Stam in casa ?

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Stam in casa ?

Mesaj de DumiD »

eugen dragnea scrie:
Mie Apr 29, 2020 1:13
Sa inteleg ca tu zici ca ar trebui sa nu ne batem capul cu incalzirea globala si sa ne vedem de viata noastra poluanta ca oricum o sa ne prajim de la soare in urmatoarea 100 de mii de ani ?!
Nu ne prajim, pentru ca eventual va urma o noua glaciatiune, cand pamantul va fi aproape in totalitate acoperit de gheata datorita schimbarii orbitei, care influenteaza decisiv media temperaturii anuale. Schimbarea anotimpurilor este datorata schimbarii inclinatiei, eventual vom face schimb cu emisfera sudica si vom avea noi verile in decembrie.
O simpla cautare pe google iti rezolva orice nelamurire, nu exsista pareri impartite, subiectul este suficient de cercetat sa exsiste conses, orice site deschizi o sa vezi ca asta e realitatea, daca nasa nu e suficient pentru tine.
Ideea e ca nu suntem suficienti de dezvoltati sa infuentam atat de tare schimbarile climatice, se pistoneaza tot felul de scenarii apocaliptice, ca murim in 12 ani, ca se topesc ghetarii, etc etc, fara sa se zica ca media temperaturii globale a crescut cu 1 singur grad celsius in ultimii 100 de ani. Si cat % suntem noi responsabili pentru cresterea aia de 1 grad? Dracu' stie, nu poate sa zica nimeni...
Ma mira faptul ca un "sceptic" de calibrul tau nu e pus la punct cu subiectul, adica nu crezi ca au aselinizat americanii, dar platesti cu zambetul pe buze "taxa de carbon", ca salvam planeta. Cum vine asta?

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Lucian SV »

pescarusull scrie:
Mar Apr 28, 2020 23:53
Bine ca le permite "seniorilor" sa umble mai mult. Tinerii stau izolati si hodorogii se plimba.
Dar de, e an electoral, urmeaza si orban modelul pesedist.
Eu cred că joacă la două capete. :wink: :wink: :wink:

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 699
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Simu Alexandru »

Incredibil, va-ti potolit? Sau Hanus ne-a pus cu botul pe labe:))
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Stam in casa ?

Mesaj de eugen dragnea »

DumiD scrie:
Mie Apr 29, 2020 7:08
Nu ne prajim, pentru ca eventual va urma o noua glaciatiune, cand pamantul va fi aproape in totalitate acoperit de gheata datorita schimbarii orbitei, care influenteaza decisiv media temperaturii anuale. Schimbarea anotimpurilor este datorata schimbarii inclinatiei, eventual vom face schimb cu emisfera sudica si vom avea noi verile in decembrie.
De ce glaciatiune si nu parjol ? ca nu am vazut niciunde descris sensul de rotatie si nici punctul in care ne aflam pe elipsa acum si logic ar fi ca daca dupa dinozauri a urmat era glaciara sa urmeze o era calda :wink:
DumiD scrie:
Mie Apr 29, 2020 7:08
O simpla cautare pe google iti rezolva orice nelamurire, nu exsista pareri impartite, subiectul este suficient de cercetat sa exsiste conses, orice site deschizi o sa vezi ca asta e realitatea, daca nasa nu e suficient pentru tine.
Eeee, asa sunt eu mai sceptic de fel si nu iau galusca usor :D
DumiD scrie:
Mie Apr 29, 2020 7:08
Ideea e ca nu suntem suficienti de dezvoltati sa infuentam atat de tare schimbarile climatice, se pistoneaza tot felul de scenarii apocaliptice, ca murim in 12 ani, ca se topesc ghetarii, etc etc, fara sa se zica ca media temperaturii globale a crescut cu 1 singur grad celsius in ultimii 100 de ani. Si cat % suntem noi responsabili pentru cresterea aia de 1 grad? Dracu' stie, nu poate sa zica nimeni...
Ce ne facem daca cresterea este exponentiala? ca ea a inceput fix de la declansarea erei industriale ...
https://ro.wikipedia.org/wiki/%C3%8Enc% ... ord_ro.png
DumiD scrie:
Mie Apr 29, 2020 7:08
Ma mira faptul ca un "sceptic" de calibrul tau nu e pus la punct cu subiectul, adica nu crezi ca au aselinizat americanii, dar platesti cu zambetul pe buze "taxa de carbon", ca salvam planeta. Cum vine asta?
Nu cred ca au aselenizat atunci cand au spus ca au facut-o, dar intre timp au ajuns si pe luna, apropo, cat % crezi ca reprezinta programul spatial din totalul poluarii pe glob ? dar manevrele armatei SUA?
"Taxa de carbon" imi este "poprita" :wink: ... de salvat, face fiecare ce poate...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Florin Pata »


Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Dan Serban »

Nu mai vă drogaț!
Pescar de rând

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Stam in casa ?

Mesaj de eugen dragnea »

Dan Serban scrie:
Joi Apr 30, 2020 9:51
Nu mai vă drogaț!
Vezi ca ti-a intrat fumul in ochi si ai incurcat topica propozitiei :lol:

Saptamana viitoare planuiesc sa fac o noua "haiducie" :wink: ... tu, tot acasa pe F&H ?
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Dan Serban »

eugen dragnea scrie:
Joi Apr 30, 2020 10:56

Vezi ca ti-a intrat fumul in ochi si ai incurcat topica propozitiei :lol:

Saptamana viitoare planuiesc sa fac o noua "haiducie" :wink: ... tu, tot acasa pe F&H ?
Ma tem ca n-am incurcat deloc. :D
Eu tot acasa, dar ma preocup de veniturile familiei in perioada aceasta. In speranta ca in viitorul apropiat voi avea suficient timp si bani ca sa pot face haiducii.
Succesuri si progresuri!
Pescar de rând

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Stam in casa ?

Mesaj de eugen dragnea »

Dan Serban scrie:
Joi Apr 30, 2020 11:02
Eu tot acasa, dar ma preocup de veniturile familiei in perioada aceasta. In speranta ca in viitorul apropiat voi avea suficient timp si bani ca sa pot face haiducii.
Succesuri si progresuri!
Daca ne mai tin astia arestati mult timp o sa ajungem ca-n anii '90 cand abia aveam bani de cheltuieli curente...la distractii si concedii se duceau doar bogatanii care combinau ceva...usor-usor o sa-mi dai dreptate ca "stai acasa" este o tampenie care deja a intors tara cu 5 ani in urma si vor platii copiii nostrii datoriile pe care le vom acumula in urmatoarea perioada...si asta pentru ce ? pentru cateva sute de "zombii" care oricum majoritatea mureau in urmatorii 2-3 ani (dar mi-e teama ca nici jumatate nu au murit de Covid :oops: ) distrugi progresul ala cat de mic din ultimii ani al celor 18 milioane de romani ?!?
Singurul lucru bun pe care l-a facut acest "stai acasa" este ridicarea presiunii facuta de om asupra mediului inconjurator.

Toate bune!
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Albert »

pentru cateva sute de "zombii" care oricum majoritatea mureau in urmatorii 2-3 ani
Pfoai ce enormitate. Daca e asa ia restul de "zombie" si baga-i direct in crematorii...ce dreq mai sunt 2, 3 ani de viata in ziua de azi. Si fa broșuri cu tot procesul si da-l familiilor celor in cauza.
Gata, a gasit, jenu de pe crapmania solutia la criza. Arde batranii si restul bolnavilor ca sa poata sa mearga el la pescuit, da-i dreq se fraieri.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”