Stam in casa ?

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Dan Mitranescu »

freespirit scrie:
Mie Mai 20, 2020 15:51

Dar, despre protestele din toată lumea, mai ales, din Germania, chiar, în timpul stării de urgență, unde au ieșit câteva sute de mii, de oameni, cărora, evident, n-au avut ce să le facă?
P.S. Chiar, dacă există o suspiciune că ar fi lăsat acele 3 zile, descoperite, în afara stării de urgență, și, a stării de alertă, pentru a testa mulțimea, să vadă, câți ar ieși, pe stradă, și, la noi, eu am fost, sâmbătă, contra obligativității, de orice natură, ar fi, în cazul respectiv, împotriva obligativității vaccinării, când este vorba despre produsele marilor concerne, care nu au ca scop, decât, profitul lor!
P.S. Atenție, subliniez faptul că, nu, neapărat, obiectul protestului meu ar fi fost vaccinarea, ci, OBLIGATIVITATEA, IMPUNEREA, FORȚAREA, NERESPECTAREA DREPTURILOR!
Pai stai asa, ca astea sunt proteste in care oamenii stiu ce vor, nu ca alea in care se militeaza pentru legile justitiei fara sa aiba nimeni habar de ele. Cand vrei sa ai justitia de partea ta intr-o tara, asa se face.
Cand vrei sa iei spaga de la multinationale pe o zona, le asiguri sa nu plateasca nici macar 1% impozit . Si daca populatia iese in strada pentru asa ceva, trebuie ascultata. :wink:
Vrei spaga de la industria petroliera si nu reusesti sa te infiltrezi in politica tarilor care deranjeaza zona, pai le faci razboaie.
Asa se face treaba.
Mai nasol ca a venit covidelu peste ei. :wink:

Cu protestul asta de acum, daca ai participat, ai facut-o pentru este ceva cu adevarat deranjant care intrece orice limita, respectiv vaccinarea obligatorie. Asta este o forma de protest naturala, nu una bazata pe stiri rostogolite de ong-uri finantate de afara.
Parerea mea este ca si de data asta a fost o manipulare, in cazul asta facuta de autoritati, pentru ca altfel nu aveau cum sa interzica prin lege protestele. :wink:
P.S. si nerespectarea drepturilor este evidenta, dar scopul este unul bun de data asta.

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de freespirit »

Dan Mitranescu scrie:
Mie Mai 20, 2020 16:05
Pai stai asa, ca astea sunt proteste in care oamenii stiu ce vor, nu ca alea in care se militeaza pentru legile justitiei fara sa aiba nimeni habar de ele. Cand vrei sa ai justitia de partea ta intr-o tara, asa se face.
Cand vrei sa iei spaga de la multinationale pe o zona, le asiguri sa nu plateasca nici macar 1% impozit . Si daca populatia iese in strada pentru asa ceva, trebuie ascultata. :wink:
Vrei spaga de la industria petroliera si nu reusesti sa te infiltrezi in politica tarilor care deranjeaza zona, pai le faci razboaie.
Asa se face treaba.
Mai nasol ca a venit covidelu peste ei. :wink:

Cu protestul asta de acum, daca ai participat, ai facut-o pentru este ceva cu adevarat deranjant care intrece orice limita, respectiv vaccinarea obligatorie. Asta este o forma de protest naturala, nu una bazata pe stiri rostogolite de ong-uri finantate de afara.
Parerea mea este ca si de data asta a fost o manipulare, in cazul asta facuta de autoritati, pentru ca altfel nu aveau cum sa interzica prin lege protestele. :wink:
P.S. si nerespectarea drepturilor este evidenta, dar scopul este unul bun de data asta.
Corect!
Legat de Covid 2, cum, și, unde, a apărut, și, Sars 1? Nu pot, decât, să am o "suspiciune rezonabilă", în legătură ci orice, dar, mai ales, despre așa, ceva, în condițiile, în care, de cățiva ani, de când am copii, la grădiniță, am constatat că, din noiembrie, până în mai, an de an, există o răspândire ciudată, a virozelor, și gripei, în rândul copiilor, și, nu, numai! În permanență, pe parcursul perioadei precizate, abia, se adună 5-6 copii, care ajung la grădiniță, în rest, cu răndul, se îmbolnăvesc, și stau, acasă! Așadar, indiferent de părerea specialiștilor, pot să mă gândesc la multe "lucruri", inclusiv, la "coincidențe" de genul faptului că, cel mic, după vaccinul BCG, a avut parte de otite, înseriate, internări și alte probleme, de acest gen, nefiind singurul...

Sigi
Mesaje: 109
Membru din: Mar Ian 05, 2016 17:33
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Sigi »

Free Spirit, draga, ne-ai omorat cu atatea virgule...

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Florin Pata »

A fost cineva la pescuit in alta localitate cu TRENUL ??? Am pe cineva care ar dori sa vina la Bucuresti cu trenul dar nu stie cum se procedeaza ! Iar eu cu trenul nu am mai mers de multi ani , nu mai stiu nimic .

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de freespirit »

Sigi scrie:
Joi Mai 21, 2020 12:18
Free Spirit, draga, ne-ai omorat cu atatea virgule...
De ce, nu e corect, cum am scris? Dacă e ceva, greșit, corectez... 😈
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Florin Pata »

freespirit scrie:
Mie Mai 20, 2020 18:01

Corect!
Legat de Covid 2 , cum și de unde a apărut și Sars 1? Nu pot decât să am o "suspiciune rezonabilă" în legătură cu orice , dar mai ales despre așa ceva , în condițiile în care , de cățiva ani , de când am copiii la grădiniță , am constatat că din noiembrie până în mai , an de an , există o răspândire ciudată a virozelor și a gripei în rândul copiilor și nu numai! În permanență , pe parcursul perioadei precizate , abia se adună 5-6 copii , care ajung la grădiniță , în rest cu răndul se îmbolnăvesc și stau acasă! Așadar , indiferent de părerea specialiștilor, pot să mă gândesc la multe "lucruri", inclusiv la "coincidențe" de genul faptului că cel mic , după vaccinul BCG , a avut parte de otite înseriate , internări și alte probleme de acest gen , nefiind singurul...
:lol: Doar vreo ''100 de virgule in plus'' si altele , dar nu e problema , mesajul se intelege . In plus e ''de bine''...in minus sa nu fie ! :lol:

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de freespirit »

Florin Pata scrie:
Joi Mai 21, 2020 18:04
freespirit scrie:
Mie Mai 20, 2020 18:01

Corect!
Legat de Covid 2 , cum și de unde a apărut și Sars 1? Nu pot decât să am o "suspiciune rezonabilă" în legătură cu orice , dar mai ales despre așa ceva , în condițiile în care , de cățiva ani , de când am copiii la grădiniță , am constatat că din noiembrie până în mai , an de an , există o răspândire ciudată a virozelor și a gripei în rândul copiilor și nu numai! În permanență , pe parcursul perioadei precizate , abia se adună 5-6 copii , care ajung la grădiniță , în rest cu răndul se îmbolnăvesc și stau acasă! Așadar , indiferent de părerea specialiștilor, pot să mă gândesc la multe "lucruri", inclusiv la "coincidențe" de genul faptului că cel mic , după vaccinul BCG , a avut parte de otite înseriate , internări și alte probleme de acest gen , nefiind singurul...
:lol: Doar vreo ''100 de virgule in plus'' si altele , dar nu e problema , mesajul se intelege . In plus e ''de bine''...in minus sa nu fie ! :lol:
Punctual, în plus, față, de ce? Care ar fi un exemplu, argumentat, de semn de punctuație, care este greșit? Poate, în minus, că, am mai omis unele, care ar fi fost necesare(un exemplu, "...inclusiv la care...", unde, mi-a scăpat, nu am mai pus virgula, deși, după regulile limbii române, ar fi trebuit, "inclusiv, la care..."; încă un exemplu, o diacritică și 2 virgule, în minus, "...cu răndul se îmbolnăvesc...", în loc de "...cu rândul, se îmbolnăvesc...").😉
Dar, nu e un forum pentru sintaxă și ortografie, nu am stat cu lupa, pe postările nimănui, din punct de vedere al corectitudinii, nu? 😉
Să revenim la oile noastre...
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Florin Pata »

freespirit scrie:
Joi Mai 21, 2020 19:10
Punctual, în plus, față, de ce? Care ar fi un exemplu, argumentat, de semn de punctuație, care este greșit? Poate, în minus, că, am mai omis unele, care ar fi fost necesare(un exemplu, "...inclusiv la care...", unde, mi-a scăpat, nu am mai pus virgula, deși, după regulile limbii române, ar fi trebuit, "inclusiv, la care..."; încă un exemplu, o diacritică și 2 virgule, în minus, "...cu răndul se îmbolnăvesc...", în loc de "...cu rândul, se îmbolnăvesc...").😉
Dar, nu e un forum pentru sintaxă și ortografie, nu am stat cu lupa, pe postările nimănui, din punct de vedere al corectitudinii, nu? 😉
Să revenim la oile noastre...
Ai dreptate :D !

Cu trenul s-a plimbat cineva ?

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de freespirit »

Florin Pata scrie:
Joi Mai 21, 2020 21:09
freespirit scrie:
Joi Mai 21, 2020 19:10
Punctual, în plus, față, de ce? Care ar fi un exemplu, argumentat, de semn de punctuație, care este greșit? Poate, în minus, că, am mai omis unele, care ar fi fost necesare(un exemplu, "...inclusiv la care...", unde, mi-a scăpat, nu am mai pus virgula, deși, după regulile limbii române, ar fi trebuit, "inclusiv, la care..."; încă un exemplu, o diacritică și 2 virgule, în minus, "...cu răndul se îmbolnăvesc...", în loc de "...cu rândul, se îmbolnăvesc...").😉
Dar, nu e un forum pentru sintaxă și ortografie, nu am stat cu lupa, pe postările nimănui, din punct de vedere al corectitudinii, nu? 😉
Să revenim la oile noastre...
Ai dreptate :D !

Cu trenul s-a plimbat cineva ?
Am fost eu, pentru prima dată, după vreo 13 ani. :)
Inițial, mi se recomandase să intru la agenția de voiaj, din sediul Poștei, unde, din nefericire, aveau activitatea întreruptă, așadar, am sunat la Gara de Nord, unde, mi s-a spus, să vin, să cumpăr biletul, eventual, dus-întors, direct, de la ei, ceea ce, am și făcut!
Ar fi util, să ajungă la gară, cu vreo 30-40 de minute, înainte de plecarea trenului.
Motivul oficial al deplasării - deoarece, am plecat și m-am întors, în aceeași zi, în perioada "încinsă" de Covid - a fost procurarea Eutiroxului, de la un particular, din Ploiești, dar, odată cu asta, i-am luat o bicicletă mai rară, celui de-al doilea băiat, pe care-l am. :wink:
Atenție la motivele deplasării, la completarea declarației, și, la punerea de acord, între persoana care călătorește, și, destinatar, dacă face exces de zel, vreun funcționar al MAI, să sune, să verifice motivul deplasării. Pentru asta, să repete, de câteva ori, fiecare - și persoana care călătorește, și, cel, la care ajunge, căruia, i se poate scrie un mesaj, cu detaliile acestea, despre motivul vizitei - explicația pentru părăsirea localității!
P.S. De aici, m-am orientat eu, pentru alegerea orelor de plecare, și, de revenire, dar, mai sunt, și, alte surse:

https://www.virail.ro/calatorie-bucures ... 5-21?tp=-1

P.P.S. Cam așa, am procedat eu, și, am avut noroc, să nu atrag atenția, deși, erau destui polițiști, prin Gara de Nord, dar, în Ploiești, niciunul, la data respectivă, pe care, din motive obiective, evidente, nu o precizez. :twisted:
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Sigi
Mesaje: 109
Membru din: Mar Ian 05, 2016 17:33
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Sigi »

Deci...
Hai s-o lamurim.
Varianta ta:
Inițial, mi se recomandase să intru la agenția de voiaj, din sediul Poștei, unde, din nefericire, aveau activitatea întreruptă, așadar, am sunat la Gara de Nord, unde, mi s-a spus, să vin, să cumpăr biletul, eventual, dus-întors, direct, de la ei, ceea ce, am și făcut!

Varianta mea:
Initial mi se recomandase sa intru la agentia de voiaj (din sediul Postei) unde - din nefericire - aveau activitatea intrerupta.
Asadar, am sunat la Gara de Nord, unde mi s-a spus sa vin si sa cumpar biletul (eventual dus-intors) direct de la ei - ceea ce am si facut!

Virgulele au un rol bine determinat in fraza si nu se pun oriunde.
Nu mai comentez aici despre asta.
Multumesc.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”