Pescuit de Noiembrie

Pentru pasionatii foto-video.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
vali003
Mesaje: 104
Membru din: Mie Iun 13, 2007 22:30
Puncte: 0
Localitate: Long Sault

Pescuit de Noiembrie

Mesaj de vali003 »

Pescuit in Noiembrie - Trasaturi ca in Iunie



Dupa o convorbire telefonica cu un prieten si coleg de pescuit, am hotarit sa incerc un loc nou ,pe un riu ,nu departe de unde locuiesc . Nu mai pescuisem pe acesta zona , astfel trebuind sa aflu cit mai multe informatii despre noul loc .Am luat spodul si o lanseta mai puternica ,ceva nada ,plus un sonar wirelles .Locul respectiv are o deschidere pre dreapta ,un golf de 8-900 m ,curentul apei fiind slab .Cu ajutorul sonarului am facut o harta a acestui loc .Adincimea creste usor de la mal ,la 30-40 m avind 1,5-1,8 m spre 80-100 m ajungind la 2,5-3 m. Nu am gasit praguri ori denivelari , doar un pilc de bradis la 50m .destul de gros ,dupa acest bradis ,apa se adinceste si este curata ,fara agataturi .Am hotarit sa nadesc zona din fata bradisului ,unde adincimea este de 2,2 m. Am pus un marker pe acest loc ,iar cu spodul pe care am un spomb am dat 2 kg de bile Meteor de 18 mm. si 3-4 kg de palete amestecate de diferite marimi si arome ,majoritatea pe bvaza de fainuri de peste .In urmatoarea saptamina am mai mers de 3 ori, seara dupa servici si am nadit acest loc, pregatindul pentru iesirea de weekend .Simbata dimineata .impreuna cu Jeremy un amic si bun cunascator al acestei zone ,am venit pentru o partida de citeva ore .Ora 7 ne a gasit cu lansetele aruncate pe zona nadita .Eu pescuind spre stinga si Jeremy in dreapta .Lansetele mele ,in numar de doua ,cu momitoare incarcate cu un mix simplu avind ceva porumb dulce si ceva spartura de boilies Meteor ,pe o lanseta un pop up de 15 mm ananas home made ,pe cealalta un snowman bila scufundatoare de 20 mm. Meteor cu un pop up de 15 mm ananas .Jeremy pescuind cu niste bile prototip pe arome de fructe date de un prieten .Nu a durat foarte mult si prima trasatura vine la una din lansetele mele ,o plecare furioasa a unui crap destul de bine imbracat .Pestele nu are de gind sa fie cooperant ,luind destul de mult fir ,dupa o lupta de citeva minute ,reusesc sa il intorc si , incet , incet vine spre mal ,dar simtind probabil apa mica ,decide sa ia din nou fir ,pina la urma parcindu se intr o buturuga scufundata in parte astinga la 15 m de mal . Nu avea sens sa il fortez ,astept cu rabdare sa iasa ,dupa 20-30 de minute pleaca ca din tun ,si reuseste sa taie firul in ceva scoici crescute pe aceea buturuga ,deci primul peste , pierdut ,plus ca fusese unul mare .Asta este ,refac montura ,pun un nou pop up si arunc pe aceeasi zona unde avusesem tresatura .Nu trec 15 min. si am din nou trasatura ,pe acelesi loc ,de data aceasta este un peste mai mic ,pe care il aduc usor la mincioc .Pe cintar arata 8,5 kg ,repede cu el inapoi si lanseta pe locul norocos .Jeremy incepe si el sa aibe trasaturi ,punind pe saltea 3 pesti in 20 de minute ,media greutatii 8-10 kg .Urmatoarele ore ne aduc o multime de trasaturi ,cu driluri duble si pesti frumosi .Jeremy reuseste sa si bata recordul cu un frumos crap de 17,3 kg ,eu luind unul ceva mai mic ,de 16 kg .Pina la sfirsitul partidei prindem 26 de crapi ,4 peste 15 kg .O zi superba in luna Noiembrie ,pe un loc nou ,oare putem cere mai mult ?

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

briche
Mesaje: 196
Membru din: Mar Mai 04, 2010 23:31
Puncte: 0
Localitate: Medias, jud. Sibiu

Re: Pescuit de Noiembrie

Mesaj de briche »

Felicitari. Nu ne spui si unde a avut loc partida? Sunt convins ca Romania iasa din calcul...

vali003
Mesaje: 104
Membru din: Mie Iun 13, 2007 22:30
Puncte: 0
Localitate: Long Sault

Re: Pescuit de Noiembrie

Mesaj de vali003 »

briche scrie:Felicitari. Nu ne spui si unde a avut loc partida? Sunt convins ca Romania iasa din calcul...
Nici un secret ,partida a avut loc pe riul celor o mie de insule ,in zona Montreal ,Canada .

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “FOTOGRAFIE, IMAGINI VIDEO SI POVESTIRI DE LA PESCUIT”