Cutite freza Mora

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

rotita
Mesaje: 148
Membru din: Mie Noi 10, 2010 20:43
Puncte: 0
Localitate: Sibiu

Re: Cutite freza Mora

Mesaj de rotita »

Cucu Ionel scrie:Ai impresia ca eu am vb. despre altceva?? Ma rog, bine c-ai reusit sa le ascuti DOAR cu pasla si pasta! :roll: :|
Mai citeste odata am impresia ca nu vrei sa pricepi.
ACS Dudi Baits

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Cutite freza Mora

Mesaj de Cucu Ionel »

Aa, ca sa pricepi ca de fapt eu m-am referit la acelasi lucru trebuia sa scriu cuvantul DISC in fata cuvantului pasla??No bine, sa fii sanatos si sa ascuti in continuare cutite de freza doar cu DISC de pasla si pasta, eu unul n-am reusit in cca 30 de ani de ascutit si slefuit diferite chestii sa ascut doar cu DISC de pasla si pasta si sa nu dau si la DISC de piatra si DISC cu smirghel anterior, chiar si banalele cutite de bucatarie, care nu sant atat de groase in carne ca si cutitele de freza. :wink: :)
Fir intins

rotita
Mesaje: 148
Membru din: Mie Noi 10, 2010 20:43
Puncte: 0
Localitate: Sibiu

Re: Cutite freza Mora

Mesaj de rotita »

Bai nene tu vezi care e anuntul din topic? "Cutite freza Mora" ! Ai freza Mora? Ai pus mana pe ea ? Ai ascutit cutite de freza ? Ai pescuit la copca?...nu cred.. spor la ascutit cutite de bucatarie
ACS Dudi Baits

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cutite freza Mora

Mesaj de freespirit »

Multumesc!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cutite freza Mora

Mesaj de freespirit »

A incercat cineva sa le reproduca, ori, sa modifice cutite de la alti producatori, pentru a se folosi montate pe Mora?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Cutite freza Mora

Mesaj de Cucu Ionel »

A fost o perioada in care nu se gaseau cutite de rezerva (am reusit sa rup unul, cred ca a fost prea calit) si mi-am facut alte cutite din foaie de arc de camion. Le-am decalit in cuptor, le-am indreptat si taiat la dimensiune, am dat gaurile cu burghiu vidia, apoi le-am calit din nou, cu revenire. Si acum le folosesc pe astea facute, au trecut cativa ani, ma tine ascutirea cam doua sezoane, cu destul de multe gauri date.
Ps: Rotita, ascute tu in continuare cutitele numai cu disc de pasla si pasta. Sa fii sanatos, dar n-ai inteles nimic din ceea ce am scris. E ultimul meu post pe acest subiect.
Fir intins

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cutite freza Mora

Mesaj de freespirit »

Mai am o intrebare, nu se pot confectiona si din lama de cutit de raboteza, incastrata in suport din orice, altceva, compatibil!? Adica, sa fie doar partea activa rezistenta si dura, cutitul de raboteza, in rest, doar suportul care saasigure dimensionarea apropiata de forma constructiva a lamelor originale, Mora...
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: Cutite freza Mora

Mesaj de bogdan5 »

Se poate incerca si din foaie de arc de la: camion de mare tonaj, tanc T-14 etc.
Imaginatia nu are limite... :lol:
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cutite freza Mora

Mesaj de freespirit »

Dat fiind ca nu se pot recunoaste dupa vreun cod, anume, ca pe cutitele montate pe freza mea nu se vede nimic in afara de Mora Sweden 200 mm Stainless Steel, cum se pot diferentia si alege cutitele compatibile din lista aceasta, pentru ca sunt 4 modele...!?

https://moraice.fishing/products/spare-blades
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: Cutite freza Mora

Mesaj de bogdan5 »

freespirit scrie:Dat fiind ca nu se pot recunoaste dupa vreun cod, anume, ca pe cutitele montate pe freza mea nu se vede nimic in afara de Mora Sweden 200 mm Stainless Steel, cum se pot diferentia si alege cutitele compatibile din lista aceasta, pentru ca sunt 4 modele...!?

https://moraice.fishing/products/spare-blades
:idea: Contactezi producatorul/distribuitorul daca nu esti sfios.
Daca nu-ti raspund iti ramane varianta: ”suna un prieten”. :)
Spor.
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”