program CALCUL COMPETITII PESCUIT

CEA MAI INTERESANTA SECTIUNE A FORUMULUI - aici pastram topicurile super interesante care au fost arhivate de-a lungul timpului.

Moderatori: Dan Mateianu, Cristi Matei

Avatar utilizator
Costel GABAR
Mesaje: 46
Membru din: Vin Apr 15, 2016 20:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

program CALCUL COMPETITII PESCUIT

Mesaj de Costel GABAR »

Daca la inceput a fost o provocare, lansata de conditiile in care la un concurs un arbitru ducea o munca sisifica pentru a calcula manual clasamentul competitiei, am ajuns la un stadiu satisfacator al unui mic programel pe care l-am dezvoltat, incurajat fiind si de interesul mult mai mare decat credeam aratat de obisnuitii acestui site pentru acest subiect.
Astfel incat, dupa ce am luat in calcul sugestiile de pana acum al celor ce m-au apelat, postez varianta finala (deocamdata) la care am ajuns.
Macheta este extrem de simplu de utilizat (ramane conditia de setare a permisiunii rularii MACRO-urilor in excel pentru functionare). Nu aveti decat sa selectati initial modaitatea de calcul personalizata pe 3 tipuri deocamdata (am raspuns, sper, la cererile formulate in privat).
Dupa apasarea butonului START nu va mai ramane decat sa introduceti in prima foaie capturile, apelarea celei de a doua facand automat calculul.
Fişiere ataşate
CALCUL COMPETITII PESCUIT.rar
(340.83 KiB) Descărcat de 396 ori

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: program CALCUL COMPETITII PESCUIT

Mesaj de osc1or »

Salut,
Nu arata rau deloc ce ai facut.
O singura modificare ti-as recomanda: sa modifici si la clasamentul pe sector ordonarea participantilor cu punctaj egal in functie de cantitate
Si inca ceva, daca doi pescari au punctaj egal si cantitatea egala urmatorul criteriu este cel mai mare peste. (dar aceasta ipoteza e adevarat ca e f putin probabila.)
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Costel GABAR
Mesaje: 46
Membru din: Vin Apr 15, 2016 20:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: program CALCUL COMPETITII PESCUIT

Mesaj de Costel GABAR »

Sunt convins ca mai e mult de lucru la program. Dupa cum am mai spus eu sunt doar un pescar amator, nu sunt la curent cu detaliile competitiilor, astfel incat orice sugestie e binevenita.
Mai greu e cu postarea aici. Ar fi fost mult mai usor sa-mi pot edita postarile, astfel incat sa inlocuiesc fisierul de cate ori il modific, sa nu innebunim pe cei interesati cu mai multe versiuni incarcate pe forum, ci la inceputul topicului sa apara mereu ultima versiune imbunatatita.
O sa modific conform sugestiei si in ceea ce priveste departajarea pe standuri (nu m-am gandit initial la acest aspect).

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: program CALCUL COMPETITII PESCUIT

Mesaj de Albert »

Costel GABAR scrie:Ar fi fost mult mai usor sa-mi pot edita postarile, astfel incat sa inlocuiesc fisierul de cate ori il modific, sa nu innebunim pe cei interesati cu mai multe versiuni incarcate pe forum, ci la inceputul topicului sa apara mereu ultima versiune imbunatatita.
Cand denumesti fiserul si arhiva pune data "in coada" :) Asa va/vor sti cel/cei care salveaza ce versiune au.
Spor!

Avatar utilizator
Costel GABAR
Mesaje: 46
Membru din: Vin Apr 15, 2016 20:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: program CALCUL COMPETITII PESCUIT

Mesaj de Costel GABAR »

Ma gandisem deja la acest aspect :).
Atasez versiunea 1.1 in care am modificat conform sugestiilor.
P.S. voi edita versiunile de forma v.a.b. unde a se va modifica dacă apar editări majore (de genul introducerii unor noi formule de sectoare) iar b în cazul unor modificări mai mici (de genul corectării unor erori de calcul).
Fişiere ataşate
CALCUL COMPETITII PESCUIT v.1.1.rar
(342.32 KiB) Descărcat de 361 ori

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: program CALCUL COMPETITII PESCUIT

Mesaj de Lucian SV »

arată super. numai că concursurile din Ro au regulamente diferite afişate de obicei pe prima pagină a concursului anunţat (standuri diferite, criteriile de departajare şi punctajul, nr. de manşe, şi alte "năzdrăvănii") astfel încât fiecare clasament devine o foaie "la cheie". un amănunt important este faptul că concursurile de crap se bazează pe foaia de concurs fizică pe care se înscriu capturile cântărite şi se semnează olograf.

Avatar utilizator
Costel GABAR
Mesaje: 46
Membru din: Vin Apr 15, 2016 20:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: program CALCUL COMPETITII PESCUIT

Mesaj de Costel GABAR »

Lucian SV scrie:arată super. numai că concursurile din Ro au regulamente diferite afişate de obicei pe prima pagină a concursului anunţat (standuri diferite, criteriile de departajare şi punctajul, nr. de manşe, şi alte "năzdrăvănii") astfel încât fiecare clasament devine o foaie "la cheie".
Bineinteles ca programul nu se doreste a fi general valabil. Tocmai de aceea am gandit meniul initial de unde se alege modul de calcul, ce poate fi dezvoltat pentru fiecare concurs in parte. Deocamdata cele 3 variante propuse sunt in urma sugestiilor pe care le-am primit. Lista poate fi largita.
Lucian SV scrie:un amănunt important este faptul că concursurile de crap se bazează pe foaia de concurs fizică pe care se înscriu capturile cântărite şi se semnează olograf.
Macheta este doar o mana de ajutor intinsa celor care calculau, uneori manual, clasamentele. Foile semnate olograf raman, normal, dar datele pot fi preluate din calculul automat.

Avatar utilizator
yuuhuu
Mesaje: 465
Membru din: Mie Ian 21, 2015 14:16
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: program CALCUL COMPETITII PESCUIT

Mesaj de yuuhuu »

Felicitari ptr program
Daca nu cer multe se poate face si o versiune numai best ( 10 ) care sa afiseze cei 10 pesti in dreptul echipei
Cu stima

Avatar utilizator
Costel GABAR
Mesaje: 46
Membru din: Vin Apr 15, 2016 20:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: program CALCUL COMPETITII PESCUIT

Mesaj de Costel GABAR »

yuuhuu scrie:Felicitari ptr program
Daca nu cer multe se poate face si o versiune numai best ( 10 ) care sa afiseze cei 10 pesti in dreptul echipei
Cu stima
Am nevoie de mai multe date pentru a realiza o noua optiune de calcul:
- cate sectoare
- cati concurenti pe fiecare sector
- clasamentul sa fie in functie de cantitate sau calitatea primilor 10 ?

Singurul indiciu pe care mi l-ati dat e ca sa consider la calitate primii 10 pesti .... "putin, foarte putin ..." cum ar spune Dem Radulescu in B.D. :)

Avatar utilizator
Costel GABAR
Mesaje: 46
Membru din: Vin Apr 15, 2016 20:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: program CALCUL COMPETITII PESCUIT

Mesaj de Costel GABAR »

VDE scrie:Buna,
Ma poti ajuta cu un clasament pentru calitate 7 pesti, 2 sectoare a cate 20 de echipe?
Multumesc frumos
Eduard Vrabie
Am adaugat varianta de calcul propusa. Sper ca functioneaza dupa cum va doriti.
P.S. - forumul nu permite atasarea unor fisiere mai mari de 350 kb, astfel incat am fost nevoit sa "sparg" arhiva in doua volume
Fişiere ataşate
CALCUL COMPETITII PESCUIT v.1.2.part1.rar
(350 KiB) Descărcat de 178 ori
CALCUL COMPETITII PESCUIT v.1.2.part2.rar
(152.93 KiB) Descărcat de 177 ori

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “ARHIVA FORUM”