Stam in casa ?

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Florin Pata »

@freespirit - Multumesc pentru informatii !
@Sigi , lasa omul in pace , prefer pe unul care scrie corect , foloseste un ton decent si genereaza informatie , indiferent cate virgule pune :lol: , fata de unii care pun corect virgulele dar ........atat :lol: !!!

nicuB
Mesaje: 375
Membru din: Lun Mai 16, 2011 20:57
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Stam in casa ?

Mesaj de nicuB »

Puteti, merge, cu, trenul, iar, daca, va, plictisiti, puteti, pune, virgule, la, fiecare, oprire, ca, sa, va, treaca, plictiseala. Punct.....sau virgula :)

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de freespirit »

nicuB scrie:
Vin Mai 22, 2020 16:40
Puteti, merge, cu, trenul, iar, daca, va, plictisiti, puteti, pune, virgule, la, fiecare, oprire, ca, sa, va, treaca, plictiseala. Punct.....sau virgula :)
Repet, nu am auzit niciun argument, cu atât, mai puțin, un exemplu de greșeală de ortografie, pe care aș fi făcut-o...aștept, în continuare... :D :twisted:
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

nicuB
Mesaje: 375
Membru din: Lun Mai 16, 2011 20:57
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Stam in casa ?

Mesaj de nicuB »

freespirit scrie:
Vin Mai 22, 2020 18:01
Repet, nu am auzit niciun argument, cu atât, mai puțin, un exemplu de greșeală de ortografie, pe care aș fi făcut-o...aștept, în continuare... :D :twisted:
M-a amuzat mica disputa, nimic mai mult. Esti liber sa scrii cum vrei.
Nu o sa auzi nimic pe forum :)
Ti-a exemplificat Sigi foarte bine, dar daca vrei sa aprofundezi subiectul, citeste aici:

https://www.ortografia.ro/virgula-in-prepozitie/

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de freespirit »

nicuB scrie:
Lun Mai 25, 2020 11:01
freespirit scrie:
Vin Mai 22, 2020 18:01
Repet, nu am auzit niciun argument, cu atât, mai puțin, un exemplu de greșeală de ortografie, pe care aș fi făcut-o...aștept, în continuare... :D :twisted:
M-a amuzat mica disputa, nimic mai mult. Esti liber sa scrii cum vrei.
Nu o sa auzi nimic pe forum :)
Ti-a exemplificat Sigi foarte bine, dar daca vrei sa aprofundezi subiectul, citeste aici:

https://www.ortografia.ro/virgula-in-prepozitie/
Fără supărare, dar, sunt multe, de corectat, inclusiv, în ultimele ediții ale DEX-ului, iar site-ul ortografia.ro nu e prea convingător.

Și aici, pe dexonline, găsim destule "gherle":

https://dexonline.ro/definitie/virgul%C4%83

Oricum, e o discuție complexă, dacă vrei, putem intra în detalii, despre asta, dar, poate-i plictisim pe ceilalți!
P.S. Din nefericire, nici acest domeniu nu a scăpat, neatins, (mai ales), de progresul ultimilor 30 de ani!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

catalinrusu25
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mai 05, 2020 9:13

Re: Stam in casa ?

Mesaj de catalinrusu25 »

Nu exista domeniu neatins de cei mari, plus ca interdictia aceasta la pescuit imi aduce o placere mai mare acum cand dau la peste.
Jante si anvelope la Vadrexim.

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de freespirit »

Adică, pe stradă, unde te intersectezi cu sute de persoane, la distanță inferioară, față de "distanța socială", nu trebuie să porți mască, dar, pe baltă, unde stai la 15-20 m, sub cerul liber, te obligă să porți mască, să nu faci grătar, să nu socializezi ș.a.m.d.
Interesant...care or fi mai răi...care or fi mai proști!? Retoric, vorbind...ăștia discutau despre "Veorica"; cum o fi, să vorbească mulți - care confirmă, ulterior, zilnic, faptul că sunt mai proști decât oricine - despre altcineva, față de care, este evident că sunt inferiori, indiferent cât de proastă ar fi fost acea persoană!?😂😈
P.S. Cum or fi cei care neagă, și, acum, că ăștia de azi sunt cei mai proști, de până acum!?😈

https://m.digi24.ro/magazin/timp-liber/ ... ar-1316879
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de pescarusull »

Prima chestie pe care am facut-o dupa ce administratorul mi-a spus ca nu am voie sa fac gratar sau sa consum bauturi alcoolice, am si semnat o tzidula care sa ateste ca mi s-a comunicat asta, a fost sa ma duc la standul de pescuit si sa desfac o bere.
Astia, in general cei care ne conduc indiferent de culoare politica, nu sunt nici prosti nici rai.
Sunt doar incompetenti.
Maxim de incompetenti.
Azi dupa ora 12 a revenit adm baltii si mi-a spus ca pot face gratar si sa beau ce vreau fara sa ma ascund.
Wtf.
Nu au nicio vina ei.
Chiar mi-a spus ca a venit militia doua zile la rand sa vada daca poarta pescarii masca.
Ciudate vremuri traim.
@freespirit Chiar si de la distanta asta sociala pari cam rosu. O fi de la soare? Eu asa sper.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Stam in casa ?

Mesaj de DumiD »

Dane, adu-mi te rog aminte, cum era treaba cu protestele? Sunt aproape 2 saptamani de cand americanii isi dau foc la orase, mai nou incepe sa ia amploare si in uk. Parca ziceai ca e o conspiratie mondiala ca sa elimine protestele si ong-urile. Bun, p-asta am lamurit-o, ce alte conspiratii ne mai propun alde ping pong, poate gasim una care sa reziste mai mult de 1 saptamana😂

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de freespirit »

pescarusull scrie:
Vin Iun 05, 2020 19:39
Prima chestie pe care am facut-o dupa ce administratorul mi-a spus ca nu am voie sa fac gratar sau sa consum bauturi alcoolice, am si semnat o tzidula care sa ateste ca mi s-a comunicat asta, a fost sa ma duc la standul de pescuit si sa desfac o bere.
Astia, in general cei care ne conduc indiferent de culoare politica, nu sunt nici prosti nici rai.
Sunt doar incompetenti.
Maxim de incompetenti.
Azi dupa ora 12 a revenit adm baltii si mi-a spus ca pot face gratar si sa beau ce vreau fara sa ma ascund.
Wtf.
Nu au nicio vina ei.
Chiar mi-a spus ca a venit militia doua zile la rand sa vada daca poarta pescarii masca.
Ciudate vremuri traim.
@freespirit Chiar si de la distanta asta sociala pari cam rosu. O fi de la soare? Eu asa sper.
Dacă nu știi, sau, dacă nu vrei să vezi că cei pe care-i crezi tu, diferiți, sunt, de fapt, 2/3, la fel de roșii, este problema ta! Dacă mă provoci, să detaliez, vezi, să nu ai surprize, că sunt roșii-refomați, neo...progresiști...APR(PDSR-FSN)+PD(PDSR-FSN+PLD)+PNL!! În rest, cine nu știe, și, cine nu vrea să vadă, poate să țină cont de dictonul de sub postările mele!!
E ceva neadevărat, în ceea ce am scris? Dacă observ realitatea, dacă nu susțin ceea ce susține multimea, înseamnă că sunt roșu? Mai bine presupus roșu, decât cu mulțimea!! Cine preferă ceea ce vedem, acum, să fie sănătos! Decât să nu știi ce faci, și, să-i etichetezi pe alții, mai bine te gândești, de două ori, înainte să deschizi gura! Nu am acuzat pe nimeni, nu am judecat pe nimeni, dar, nici nu accept să fiu judecat, să se bage, peste mine, aiurea, nimeni! Să-și vadă, fiecare, de ale lui, de bârna din ochiul altora, până la paiul de la mine!
În rest, numai de bine!
P..S. Pentru cineva care face parte din mulțimea care cumpără produse care sunt fabricate, peste 90%, în China roșie(pe spinarea căreia, "aristocrații" occidentali prosperă - cum o veni asta, CAPITALISM CARE SE CLĂDEȘTE PE BAZA COMUNISMULUI(!?) - la fel, cum o fac, "doar", de vreo 2.000 de ani, pe bază de corupere, de intrigi, de invadare, de sclavizare și de genocid, la nivel mondial, cu mult, dinaintea rușilor, sau chinezilor), indiferent, ce nume poartă produsele respective, mi se pare jenant, cum pui problema! Eu, măcar, încerc să înțeleg realitatea, fără să uit nimic, și, întrebându-mă dacă greșesc, în orice moment...
P.P.S. Pentru oricine este logic să-i critice pe cei aflați la putere, însă, unii își arată adevărata față...
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”