PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de ionut72 »

gor965 scrie:
Sâm Iun 01, 2019 1:00
ionut72 scrie:
Vin Mai 31, 2019 23:10

P.S. Drumurile fără prioritate pe care vin 1 şi 2 se intersectează DOAR cu drumul cu prioritate, nu între ele!
Drumurile lui 1 si 2 se intersecteaza fizic. In indicator e trecut rangul portiunilor de drum pe care circula. Intre 1 si 2 e distanta de o masina iar traiectoriile sunt perpendiculare...nu ai cum sa spui ca drumurile lor nu se intersecteaza intre ele si ca nu se justifica prioritatea de dreapta. Chiar n-ati dat niciodata prioritate de dreapta unuia care doar traverseaza drumul pe care vreti sa va inscrieti ? Te aflii fata in fata cu alt autovehicul la o intersectie cu un bulevard...ala merge drept (pe drum secundar), traversand bulevardul iar tu faci stanga pe bulevard...cine trece primul ? ...tu ca te-ai inscris pe drumul cu prioritate sau celalalt ca are prioritate de dreapta ?
Dacă am indicator adiţional care indică drumul cu prioritate, NU! Dacă nu, DA, evident!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de gor965 »

ionut72 scrie:
Sâm Iun 01, 2019 8:14

Dacă am indicator adiţional care indică drumul cu prioritate, NU! Dacă nu, DA, evident!
Deci sa inteleg ca daca tu faci la stanga pe bulevard, nu dai prioritate celui din fata ta, care-l traverseaza, ptr. ca ai indicator de drum cu prioritate ptr. bulevard si urmeaza sa circuli doar tu pe el ? Esti in masina rosie ... ?
pri3.jpg
pri3.jpg (44.73 KiB) Vizualizat de 1873 ori
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

sorin_crap
Mesaje: 116
Membru din: Mie Mai 21, 2014 13:05
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de sorin_crap »

George, trebuia sa pui si la 2 tot cedeaza, nu stop, ca sa fie si mai clar. :D
Asta este ordinea de trecere, cea scrisa in fotografie.

In fotografia pusa de Dan Mitranescu autoturismul trebuie sa dea prioritate de dreapta tramvaiului 2, amindoua venind de pe drumuri fara prioritate care se intersecteaza. Punctul de intersectie este considerat centrul acesteia.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de ionut72 »

gor965 scrie:
Sâm Iun 01, 2019 9:11
ionut72 scrie:
Sâm Iun 01, 2019 8:14

Dacă am indicator adiţional care indică drumul cu prioritate, NU! Dacă nu, DA, evident!
Deci sa inteleg ca daca tu faci la stanga pe bulevard, nu dai prioritate celui din fata ta, care-l traverseaza, ptr. ca ai indicator de drum cu prioritate ptr. bulevard si urmeaza sa circuli doar tu pe el ? Esti in masina rosie ... ?

pri3.jpg
Care e indicatorul adiţional, care indică drumul cu prioritate, în poza pe care ai postat-o tu?
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de gor965 »

ionut72 scrie:
Sâm Iun 01, 2019 12:39
Care e indicatorul adiţional, care indică drumul cu prioritate, în poza pe care ai postat-o tu?
Nu sunt semne aditionale...n-are rost sa fie...si daca ar fi, regulile de circulatie in intersectie nu se schimba cu nimic. Daca unii au semn de drum cu prioritate si altii au cedeaza sau stop la ce sa le mai puna si indicator cu rangul drumurilor? Ne intoarcem de unde am plecat...si daca ala cu cedeaza si celalat cu stop au indicator aditional de intersectie cu drum cu prioritate, ei sunt pe aceasi categorie de drum si au aceleasi obligatii la intrarea in intersectie. Se asigura si acorda prioritate din punctul in care sunt.

p.s.
O sa consider ca esti sofer mai experimentat ca mine, ca poate in viata ai vazut multe intersectii in care la mijlocul lor regulile de circulatie se schimba, ptr. ca cineva se incadreaza mai repede, e soseaua mai lata ori o masina vireaza pe drum principal si dobandeste prioritate de stanga. Eu atata pot. :mrgreen:
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

gor965 scrie:
Sâm Iun 01, 2019 9:11
ionut72 scrie:
Sâm Iun 01, 2019 8:14

Dacă am indicator adiţional care indică drumul cu prioritate, NU! Dacă nu, DA, evident!
Deci sa inteleg ca daca tu faci la stanga pe bulevard, nu dai prioritate celui din fata ta, care-l traverseaza, ptr. ca ai indicator de drum cu prioritate ptr. bulevard si urmeaza sa circuli doar tu pe el ? Esti in masina rosie ... ?

pri3.jpg
In situatia asta nu apuci sa intri pe drumul cu prioritate, dupa care sa te intalnesti cu unul care iti vine din dreapta.
In cazurile discutate INDICATORUL arata clar ca drumurile fara prioritate nu se intersecteaza intre ele.
Ala din masina 3 sau ala cu tramvaiul au un indicator care le arata mai mult decat clar ca drumul pe care vin se intersecteaza cu un drum cu prioritate, asa ca trebuie sa opreasca.

Daca ai doua strazi paralele care dau intr-un bulevard, ala care iese de pe prima trebuie sa-i dea prioritate celui care iese de pe urmatoarea ?! :)
Sau daca bulevardul e pe cerc, se schimba treaba ? :D

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

Acum 1 nu da prioritate: ( sau da ?! :) )
Imagine

, iar nu da nici aici:


Imagine

si daca o indoi putin, gata prioritatea, ca acum se vad de unde vin ! :D


Imagine

:D

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

Dan Mateianu scrie:
Vin Mai 31, 2019 23:01

PS: in caz de accident si pe rosu daca treci e destul de greu de demonstrat daca nu recunosti..
In majoritatea cazurilor se da singur in primire ala care trece pe verde si devine vinovat de producerea accidentului !!!

Situatia este foarte asemanatoare ca interpretare cu cea pe care o tot discutam.

Daca pleci de la semafor dupa ce ai avut rosu, pe verde curat si intri in unul care forteaza semaforul pe rosu ESTI VINOVAT !!!
Degeaba spui ca ala a trecut pe rosu, tu aveai obligatia sa astepti eliberarea intersectiei.


Dupa ce treci de un refugiu cu scuar si te incadrezi pe linia de tramvai, daca vine unul ilegal pe linia de tramvai si va loviti, tu esti vinovat de producerea accidentului, nu ala ca a depasit ilegal refugiul. Obligatia ta era sa te asiguri la schimbarea directiei de mers si nu conteaza de unde a venit ala.

La fel este si in situatia mult discutata. Degeaba spui ca celalalt a venit de pe nu stiu ce drum fara prioritate, cand tu ai clar semnul de cedeaza si indicatorul de intersectie cu un drum cu prioritate si trebuie sa acorzi prioritatea celor pe care ii intalnesti pe acest drum.

Daca judecam intersectia dupa desenul acesteia, trebuie sa se dea prioritate de dreapta.
Daca o judecam dupa indicator, nu se da prioritate de dreapta.
Aici cred ca nu ne intelegem.
Eu unul respect indicatoarele.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de eugen dragnea »

Chiar nu ma asteptam ca oameni de un asemenea "calibru" sa nu cunoasca legislatie rutiera...daca nu suntem in stare sa facem autostrazi poate o solutie sa aerisim strazile ar fi sa repetam examenul de legislatie rutiera la 5 ani...

Pentru cei care nu inteleg rostul semnelor aditionale si zic ca prioritatea de dreapta se aplica oricum si oricand daca ai "Cedeaza Trecerea" ( nu mai zic de aia care cred ca orice "pamant de flori" aruncat in mijlocul intersectiei formeaza un sens giratoriu !!!) ii intreb : daca respectiva intersectie este de dimensiunea pietii Charles de Gaulle cum acorda ei prioritatea aia de dreapta ? sau daca auto 2 se baga imediat in curu lu' auto 3 ce face auto 1, se urca pe el?
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mateianu »

Imagine

Eugen,

Eu am scris despre fix aceasta situatie, in care raspunsul corect este camiob, tramvai si masina.. iar tu ai spus alta varianta.
Iar raspunsul corect sigur e cel indicat de mine, la fel si explicatia (masina trebuie sa cedeze de dreapta tramvaiului), camionul e clar ca are prioritate.

PS. Exemplul cu Charles de Gaules iar e gresit ales, astfel de intersectii sunt mereu cu semafor sau sens giratoriu..

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”