Rezolutii display & spatii gazduire

Pentru pasionatii foto-video.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Rezolutii display & spatii gazduire

Mesaj de gor965 »

Intampin o problema cu Photobucket si sunt in cautare de solutii alternative de stocare externa a imaginilor la rezolutii mai mari. Mai am o nelamurire legata de rezolutia pe care o foloseste lumea de obicei la display-ul pe care urmareste net-ul ? Ma gandesc ca daca incep sa pun imagini la rezolutia de 1600x1200 (cum le scot de obicei din prelucrare) e posibil sa nu se afiseze corect la cei care au rezolutia la monitor mai mica. Pana acum imaginile de 1600x1200 pe care le urcam pe Photobucket erau afisate in forum la rezolutia de 1024X768 (redimensionate la ei pe server; calitate ok). Totusi, in ziua de azi majoritatea au display HD sau FHD asa ca presupun ca o imagine de 1600x1200, nu ar fi afisata diferit decat celelalte de pana acum. Test-imagine mai jos, stocata pe IMGUR, care din pacate chiar daca pastreaza rezolutia originala fac o comprimare a fisierelor si pierd din calitate. La capitolul asta Photobucket sunt f. buni, pastrandu-ti imaginea in forma originala la ei pe server. Pe laptopul meu cel vechi imaginea de mai jos se extinde in dreapta si trebuie sa trag de slidere ca sa o urmaresc dintrun capat in altul (display cu rezolutie 1280x800) insa la desktop, pe 2 display-uri, FHD si 4K se vede ok.

Imagine
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
Eduard Mosneanu
Mesaje: 279
Membru din: Lun Mar 27, 2017 18:59
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Rezolutii display & spatii gazduire

Mesaj de Eduard Mosneanu »

Dropbox?! Mai era si tinyurl, stiu ca nu modifica rezolutia.
Gone fishing....

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2780
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Rezolutii display & spatii gazduire

Mesaj de Alin Galbenu »

Si eu caut alt server de stocare, dar n-am gasit nimic pana acum.
Imagine

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Rezolutii display & spatii gazduire

Mesaj de gor965 »

Cu Dropbox nu stiu ce as putea face...eu am nevoie ca dupa upload sa se genereze coduri IMG ptr. postat pe forum. Daca nu rezolv cu Photobucket (nu mai pot plati pe luna si ma obliga sa platesc abonament ptr. 1 an) o sa merg o perioada pe Imgur.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “FOTOGRAFIE, IMAGINI VIDEO SI POVESTIRI DE LA PESCUIT”