dar am fost cu hotelul plutitor si plecam cu barcutele la pescuit
nu prea sunt locuri bune de pescuit de pe mal... in schimb am gasit locuri bune de pescuit din barca
am prins tone de carasi mari in jur de 0,5kg/buc si cativa ciortani de 1-2kg
am stat 4 zile

nu te supara pe mine,dar,sa prinzi TONE,inseamna ,la un calcul sumar(am pus 2tone)adica minim,la 4 zile ,din care una intrare,ultima iesire,deci ai pescuit maxim 3zile,sa prinzi aprox.700kg/zi de caras,plus si ceva ciortanica e ceva de cartea recordurilor.
eu stau in delta cam 20-50 zile/an,si pescuiesc de ani buni.inca nu am reusit sa prind nici 300kg/zi :wink: :wink: :wink:
bravo tie :D :D :D :D
E clar ca am exagerat cand am spus TONE, am vrut sa spun ca am prins foarte bine... mult peste asteptari...
Am prins pana in 10kg/zi caras :)
Critic echilibrat

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: locuri de pescuit in DELTA

Mesaj de gabi1 »

E clar ca am exagerat cand am spus TONE, am vrut sa spun ca am prins foarte bine... mult peste asteptari...
Am prins pana in 10kg/zi caras :)
Ai avut mare noroc ca ai prins moderat, stiu pe cineva care a prins in 3 zile cca 46/50kg si a facut cadere de calciu.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
ingerasdefoc
Mesaje: 321
Membru din: Mie Sep 14, 2011 13:59
Puncte: 0
Localitate: Botosani

Re: locuri de pescuit in DELTA

Mesaj de ingerasdefoc »

pff permisul de pescuit si cel pentru acces cu masina il iau tot de acolo de unde iau si permisul de intrare in delta?

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: locuri de pescuit in DELTA

Mesaj de osc1or »

gabi1 scrie:
E clar ca am exagerat cand am spus TONE, am vrut sa spun ca am prins foarte bine... mult peste asteptari...
Am prins pana in 10kg/zi caras :)
Ai avut mare noroc ca ai prins moderat, stiu pe cineva care a prins in 3 zile cca 46/50kg si a facut cadere de calciu.
gabi, e prima oara cand prind caras ca lumea in delta.. mari..
Critic echilibrat

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: locuri de pescuit in DELTA

Mesaj de pharaoh »

ingerasdefoc scrie:pff permisul de pescuit si cel pentru acces cu masina il iau tot de acolo de unde iau si permisul de intrare in delta?
Da. Sediul ARBDD de pe faleza din Tulcea.
Marius Sârbu

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: locuri de pescuit in DELTA

Mesaj de gabi1 »

gabi, e prima oara cand prind caras ca lumea in delta.. mari..
Eu te cred, pe Dani il convingi mai greu... :wink:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
dani dan
Pescar de competitie
Mesaje: 325
Membru din: Mar Iun 14, 2011 19:55
Puncte: 0
Localitate: Brasov
Contact:

Re: locuri de pescuit in DELTA

Mesaj de dani dan »

gabi1 scrie:
gabi, e prima oara cand prind caras ca lumea in delta.. mari..
Eu te cred, pe Dani il convingi mai greu... :wink:
am o locatie in delta care nu m-a dezamagit niciodata :!: :!: :!:
dar,pontonieru" e mai betiv ca mine,si,din 7 zile raman maxim 5 de pescuit :D :D :D :D
oricum merita :!: :!: caras prajit,bors de peste,tocanita de mistret,zburatoare,toate stropite cu vin din belsug :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
abia astept sa las barca la apa :D :D :D :D
Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Rauri, Dunare & Delta Dunarii”