Partida pescuit Corbu Lake

Moderatori: Dan Mateianu, Daniela

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Partida pescuit Corbu Lake

Mesaj de pharaoh »

E bine sa pescuiesti la distanta mai mare. 100 m si peste daca se poate. Sa poti si nadi aproape de acea distanta. Nu e neaparat o regula, dar cu cat te apropii de mal scade si media greutatii pestilor. Corbu are o populatie insemnata de peste mic (2-3 kg), din care foarte mult ten. Partidele cu media cea mai ridicata le-am avut nadind numai cu boiliesuri fierte de 24 mm. Dar nu am avut neaparat cele mai mari capturi. Poate si din cauza ca nu au fost suficient de lungi ca durata. Combinatia ideala care sa-ti ofere sanse mai bune pentru peste mare cred ca ar fi formata din: partida mai lunga (minim 48 ore), suficiente boiliesuri de calitate (tari si preferabil mari), pescuit si nadit mai departe de mal. Altfel, daca esti norocos, poti sa-l lovesti si intr-o partida de 12 ore nadind cu 2-3 kg de boiliesuri. Mi s-a intamplat.
Marius Sârbu

Avatar utilizator
vasea
Mesaje: 385
Membru din: Mie Mai 12, 2010 9:24
Puncte: 0
Localitate: Iași

Re: Partida pescuit Corbu Lake

Mesaj de vasea »

Poate sa imi explice cineva care este baziunl EC3 si EC4 care este canalul de alimentare pe care se pescuieste? Ca pe harta siteului nu sunt indicate.

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Partida pescuit Corbu Lake

Mesaj de Dan Serban »

vasea scrie:Poate sa imi explice cineva care este baziunl EC3 si EC4 care este canalul de alimentare pe care se pescuieste? Ca pe harta siteului nu sunt indicate.
Poate ne explici tu mai exact, unde anume vrei sa pescuiesti? :lol:
Pescar de rând

Avatar utilizator
vasea
Mesaje: 385
Membru din: Mie Mai 12, 2010 9:24
Puncte: 0
Localitate: Iași

Re: Partida pescuit Corbu Lake

Mesaj de vasea »

Cred ca pe canal ca nu pot sa iau toate sculele cu mine, poate doar o undita doua sau lanseta de feeder cu care voi tinti carasul in special, asta daca este caras mare acolo si merita drumul de la Eforie. As fi vrut sa pescuies la crap pe bazinul mare dar ma multumesc si cu atat. Vreau sa vad lacul in special.

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Partida pescuit Corbu Lake

Mesaj de pharaoh »

La intrarea in ferma se merge drept inainte pe drumul pietruit care duce spre sectorul C. Canalul pleaca imediat de la intrare, este pe partea dreapta a drumului si desparte bazinele EC4 (in stanga) si EC3 (in dreapta), si comunica direct cu balta mare (bazinul EC2).
Marius Sârbu

Avatar utilizator
vasea
Mesaje: 385
Membru din: Mie Mai 12, 2010 9:24
Puncte: 0
Localitate: Iași

Re: Partida pescuit Corbu Lake

Mesaj de vasea »

Multumesc. Cam ce marime au carasi din canal sau balta daca puteti sa imi spuneti? Ca de crap nu cred ca am sa ma pot apropia. :(

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Partida pescuit Corbu Lake

Mesaj de pharaoh »

Intre 500g si 1 kg. Dar la feeder poti avea o partida extraordinara la crap.
Marius Sârbu

Avatar utilizator
vasea
Mesaje: 385
Membru din: Mie Mai 12, 2010 9:24
Puncte: 0
Localitate: Iași

Re: Partida pescuit Corbu Lake

Mesaj de vasea »

:shock: Abia astept. Mersi. Stii la ce momeli trage carasul acolo?

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Partida pescuit Corbu Lake

Mesaj de pharaoh »

Boilies de 8-10 mm pe firul de par, gen dynamite baits robin red sau squid & black pepper, carlige gamakatsu method hook, fir moale, naditor cu ceva nada cu robin red si preferabil un pic picanta. Asta e varianta mai pretentioasa. Altfel, poti sa prinzi la viermusi, rame...nu stiu...:)
Marius Sârbu

Avatar utilizator
vasea
Mesaje: 385
Membru din: Mie Mai 12, 2010 9:24
Puncte: 0
Localitate: Iași

Re: Partida pescuit Corbu Lake

Mesaj de vasea »

Balta cu pretentii = carasi cu pretentii :D . Am ceva de la bait tech care s-ar putea sa ii placa dar mai procuram nu e problema. :mrgreen: . Multumesc.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “LACUL CORBU II”