FRPS NU A ÎMPUTERNICIT PE NIMENI SĂ ORGANIZEZE C.M. DE CRAP

Topic destinat discutiilor referitoare la Federatia Romana de Pescuit Sportiv

Moderator: Cristi Matei

Scrie răspuns
Popescu Stefan
Mesaje: 807
Membru din: Mar Ian 19, 2010 20:46

Re: FRPS NU A ÎMPUTERNICIT PE NIMENI SĂ ORGANIZEZE C.M. DE C

Mesaj de Popescu Stefan »

Vladut Mateianu scrie:Poti sa-ti printezi copiile (ma ales cele subliniate) si sa te stergi la popou cu ele.....
Ai fost si vei ramane un vis urat al pescarilor, daca ai vreo urma de bun simt opreste-te aici.
Factura ptr raul facut urmeaza.... :twisted:
Pentru tine cel puțin, o să devin un coșmar. Să bagi bine la cap.
Apropo, cui am făcut rău? Celor care jecmăneau pescarii sportivi sau pescarilor sportivi că le-am deschis ochii? Apropo, vreau să mă înscriu și eu la o competiție sportivă aranjată de tine. Mai organizezi? :lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: FRPS NU A ÎMPUTERNICIT PE NIMENI SĂ ORGANIZEZE C.M. DE C

Mesaj de DumiD »

Popescu Stefan scrie:Ce spui tu este adevărat, numai că ANST nu a autorizat AGVPSR să reprezinte România la CIPS.
pai si a autorizat federatia?si mai important,cei de la CIPS v-au acceptat federatia ca membru?pentru ca,mai important decat acceptul ministerului este acceptul celor de la CIPS.rasfoind statutul lor am gasit asta "Each Nation shall not be allowed to enter more than one National federation or other nationally recognised organisations, to an International Federation of C.I.P.S., exception made for FIPS-MER, where several Federations for each nation are accepted (see the FIPS-MER Statute)."...deci o singura entitate poate reprezenta Romania,si nu e musai sa fie federatie,ci doar sa fie recunoscuta pe plan national.sunt curios doar atat,pe cine recunoaste CIPS ca membru in momentul de fata?conform celor de la CIPS suntem afiliati la muscari si la fips-ed,pescuitul pe apa dulce.pe site-ul celor de la fips-ed vad la Romania la contact urmatoarele:
ROMANIA
Asociatia Generala a Vânătorilor şi Pescarilor Sportivi din Romania
Calea Mosilor, 128
020882 - BUCURESTI - SECTOR 2

mai mult,la sectiunea competitii,la crap apare:
ROUMANIE
LAC CORBU II - MAMAIA
29-30 SEPTEMBRE
cine organizeaza acest CM?federatia romana sau AGVPS cu CIPS?se da vre-o subventie de la stat pentru organizarea acestui CM?daca nu,atunci ii doare la palarie pe cei de la AGVPS sau CIPS de articolele 20 si 21 pentru ca nu trebuie sa se ploconeasca pe la cine stie ce secretar de stat pentru subventii.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18917
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: FRPS NU A ÎMPUTERNICIT PE NIMENI SĂ ORGANIZEZE C.M. DE C

Mesaj de Vladut Mateianu »

Popescu Stefan scrie:
Vladut Mateianu scrie:Poti sa-ti printezi copiile (ma ales cele subliniate) si sa te stergi la popou cu ele.....
Ai fost si vei ramane un vis urat al pescarilor, daca ai vreo urma de bun simt opreste-te aici.
Factura ptr raul facut urmeaza.... :twisted:
Pentru tine cel puțin, o să devin un coșmar. Să bagi bine la cap.
Apropo, cui am făcut rău? Celor care jecmăneau pescarii sportivi sau pescarilor sportivi că le-am deschis ochii? Apropo, vreau să mă înscriu și eu la o competiție sportivă aranjată de tine. Mai organizezi? :lol: :lol: :lol: :lol:

Pana acum sunt 12. Iti platesc si taxa numai sa participi..... sau vrei si ceva "cashcaval" ptr acasa ? :mrgreen:

PA.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Madalin Dirla
Pescar de competitie
Mesaje: 2194
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 9:45
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: FRPS NU A ÎMPUTERNICIT PE NIMENI SĂ ORGANIZEZE C.M. DE C

Mesaj de Madalin Dirla »

Nu te mai baga in seama cu pescarii ca nu e loc,cauta alta usa.............usa asta este inchisa pentru tine!!!!

Popescu Stefan scrie:
Vladut Mateianu scrie:Poti sa-ti printezi copiile (ma ales cele subliniate) si sa te stergi la popou cu ele.....
Ai fost si vei ramane un vis urat al pescarilor, daca ai vreo urma de bun simt opreste-te aici.
Factura ptr raul facut urmeaza.... :twisted:
Pentru tine cel puțin, o să devin un coșmar. Să bagi bine la cap.
Apropo, cui am făcut rău? Celor care jecmăneau pescarii sportivi sau pescarilor sportivi că le-am deschis ochii? Apropo, vreau să mă înscriu și eu la o competiție sportivă aranjată de tine. Mai organizezi? :lol: :lol: :lol: :lol:

Popescu Stefan
Mesaje: 807
Membru din: Mar Ian 19, 2010 20:46

Re: FRPS NU A ÎMPUTERNICIT PE NIMENI SĂ ORGANIZEZE C.M. DE C

Mesaj de Popescu Stefan »

DumiD scrie:
Popescu Stefan scrie:Ce spui tu este adevărat, numai că ANST nu a autorizat AGVPSR să reprezinte România la CIPS.
pai si a autorizat federatia?si mai important,cei de la CIPS v-au acceptat federatia ca membru?pentru ca,mai important decat acceptul ministerului este acceptul celor de la CIPS.rasfoind statutul lor am gasit asta "Each Nation shall not be allowed to enter more than one National federation or other nationally recognised organisations, to an International Federation of C.I.P.S., exception made for FIPS-MER, where several Federations for each nation are accepted (see the FIPS-MER Statute)."...deci o singura entitate poate reprezenta Romania,si nu e musai sa fie federatie,ci doar sa fie recunoscuta pe plan national.sunt curios doar atat,pe cine recunoaste CIPS ca membru in momentul de fata?conform celor de la CIPS suntem afiliati la muscari si la fips-ed,pescuitul pe apa dulce.pe site-ul celor de la fips-ed vad la Romania la contact urmatoarele:
ROMANIA
Asociatia Generala a Vânătorilor şi Pescarilor Sportivi din Romania
Calea Mosilor, 128
020882 - BUCURESTI - SECTOR 2

mai mult,la sectiunea competitii,la crap apare:
ROUMANIE
LAC CORBU II - MAMAIA
29-30 SEPTEMBRE
cine organizeaza acest CM?federatia romana sau AGVPS cu CIPS?se da vre-o subventie de la stat pentru organizarea acestui CM?daca nu,atunci ii doare la palarie pe cei de la AGVPS sau CIPS de articolele 20 si 21 pentru ca nu trebuie sa se ploconeasca pe la cine stie ce secretar de stat pentru subventii.
Dumi,
Aici este problema. AGVPSR nu este recunoscută pe plan național și este ținută în viață de niște ignoranți care nu au fost capabili să organizeze o federație sportivă timp de 22 de ani. Pentru acest lucru, în mod normal, ar trebui dizolvată. Sper că se va întâmpla cât de curând.
Ultima oară modificat Mar Mar 27, 2012 7:52 de către Popescu Stefan, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
RazvanG
Pescar de competitie
Mesaje: 2262
Membru din: Lun Mai 04, 2009 0:22
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: FRPS NU A ÎMPUTERNICIT PE NIMENI SĂ ORGANIZEZE C.M. DE C

Mesaj de RazvanG »

Domnule popescu,se poate sa primesc si eu un raspuns sincer?
Ce va face pe dvs.sa credeti ca toate demersurile facute de dvs vor avea ca si rezultat ,cooptarea tuturor pescarilor ,asociatiilor si cluburilor, sub un singur acoperis?
Va intreb asta ,din cauza faptului ca nu am vazut nici macar un singur pescar sa simpatizeze cu cauza ptr care dvs lupati cu atata inversunare.
Ce parere aveti?
Nume utilizator schimbat din shimanobig in RazvanG

Popescu Stefan
Mesaje: 807
Membru din: Mar Ian 19, 2010 20:46

Re: FRPS NU A ÎMPUTERNICIT PE NIMENI SĂ ORGANIZEZE C.M. DE C

Mesaj de Popescu Stefan »

shimanobig scrie:Domnule popescu,se poate sa primesc si eu un raspuns sincer?
Ce va face pe dvs.sa credeti ca toate demersurile facute de dvs vor avea ca si rezultat ,cooptarea tuturor pescarilor ,asociatiilor si cluburilor, sub un singur acoperis?
Va intreb asta ,din cauza faptului ca nu am vazut nici macar un singur pescar sa simpatizeze cu cauza ptr care dvs lupati cu atata inversunare.
Ce parere aveti?
Nu este nici o problemă să răspund la orice întrebare pertinentă. În primul rând prin demersul făcut am creat cadrul legal de desfășurare al competițiilor sportive oficiale și de reprezentare la nivel internațional. Pescarii sportivi nu trebuie să alerge federația cu arcanul după ei, ci trebuie să se convingă singuri că acestă structură este performantă și le asigură cadrul corect de a se exprima ca sportivi de performanță. De ce cred că demersurile mele vor avea ca rezultat cooptarea pescarilor, asociațiilor și cluburilor sub același acoperiș? Dintr-un motiv foarte simplu; pe o ramură de sport nu se poate constitui, în condițiile legii, decât o singură federație sportivă națională. Este adevărat că acest aspect deranjază profund anumite persoane care cred că dreptul de a conduce destinele pescuitului sportiv din România le aparține. Mai ales cei care se erijază în mari organizatori de competiții și pe care îi doare în cot de performanța sportivă, ci îi interesează propiul buzunar. Ceea ce am făcut eu, nu a avut ca scop o recunoaștere colectivă, un populism exacerbat, ci înființarea unei structuri de organizare, administrare și control al activităților și competițiilor de pescuit sportiv, care să respecte legile țării și să fie capabilă să îndeplinească cu brio scopul și obiectivele pentru care a fost constituită. Atât și nimic mai mult. Subliniez încă odată că a conduce o federație sportivă nu este un merit al unei activități competiționale prodigioase, ci o mare responsabilitate. Cel puțin eu așa o percep. Dacă greșesc, pot fi oricând cenzurat și schimbat din funcție prin Hotărârea Adunării generale a federației. Am avut grijă ca acest lucru să fie oricând posibil, dar în același timp să și responsabilizez cluburile sportive să-și îndeplinească obligațiile față de sportivii legitimați cu care se află în relație de colaborare prin contracte sportive. Cred că am fost suficient de clar.
PS Te înșeli asupra numărului de pescari sportivi care simpatizează cu ceea ce am făcut. Sunt mult mai numeroși decât ai putea crede. Numai că nu se exprimă pe acest forum. :)

sebyy
Mesaje: 277
Membru din: Sâm Oct 16, 2010 13:17
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: FRPS NU A ÎMPUTERNICIT PE NIMENI SĂ ORGANIZEZE C.M. DE C

Mesaj de sebyy »

Domnule Popescu vi se potriveste perfect : "daca voi nu ma vreti eu va vreau"
P.S Si da, va spun deja ca nu sunt pescar de competii , nu am medalii, premii etc dar am dreptul la o opinie. Si daca acea opinie vine si din exteriorul fenomenului competitional ar trebui sa va dea de gandit.

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: FRPS NU A ÎMPUTERNICIT PE NIMENI SĂ ORGANIZEZE C.M. DE C

Mesaj de Vali Vesa »

Popescu Stefan scrie: Numai că nu se exprimă pe acest forum. :)
Si nici in pescuit :lol:
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Popescu Stefan
Mesaje: 807
Membru din: Mar Ian 19, 2010 20:46

Re: FRPS NU A ÎMPUTERNICIT PE NIMENI SĂ ORGANIZEZE C.M. DE C

Mesaj de Popescu Stefan »

sebyy scrie:Domnule Popescu vi se potriveste perfect : "daca voi nu ma vreti eu va vreau"
P.S Si da, va spun deja ca nu sunt pescar de competii , nu am medalii, premii etc dar am dreptul la o opinie. Si daca acea opinie vine si din exteriorul fenomenului competitional ar trebui sa va dea de gandit.
De ce crezi că se aplică dictonul „dacă voi nu mă vreți eu vă vreau?” Țin să amintesc tuturor că federația este persoană juridică de drept privat. Accederea în federație se face la cererea cluburilor, nu la invitația federației. Și cererea de afiliere nu este un act obligatoriu, ci se supune aprobării Adunării generale. Numai așa se poate face curățenie în acest domeniu, viciat de interese private în dauna performanței sportive. Și exigența va fi maximă. Asta deranjază de fapt.
PS Îți respect dreptul la opinie, așa cum o fac cu toți pescarii sportivi din România. Dar consider că aceste lucruri trebuiesc știute. Cu riscul de a suporta toate mizeriile care s-au spus la adresa mea.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “FRPS”