BOILIES PE DUNARE(nu in Delta)

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18917
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: BOILIES PE DUNARE(nu in Delta)

Mesaj de Vladut Mateianu »

Anghel Neculai scrie:Mulțumesc mult.eu pescuiesc in general in Insula Mare a Brailei si nu am avut pana acum rabdare sa incerc altceva.anul asta voi face niste partide de cateva zile doar cu bile in timp ce partenerul meu de pescuit va merge pe clasic si vedem ce se intampla.
Acum vreo 20 de ani pescuiam si eu pe acolo, pe bratul Cremenea. Treceam cu bacul pe la Marasu si apoi cu altul de o masina, la zbaturi... :D Patratica facea legea pe atunci, altceva nu stiam. Si aveam zile cu 5-6 crapi si zile(chiar si cate 3-4) fara nicio trasatura. Bine, nu stiam nici sa cautam locurile, nici nu nadeam, eram cam particular, recunosc ! :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Anghel Neculai
Mesaje: 30
Membru din: Lun Oct 23, 2017 17:59
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: BOILIES PE DUNARE(nu in Delta)

Mesaj de Anghel Neculai »

Vladut Mateianu scrie:
Anghel Neculai scrie:Mulțumesc mult.eu pescuiesc in general in Insula Mare a Brailei si nu am avut pana acum rabdare sa incerc altceva.anul asta voi face niste partide de cateva zile doar cu bile in timp ce partenerul meu de pescuit va merge pe clasic si vedem ce se intampla.
Acum vreo 20 de ani pescuiam si eu pe acolo, pe bratul Cremenea. Treceam cu bacul pe la Marasu si apoi cu altul de o masina, la zbaturi... :D Patratica facea legea pe atunci, altceva nu stiam. Si aveam zile cu 5-6 crapi si zile(chiar si cate 3-4) fara nicio trasatura. Bine, nu stiam nici sa cautam locurile, nici nu nadeam, eram cam particular, recunosc ! :D
Pescarii pe care ii cunosc folosesc si acum tot patrațica... vreau sa incerc altceva.rezultate am avut doar la patrațica si foarte rar la porumb.am incercat si cu bile(ce mai aveam din partidele din jurul Bucuresțiului)dar nu am insistat foarte mult.In general pescuiesc pe brațul Vâlciu in apropierea localitații Țăcău sau pe brațul Măcin (peceneaga,turcoaia,ostrov).Peștele e din ce in ce mai puțin.Estimez undeva la 10%fața de inceputul anilor 2000 dar mai sunt zile bune cand nu știi ce fire sa mai folosești ca sa nu ți le rupa crapul.Am pățit-o in fiecare toamna in ultimii ani dar eu pastrez o parte din concediu in Septembrie-Octombrie și mai știu cateva locuri ok pentru ca sunt din Braila.Macar pentru relaxare incercați pescuitul salbatic.Cu cat suntem mai mulți pe apa cu atat mai puțini electricieni.

adelin557
Mesaje: 16
Membru din: Vin Iun 30, 2017 1:37
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: BOILIES PE DUNARE(nu in Delta)

Mesaj de adelin557 »

După părerea mea să pescuiești cu boiles în Dunăre/Olt etc sau să nădesti cu ele în primul rând trebui să stai cel puțin 4-5 zile și costă ceva bănuți acele bile, având în vedere ca trebui să întreții paturile de nadă....
Cel mai simplu și eficient pe apele curgătoare folosește boabe de porumb fierte și amestecare cu diferite arome sau boabe fermentate..

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2780
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: BOILIES PE DUNARE(nu in Delta)

Mesaj de Alin Galbenu »

Le poti taia pe jumate, si nu le mai ia curentul asa rau.
Imagine

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”