Pescuit pe pandemie

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sebastian_andone
Mesaje: 786
Membru din: Lun Apr 02, 2012 20:01
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de sebastian_andone »

Dan Mitranescu scrie:
Vin Mar 27, 2020 1:43
....
Indiferent de motiv, de unde vine si cum vine avem un virus nou. Nu mai conteaza daca e natural sau nu, cu destinatie sau nu, il avem si gata. Sunt destule dovezi si stiu ca le cunosti, dar daca insisti sa le confuzi de dragul discutiei nu mai insist.
Discutia era legata de iesit la pescuit, raspindire virus si autoritati.
Daca ai balta in spatele case poti sa te duci linistit, in rest NU - si nu doar ca iti impune acum o ordonanta, ci din motive de bun simt care tin de sanatatea ta si a celor din jur.
Alte date, cifre, situatii si scenarii reale si nu mediatice le putem discuta in privat.
"X13"

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de popescu59 »

A scris cineva aici de bun simt ??Despre ce bun simt este vorba ? Al cui bun simt ? Cum vine asta bun simt ?Normal nu este ca cei care recomanda ce recomanda mai intii de toate ei sa aiba BUN SIMT? Cind acestia ne trateaza cum ne trateaza si la modul care ne trateaza de ce se apeleaza la constiinta oamenilor si la bun simt ?Findca ei sunt total nepregatiti trebuie sa avem noi bun simt ?Sa ne sacrificam NOI ca sa considere ei ca avem bun simt ?Domnilor eu consider ca inainte de toate cel care da recomandari trebuie sa fie inarmat cu bun simt si dupa aceea sa ceara ce crede de cuvinta . Daca acest guvern si echipele lui ar veni in sprijinul populatiei cu masuri de bun simt atunci e foarte corect sa ceri de la oameni sa aiba bun simt . Atita timp cit tu care ESTI OBLIGAT SA NE SCOTI DIN ACEST RAHAT nu faci NIMIC pentru semenii tai cind le ceri sa aiba bun simt ce crezi despre acestia ? Clar ca sunt niste prosti , niste dobitoci niste animale si faci apel la constiinta lor fiindca tu preferi sa ti la cutie niste fonduri de bun simt cu care ai putea ajuta populatia si automat ai cere raspicat sa aiba bun simt .Cind tu trimiti oamenii sa stea in casa fara sa te gindesti daca acestia AU CE SA MANININCE DACA ACESTIA AU CU CE SA PLATEASCA FACTURILE DE UTILITATI DESPRE CE BUN SIMT SA DISCUTAM ? AL CUI BUN SIMT ?Se vede ca s-a uitat ca totul trece prin stomac si eu consider cind cei raspunzatori de buna desfasurare a evenimentelor nu fac nimic pentru mine EU DE CE AS AVEA BUN SIMT ca sa ii ajut pe ei sa nu se inece la mal ???Peste tot in lume guvernele inainte de a cere ceva populatiei au venit cu protectii sociale dupa care au CERUT SI IMPUS RESTRICTII, la noi fiindca nu au facut absolut nimic pentru noi vin cu RECOMANDARI si apeleaza la bunul nostru simt , pina cind asta pina cind ??? Eu unul am sa las bunul simt de o parte si voi merge la pescuit - este o activitate singulara fara a pune in pericol sanatatea nimanui si voi cauta pe cit posibil sa nu intru in contact cu nimeni - ASTA INSEAMNA CA AM BUN SIMT ??? SAU TREBUIE NEAPARAT SA FAC CUM RECOMANDA INCAPABILII SA STAM IN CASA sa murim de foame .

Avatar utilizator
sebastian_andone
Mesaje: 786
Membru din: Lun Apr 02, 2012 20:01
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de sebastian_andone »

popescu59 scrie:
Vin Mar 27, 2020 11:57
Eu unul am sa las bunul simt de o parte...
Ai dreptate aici insa din nefericire "ne"bunul tau simt nu ii afecteaza pe ei (autoritatile care nu fac nimic) ci tot pe cei din jurul tau care. poate sunt la fel de nevinovati ca si tine.
Autoritatile...sunt cele pe care le meritam. Sefi de spitale - testati pozitiv si care fac sedinte cu personalul sanitar, guvernanti care stau ascunsi si nu pot sa voteze, agenti care amendeaza batrana ca a trecut de ora 13 si inca e la cumparaturi, iar cel care isi plimba pestele pe afara primeste doar avertisment...dar si ei sunt oameni...
se spune.
Acum depinde de tine unde vrei sa te pozitionezi- cu sau fara...simt? fata de tine sau fata de cei din jurul tau-ma refer la cei apropiati. Cum ai sa te simti daca ai infectezi pe cineva de langa tine? Ai sa dai vina tot pe autoritati?
"X13"

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de popescu59 »

Mai omule despre ce bun simt e nevoie ca sa mergi la pescuit ?? Ma urc SINGUR in masina personala ma opresc la balta stau la 50 m de alti pescari , seara ma urc in masina si ma opresc acasa , mentionez ca nu am intrat in contact cu nici o persoana , cu ce am afectat bunul simt ??? Si mai vreau sa va intreb care este difernta dintre ma deplasez pe cimp pentru munci agricole cumscrie in noua declaratie si ma deplasez pe cimp pentru pescuit . Unde ar fi punctul ca sa fiu sanctionat ???

Avatar utilizator
sebastian_andone
Mesaje: 786
Membru din: Lun Apr 02, 2012 20:01
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de sebastian_andone »

popescu59 scrie:
Vin Mar 27, 2020 13:03
Unde ar fi punctul ca sa fiu sanctionat ???
Nu stiu. Poate intrebi un echipaj de politie, chiar nu stiu.
Spunea Florin undeva mai sus ca
Florin Pata scrie:
Mar Mar 24, 2020 16:05

- cei carora li se repeta de 1 milion de ori cu o saptamana inainte ca va fi viscol si mega zapada...iar ei pleaca la drum cu niste ''trocariciuri'' apoi tipa ''avem copii ...batranii...nu avem apa...mancare si caldura''
- cu cei care sunt rugati sa-si ia cauciucuri de iarna(alt subiect de mistouri pentru cretini) ...lanturi...haine groase si sa nu plece la drum si ii blocheaza pe sosele si pe ceilalti apoi tipa ''avem copii ...batranii...nu avem apa...mancare si caldura''
- cu cei care pleaca in bascheti iarna pe munte sau vara pe trasee grele apoi tipa ''avem copii ...batranii...nu avem apa...mancare si caldura''
- cei care primesc ordin de a sta acasa si au liber de la serviciu EXACT PENTRU A STA IN CASA si ei pleaca la pescuit...ca se cred in concediu si dupa...URLA ca nu sunt bine ingrijiti in spitale
- cu cei carora li se spune ca se inchid granitele cu Austria , cu Ungaria si sunt rugati sa ramana unde sunt , pleaca ca sunt smecheri si dupa URLA CAT DE NECAJITI SUNT apoi tipa ''avem copii ...batranii...nu avem apa...mancare si caldura''
- cu cei care pe pandemie pleaca la gratare...ei se cred tot in concediu
- cu cei care pe pandemie umplu parcurile
- cu cei care fac petreceri si nunti...de multe ori in mijlocul strazii
- cu cei care acum si-au gasit sa stea in trafic fara mare treaba
Muuulti altii , ei bine eu NU MA UNESC CU ASTIA si nu i-as salva nici din zapada , nici de unde pleaca ''pe baza de aroganta".
Esti arogant , fii pe barba ta...nu pe a mea ! Nu trebuie sa chemi permanent...SMURD , Jandarmerie , Armata , Politie , Ambulanta , medici , etc. DOAR pentru arogantele tale...oricine ai fi !

eu sa fiu cadru medical si sa imi vina cineva imbolnavit ca nu a respectat ordonanta de a sta acasa si a mers la pescuit l-as pune in asteptare pana se duce pluta la fund...urat nu?
"X13"

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de Dan Mitranescu »

sebastian_andone scrie:
Vin Mar 27, 2020 11:26
Dan Mitranescu scrie:
Vin Mar 27, 2020 1:43
....
Indiferent de motiv, de unde vine si cum vine avem un virus nou. Nu mai conteaza daca e natural sau nu, cu destinatie sau nu, il avem si gata. Sunt destule dovezi si stiu ca le cunosti, dar daca insisti sa le confuzi de dragul discutiei nu mai insist.
Discutia era legata de iesit la pescuit, raspindire virus si autoritati.
Daca ai balta in spatele case poti sa te duci linistit, in rest NU - si nu doar ca iti impune acum o ordonanta, ci din motive de bun simt care tin de sanatatea ta si a celor din jur.
Alte date, cifre, situatii si scenarii reale si nu mediatice le putem discuta in privat.
Cine a inteles ce am spus, a inteles si ca trebuie sa stam in casa.
Din maxim bun simt am intervenit, legat strict de sanatatea mentala a celor mai multi dintre noi, pentru ca asta ne este afectata mult mai evident decat cea fizica. Pneumonia nu a depasit nicio limita normala, dar starea de stres este mai mare ca oricand. Toata lumea sta in casa, dar poate unii vor sta putin mai linistiti lund in calcul si spusele mele.
Pentru ceilalti, important este sa ne simtim apropiati , sa facem o punte a sufletelor peste acest fluviu de grea incercare si il vom trece cu bine.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18917
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de Vladut Mateianu »

La ce am vazut in trafic (azi) eu cred ca o parte de oameni CORECTI si RESPONSABILI stau in casa, iar altii stau pe strada si fac bani pe spatele celor corecti....
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
sebastian_andone
Mesaje: 786
Membru din: Lun Apr 02, 2012 20:01
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de sebastian_andone »

Vladut Mateianu scrie:
Vin Mar 27, 2020 14:08
La ce am vazut in trafic (azi) eu cred ca o parte de oameni CORECTI si RESPONSABILI stau in casa, iar altii stau pe strada si fac bani pe spatele celor corecti....
mereu o sa fie asa...ma refer la situatie - altii fac bani, altii pierd si sufera :) unul are ceva pe suflet iar altul stie cum sa adauge altcuiva, ceva pe suflet.
Vedem dupa inca 30 zile cum se va circula. Sper ca tot asa, din tot sufletul, chiar daca teoria imi spune cu totul altceva.

ps: pentru unii e ceva normal sa puna 1000% adaus la un produs si sa scoata ceva bai...sau sa vanda lichid de parbriz in loc de spirt.
"X13"

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de popescu59 »

Gata am vazut rezolvarea problemei e simplu de tot . Amenda care se aplica fiindca nu ai declaratie completata este de 200 lei adica 50 lei in 15 zile . Deci iau in calcul ca s-a scumpit taxa la balta cu 50 lei si asta in cazul cind as putea fi oprit in trafic si intrebat de declaratie pe propria raspundere . Amenda legala este intre 100-500 lei iar domniile lor au fost instruiti sa aplice 200 lei adica 50 lei in 15 zile . Am vazut mai multe procese verbale incheiate de organele politiei romane in zona noastra . Stiti ce mi-au spus niste romani adevarati , am aflat care este taxa sa mergem in oras , este 50 lei deci merg in fiecare zi in oras oricum nu voi plati nici o amenda mai am citeva sute de milioane - amenzi neplatite .

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de popescu59 »

Si recitesc mai sus unde unii fac apel la bunul simt . oare exista asa ceva ??? Ce zic guvernantii care doar RECOMANDA niste solutii.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”