Stam in casa ?

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de pescarusull »

Din pura curiozitate, tu unde stai Vladut ?
Acasa la altii ?
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Stam in casa ?

Mesaj de eugen dragnea »

Florin Pata scrie:
Mar Apr 07, 2020 19:24
Asa conspirationist ''nebun'' cum sunt :

13 Martie 2019 :

https://www.youtube.com/watch?v=5AYM3nf ... e=youtu.be

Urmariti de la minutul 7 !!!
Si ia vedeti la minutul 9' si 55" cati morti zice ca au fost...si cati sunt acum?!
... daca zic ca asta poate fi un exercitiu la nivel global o sa ziceti ca-s paranoic...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
grimi22
Mesaje: 7
Membru din: Mar Apr 07, 2020 19:09

Re: Stam in casa ?

Mesaj de grimi22 »

La min 9'55" spune 173 "bucăți" de gripă sezonieră. Corect? Că vorbește în română. Ce se întâmplă acum nu este gripă. Este pneumonie. Adică in 3-4 zile poți ajunge la 30-40% capacitate de funcționare a plămânilor. Cred că este o diferență. Este?

Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk


eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Stam in casa ?

Mesaj de eugen dragnea »

Am sapat si eu dupa cateva date statistice ca nu-mi arde de "rumegat" in liniste Covidelu ca toate oile :

Romania
-Mortalitate Martie 2018 = 25514 persoane (a fost luna cu cele mai multe decese din an !!!) ,dintre acestea la 6,5% din cazuri decesul a survenit din cauza bolilor aparatului respirator adica 1658 decese.
-Mortalitate Martie 2019 = 22889 persoane (ianuarie a fost luna cu cele mai multe decese din an = 26.836 decese).

https://insse.ro/cms/sites/default/file ... l_2018.pdf
https://insse.ro/cms/sites/default/file ... p03r19.pdf

Italia
În perioada 1 ianuarie-31 martie 2017 au decedat în Italia, 193.912 de persoane (conform http://data.un.org/Data.aspx?d=POP&f=tableCode%3A65 ). Asta înseamnă că zilnic s-au stins 2.154 de italieni. Anul trecut, din ianuarie până în martie, au murit 185,967 de persoane, adică 2.066 pe zi, potrivit demo.istat.it.
În primele trei luni ale acestui an au murit în jur de 170.000 de persoane, conform unei statistici făcută de publicația Il Sole 24 Ore. Numărătoarea s-a oprit în ziua de 29 martie la 168.893, dar putem rotunji la 170.000 pentru 30 martie, exact la 90 de zile de la începutul anului, ținând cont că am avut și 29 februarie anul acesta. Asta înseamnă că, pe zi, au murit în Italia 1.888 de persoane, mai puțin decât în 2019 sau 2017.

https://www.money.ro/paradoxul-italian- ... -din-2019/

Acum stau si ma gandesc...suntem la fel de dobitoci ca parintii si bunicii nostri in '89 cand s-au lasat manipulati si intoxicati ?!?
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Stam in casa ?

Mesaj de eugen dragnea »

grimi22 scrie:
Mar Apr 07, 2020 23:21
La min 9'55" spune 173 "bucăți" de gripă sezonieră. Corect? Că vorbește în română. Ce se întâmplă acum nu este gripă. Este pneumonie. Adică in 3-4 zile poți ajunge la 30-40% capacitate de funcționare a plămânilor. Cred că este o diferență. Este?

Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk
Este ca n-ai prea dat pe la scoala? Este ?!?

PNEUMONÍE, pneumonii, s. f. Inflamație a unui lob sau a unui segment pulmonar, provocată în mod obișnuit de pneumococ sau de virusuri și care se manifestă prin febră, tuse, junghiuri, frisoane, expectorații. ◊ Dublă pneumonie = pneumonie care afectează ambii plămâni. [Pr.: pne-u-] – Din fr. pneumonie.

sursa: DEX '09 (2009)

GRÍPĂ, gripe, s. f. Boală infecțioasă și contagioasă, de natură virotică, localizată la nivelul aparatului respirator, care se manifestă prin stare generală proastă, febră, inflamația căilor respiratorii superioare, dureri musculare și de cap etc. ♦ P. gener. Nume dat unor afecțiuni sezoniere care se manifestă prin febră și catar nazal sau bronhial. – Din fr. grippe, germ. Grippe.

sursa: DEX '96 (1996)


Dar sa zicem ca-i ca tine...a dat Covidu cu barda si a luat 170 "stafiditi" sau cati dracu mai sunt acum...ok, dar eu vreau sa-i vad pe aia 173 morti de gripa anul acesta...sa vina televiziunile si sa zica: avem 170 morti de Covid si 173 morti de gripa la fel ca anul trecut si acum 2 ani si in ultimii 10 ani ... si la dracu sa-i ia de mincinosi ca ne dau numai rahat in ochi :oops:
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Zota Stefan Doru
Mesaje: 472
Membru din: Lun Mar 10, 2014 17:49
Puncte: 0
Localitate: COMANESTI BACAU

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Zota Stefan Doru »

Stimati colegi e adevarat ca rata de mortalitate e mai mica decat la alte boli dar, nu cred ca vreti sa va numarati printre aceea.care iau ,,calea cea dreapta''. 'Deci STATI IN CASA ! si incercati va rog sa nu va mai vaicariti sau sa calculati cati au murit de cap si cati au murit de burta, caci oricum o sa va doara mintea. Nici nu va mai plangeti ca o sa umblati cu un cip in gat si cu un castron gol la cantina sociala. Mai bine haideti sa purtam o discutie constuctiva, sa ne punem mintea la contibutie si sa gasim solutii pentru mentinerea afacerilor pe linia de plutire.
Da o sa ne fie foarte greu dar pana la urma o scoatem noi la capat.
O sa va spun o istorioara: Am o bunicuta care a implinit 92 de ani in luna ianuarie 2020. Gateste si citeste fara ochelari. Am fost cu totii la ziua ei, 18 la numar copii nepoti si stanepoti. I-am cantat la multi ani si a izbucnit in plans. Am cuprins-o de umar si am intrebat-o de ce ?
Stiti ce mi-a raspuns ? A zis asa: Am prins razboiul, foametea, am pierdut o casa si am ingopat doi soti. Dar acum plang de bucurie pentru ca am reusit sa trec prin toate si am ajuns aici cu voi langa mine...
Stiti cat costa o mulineta BBLC model vechi fara tambur de rezerva? Atat are pensie de urmas.
Morala; Din toate astea trebuie sa iesim vii restul o sa vina de la sine...

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Vladut Mateianu »

pescarusull scrie:
Mar Apr 07, 2020 21:00
Din pura curiozitate, tu unde stai Vladut ?
Acasa la altii ?
Noaptea stau acasa. Dar ziua alerg sa fac bani. Am 25 de angajati, nu pot sa ii las pe drumuri....Nu pot sta in baza ajutorului promis de stat, sunt convins ca sunt doar vorbe-n vant.....si minciuni.

Poate altii au bani la saltea si nu le pasa daca stau in casa, altii nu realizeaza ca daca stau asa vine foamea, dar eu consider ca pericolul nu este virusul.Ci urmarile lui.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
grimi22
Mesaje: 7
Membru din: Mar Apr 07, 2020 19:09

Re: Stam in casa ?

Mesaj de grimi22 »

"Este ca n-ai prea dat pe la scoala? Este ?!?"

Bine că ai dat tu. Ai invățat să deschizi un dex. Atât. Geniule


Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk


Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Stam in casa ?

Mesaj de DumiD »

Vladut, tu esti patron de carciuma, de esti asa vehement? Nu ti-a interzis nimeni sa muncesti. Si nici angajatilor. Ce ne tot certi p-aici?

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Stam in casa ?

Mesaj de DumiD »

Florin Pata scrie:
Mar Apr 07, 2020 19:24
Asa conspirationist ''nebun'' cum sunt :

13 Martie 2019 :

https://www.youtube.com/watch?v=5AYM3nf ... e=youtu.be

Urmariti de la minutul 7 !!!
old news, circula stirea protv din februarie. si care e conspiratia? ca au zis ca e periculos si foarte probabil sa se intample, si chiar s-a intamplat? sau ca au zis autoritatile ca au o strategie si ca trebuie simulari pe care nu le-au facut niciodata si au ignorat complet subiectul?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”