PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de ionut72 »

Dan Mitranescu scrie:Uite caz concret.Aici am aflat despre treaba asta, dupa mai multe evenimente in zona.
Intersectiile marcate nu sunt dirijate. E, afla ca aia care circula pe drumul galben ( mai nou, mai lat si mai frumos ) nu au prioritate fata de cei care vin pe drumul rosu niciodata. Si nu spun de la mine, ci din cateva procese verbale vazute sau de care am auzit. ( parintii mei locuiesc in zona )
Plus ca am gasit pe net si alte cazuri similare in care lumea era intrigata de faptul ca nu se aplica intotdeauna prioritatea de dreapta.
De aici am considerat ca e bine de stiut treaba asta. Acum, fiecare face cum crede.


Exemplul ăsta nu face decât să confirme ce spun eu. Câţi soferi îşi dau seama că drumurile marcate cu roşu sunt de categorie superioară şi care sunt indiciile? Şi aici vorbesc foarte serios. Care e indiciul?
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

ionut72 scrie:
Dan Mitranescu scrie:
ionut72 scrie:
Dan Mitranescu scrie:
ionut72 scrie:
Consideri ca asta nu e lege pentru tine, ca nu ai obligatia sa stii cu ce drum te intersectezi ?
Nu trebuie sa stii categoria drumului. Trebuie sa stii numai daca este mai mare sau mai mica in comparatie cu drumul pe care circuli.
Păi, iată că tocmai te-ai contrazis. Nu ştii din ce categorie face parte drumul cu care te intersectezi, dar intuieşti că este o categorie superioară sau inferioară. Serios? :D

Facem cum am stabilit şi-ţi voi demonstra că, in minimum 3 intersecţii prin care vom trece, habar nu ai cu ce fel de drum te întalneşti (dacă e din categorie superioară, inferioară sau egală cu cel pe care circuli) si dacă trebuie să dai prioritate sau nu.
Nu stiu ce ai , ca de obicei ne intelegem mai repede. :D
Nu pot sa-ti spun categoria fiecarui drum intalnit, dar pot oricand sa-ti spun daca este dintr-o categorie superioara sau inferioara fata de drumul pe care ma aflu. Ma intereseaza prioritatea, nu geografia, PUZ-ul sau PUC-ul . :D
Asta pentru drumurile alea la care te referi tu ( drumuri nationale, judetene, comunale, .... si la intersectiile lor ), unde legea este foarte clara si o accept cu toata increderea, ca nu ma incurca cu nimic.

Eu ma refer ( SI AICI SUNTEM IN ACEEASI TABARA :D ) la stradutele dintre blocuri sau la intersectiile nedirijate cu drumuri noi . AICI nu am de unde sa stiu care este diferenta de categorii de drum, sau daca sunt de aceeasi categorie ca sa se aplice prioritatea de dreapta. Cu toate astea legea te obliga sa stii.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

ionut72 scrie:
Dan Mitranescu scrie:Uite caz concret.Aici am aflat despre treaba asta, dupa mai multe evenimente in zona.
Intersectiile marcate nu sunt dirijate. E, afla ca aia care circula pe drumul galben ( mai nou, mai lat si mai frumos ) nu au prioritate fata de cei care vin pe drumul rosu niciodata. Si nu spun de la mine, ci din cateva procese verbale vazute sau de care am auzit. ( parintii mei locuiesc in zona )
Plus ca am gasit pe net si alte cazuri similare in care lumea era intrigata de faptul ca nu se aplica intotdeauna prioritatea de dreapta.
De aici am considerat ca e bine de stiut treaba asta. Acum, fiecare face cum crede.


Exemplul ăsta nu face decât să confirme ce spun eu. Câţi soferi îşi dau seama că drumurile marcate cu roşu sunt de categorie superioară şi care sunt indiciile? Şi aici vorbesc foarte serios. Care e indiciul?
Tot nu vrei sa ma crezi ca pe exemplele astea suntem de aceeasi parte ? :D

Aici am propus atentia topicului, legea spune ceva ce nu este la indemana. Nici nu poti sa iti dai seama de diferenta de categorie intre drumuri si nici nu poti sa retii toate strazile.

Cu toate astea exista o diferentiere si pentru aceste stradute, dar care, la fel, este greu de intuit, deoarece se refera la trafic si nu ai tu contor sa verifici asta.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de ionut72 »

Dane, mai uită-te o dată la ce afirmi: NU ştii din ce categorie face parte drumul cu care te intersectezi, dar poţi oricând să-mi spui dacă e din categorie inferioară sau superioară celui pe care circuli, deşi intersectia e nedirijată. E o contradicţie în termeni.

Adică tu te afli pe drum local şi nu poţi sa-mi spui dacă cel cu care te intersectezi e comunal, sau judeţean, sau tot local, dar poţi să-mi spui dacă e din categorie superioară sau inferioară, adică poţi să-mi spui dacă e ... comunal, judeţean sau tot local. Nu-ţi dai seama că e hilar ceea ce susţii, adică o afirmaţie şi contrariul ei, concomitent?

Te afli pe un drum local şi urmează o intrsectie nedirijată cu un drum comunal. Ai spus că nu ştii dacă acel drum e comunal, dar ştii că ai prioritate. Şi eu te-am întrebat: care e indiciul? Drumurile arata fix la fel.

La fel şi dacă intersecţia e cu un drum judeţean (caz în care trebuie să cedezi prioritatea) şi dacă e tot cu un drum local (caz în care se aplică regula priorităţii de dreapta). Ramâne aceeaşi intrebare, care-s indiciile după care-ţi dai seama că trebuie să dai prioritate sau nu?

Şi intrebarea e chiar serioasă şi vreau să-mi dai răspunsul, pentru ca, eu unul, nu pot să fac această diferenţă. Pe bune!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

Uite cateva smecherii personale:
Daca pe drumul cu care te intersectezi:
- sunt mai multe benzi,
-cand te apropii nu incetineste niciunul dintre cei care circula perpendicular,
- cand cei din fata ta incetinesc,
- cand tu te zgaltai in masina si ceilalti nu,
- cand tu treci printre babe care stau pe sant, iar ceilalti au borne, sau benzi bine delimitate,
......
Pai atunci trebuie sa cedezi trecerea. Pe cuvant. :D


Daca vrei strict pe lege, trebuie sa o spicuiesti putin :

http://www.cnadnr.ro/sites/default/file ... urilor.pdf


Problema ramane tot la nivelul spus de mine, adica la stradutele dintre blocuri. Acolo nu stiu eu sa le diferentiez, desi legea ma obliga sa o fac. Exista si in situatia asta explicatii legale.
Una "babeasca" este ca strazile care intra in artere principale ( bulevarde ) au categorie prioritara fata de cele care intra din ele printre blocuri. Totusi sunt multe situatii incurcate.
In general se respecta prioritatea de dreapta, dar in caz de accident poti sa ai surprize cu prioritatea de dreapta.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de ionut72 »

Dan Mitranescu scrie:Uite cateva smecherii personale:
Daca pe drumul cu care te intersectezi:
- sunt mai multe benzi,
-cand te apropii nu incetineste niciunul dintre cei care circula perpendicular,
- cand cei din fata ta incetinesc,
- cand tu te zgaltai in masina si ceilalti nu,
- cand tu treci printre babe care stau pe sant, iar ceilalti au borne, sau benzi bine delimitate,
......
Pai atunci trebuie sa cedezi trecerea. Pe cuvant. :D



Dane, pe cuvânt, cu şmecheriile astea poţi sa ai surprize mari. Ai venit exact pe terenul meu: te-am invitat la pescuit, pe drumul ăla, nu degeaba! :D Ai să vezi drum judeţean, care nici nu are marcaj longitudinal şi nici pe margine, trece printre babele de pe şanţ, e plin de gropi (adică te zgâltâi de te ia dracu) etc. Şi se intersectează cu drumuri locale şi comunale care arată mult mai bine, adică exact ca cele descrise de tine din categoria "superioară". Crede-mă, bazandu-te pe smecheriile personale descrise mai sus, dacă intersecţiile n-ar fi dirijate, sigur ai face accident.

P.S. Ca să vezi câte benzi sunt trebuie să existe marcaj (de ce crezi că te tot intrebeam dacă pe uliţele alea există marcaj sau nu?). Ca să nu mai vorbesc despre cazurile de drumuri de aceeaşi categorie, care arată absolut diferit. Te ia capul la o intersecţie între astea, dacă e nedirijată.

Cât despre straduţele dintre blocuri, pot să-ţi spun sigur ce se întâmplă în Ploieşti. În intersecţiile nedirijate dintre acestea, se aplică, fără excepţie, regula priorităţii de dreapta. Chiar cei care n-o respectă şi fac accident îşi recunosc greşeala. Inclusiv eu am păţit un incident/accident cu un taximetrist, intr-o intersecţie similară cu cea din captura ta. Eu eram pe strada galbena (Intrarea Regimentului, pentru cei care cunosc zona, sau vor să verifice cu Google Maps), m-am intersectat cu straduţa roşie (cea din stînga din imaginea ta) - Strada Călăraşi - şi faceam stânga, ca sa ies in bulevard (Gheorghe Grigore Cantacuzino). Din bulevard, pe straduţa roşie, a venit taximetristul din stanga mea şi m-a lovit. Ceartă, alea-alea, a chemat 112 şi a şi insistat până cand au venit ăia. Cănd poliţistul l-a intrebat dacă vede vreun indicator în intersecţia aia şi dacă a auzit de prioritatea de dreapta, s-a albit brusc la faţă. N-a mai avut loc de întors, deoarece agentul care a venit la apelul către 112 ne-a invitat să-l însoţim, amândoi, la poliţie (biroul de accidente). Şi-a pierdut tembelul de taximetrist şi permisul şi a mai şi luat amendă pentru alertarea nejustificată a serviciului de urgenţe.

Ce vreau să subliniez e că, în acel caz, nici eu, nici agentul de la 112, nici cel de la biroul de accidente şi nici însuşi taximetristul, nici n-am gândit măcar că străduţa roşie (care venea din bulevard) e de categorie superioară celei galbene şi că nu s-ar aplica altceva decât regula priorităţii de dreapta. Bine, treaba asta se întampla cam acum 15 ani.

Ei bine, la nici 6 luni de la incidentul ăsta (amănuntele le cunosc pentru că atunci acolo locuiam), în intersecţia aia, a fost montat indicatorul "oprire" pentru ... cei care vin de pe strada galbenă! :D
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

ionut72 scrie:
Dan Mitranescu scrie:Uite cateva smecherii personale:
Daca pe drumul cu care te intersectezi:
- sunt mai multe benzi,
-cand te apropii nu incetineste niciunul dintre cei care circula perpendicular,
- cand cei din fata ta incetinesc,
- cand tu te zgaltai in masina si ceilalti nu,
- cand tu treci printre babe care stau pe sant, iar ceilalti au borne, sau benzi bine delimitate,
......
Pai atunci trebuie sa cedezi trecerea. Pe cuvant. :D



1. Dane, pe cuvânt, cu şmecheriile astea poţi sa ai surprize mari. Ai venit exact pe terenul meu: te-am invitat la pescuit, pe drumul ăla, nu degeaba! :D Ai să vezi drum judeţean, care nici nu are marcaj longitudinal şi nici pe margine, trece printre babele de pe şanţ, e plin de gropi (adică te zgâltâi de te ia dracu) etc. Şi se intersectează cu drumuri locale şi comunale care arată mult mai bine, adică exact ca cele descrise de tine din categoria "superioară". Crede-mă, bazandu-te pe smecheriile personale descrise mai sus, dacă intersecţiile n-ar fi dirijate, sigur ai face accident.

P.S. Ca să vezi câte benzi sunt trebuie să existe marcaj (de ce crezi că te tot intrebeam dacă pe uliţele alea există marcaj sau nu?). Ca să nu mai vorbesc despre cazurile de drumuri de aceeaşi categorie, care arată absolut diferit. Te ia capul la o intersecţie între astea, dacă e nedirijată.

2. Cât despre straduţele dintre blocuri, pot să-ţi spun sigur ce se întâmplă în Ploieşti. În intersecţiile nedirijate dintre acestea, se aplică, fără excepţie, regula priorităţii de dreapta. Chiar cei care n-o respectă şi fac accident îşi recunosc greşeala. Inclusiv eu am păţit un incident/accident cu un taximetrist, intr-o intersecţie similară cu cea din captura ta. Eu eram pe strada galbena (Intrarea Regimentului, pentru cei care cunosc zona, sau vor să verifice cu Google Maps), m-am intersectat cu straduţa roşie (cea din stînga din imaginea ta) - Strada Călăraşi - şi faceam stânga, ca sa ies in bulevard (Gheorghe Grigore Cantacuzino). Din bulevard, pe straduţa roşie, a venit taximetristul din stanga mea şi m-a lovit. Ceartă, alea-alea, a chemat 112 şi a şi insistat până cand au venit ăia. Cănd poliţistul l-a intrebat dacă vede vreun indicator în intersecţia aia şi dacă a auzit de prioritatea de dreapta, s-a albit brusc la faţă. N-a mai avut loc de întors, deoarece agentul care a venit la apelul către 112 ne-a invitat să-l însoţim, amândoi, la poliţie (biroul de accidente). Şi-a pierdut tembelul de taximetrist şi permisul şi a mai şi luat amendă pentru alertarea nejustificată a serviciului de urgenţe.

Ce vreau să subliniez e că, în acel caz, nici eu, nici agentul de la 112, nici cel de la biroul de accidente şi nici însuşi taximetristul, nici n-am gândit măcar că străduţa roşie (care venea din bulevard) e de categorie superioară celei galbene şi că nu s-ar aplica altceva decât regula priorităţii de dreapta. Bine, treaba asta se întampla cam acum 15 ani.

Ei bine, la nici 6 luni de la incidentul ăsta (amănuntele le cunosc pentru că atunci acolo locuiam), în intersecţia aia, a fost montat indicatorul "oprire" pentru ... cei care vin de pe strada galbenă! :D
1. Eu am spus clar ca ma bazez pe chestiile alea in intersectii nedirijate. Cazurile astea exista !
Ce spui tu, ca poate exista confuzie intre categoria de drumuri ce poate produce accidente, a fost reglementat prin semne peste tot.
Eu ti-am cerut o intersectie nedirijata in care sa nu ma descurc pe micile observatii expuse. Nu ai exemple !

Eu am exemple de intersectii care au ramas nedirijate ( ca asta este subiectul ), cu evidenta cedare de prioritate, in care poti sa te bazezi pe observatiile specificate, asta daca nu ti-ai gasit alta sursa de informare asupra drumului pe care circuli.
Ai grija, ca in situatia asta de drumuri ceva mai circulate, legea este foarte clara si nu cred ca se incurca politia vreodata.

2. Cand am deschis topicul , am cerut un raspuns destept, nu unul normal sau la indemana. Lucrurile destepte te pot salva uneori.
Taximetristul din cazul tau, daca stia acest lucru si se informa ulterior accidentului despre categoria drumurilor de pe care v-ati intersectat , putea sa ramana cu permisul si sa zboare al tau. Asta firesc, in situatia in care drumurile nu erau de aceeasi categorie, cum banuiesc ca si era, conform situatiei ulterioare in care au fost puse indicatoarele.
Nu a stiut. Si nici politia nu a stiut, mai ales daca tu ai vorbit frumos, iar taximetristul a fost tare in gura. :)

Fara sa se inteleaga gresit, dar de asta am "lungit-o", pentru ca e bine de stiut. :wink:

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de eugen dragnea »

Ionut,citeste postul meu anterior legat de categoriile de drumuri (am senzatia ca l-ai omis sau l-ai citit superficial).Legat de situtia din Ploiesti ambele erau strazi deci categori egale de drumuri deci regula prioritatii de dreapta.

Dan,reciteste postul meu anterior legat de categoriile de drumuri (partea cu strazi vs. aleei),linia galbena este o parcare a blocurilor (nu are denumire) iar celelalte doua sunt strazi,verifica pe google map sa te convingi. Pe google street view cele doua strazi nu au tablita cu numele strazii vizibil dar poate in prezent administratorul drumului le-a pus ca stiu ca acolo e asfaltat recent. Daca la momentul accidentului nu existau atunci cel declarat vinovat trebuia sa ceara despagubiri administratorului drumului.

Oricum,ca regula generala,in intersectiile nedirijate se circula cu viteza redusa (parca exista si o limitare de 30 km/h in lege) deci trebuie sa stai foarte prost cu reflexele sau sa fii un vitezoman inconstient ca sa produci un accident intr-o astfel de intersectie...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

eugen dragnea scrie:Ionut,citeste postul meu anterior legat de categoriile de drumuri (am senzatia ca l-ai omis sau l-ai citit superficial).Legat de situtia din Ploiesti ambele erau strazi deci categori egale de drumuri deci regula prioritatii de dreapta.

Dan,reciteste postul meu anterior legat de categoriile de drumuri (partea cu strazi vs. aleei),linia galbena este o parcare a blocurilor (nu are denumire) iar celelalte doua sunt strazi,verifica pe google map sa te convingi. Pe google street view cele doua strazi nu au tablita cu numele strazii vizibil dar poate in prezent administratorul drumului le-a pus ca stiu ca acolo e asfaltat recent. Daca la momentul accidentului nu existau atunci cel declarat vinovat trebuia sa ceara despagubiri administratorului drumului.

Oricum,ca regula generala,in intersectiile nedirijate se circula cu viteza redusa (parca exista si o limitare de 30 km/h in lege) deci trebuie sa stai foarte prost cu reflexele sau sa fii un vitezoman inconstient ca sa produci un accident intr-o astfel de intersectie...
Am citit :
Intre blocuri in intersectiile nedirijate se aplica regula prioritatii de dreapta completata tot cu cea a categoriilor de drumuri catalogate in principale = strazi si secundare = aleei (Atentie!!! Strada Aleea Cislau NU este "alee"),diferenta intre ele se face prin indicatoare pe care scrie numele strazii,daca observati,aleeile dintre blocuri nu au denumiri cu indicatoare...bineinteles este valabil chiar daca nu se vede indicatorul.


Asta este tot o "babeasca", sa faci cumva sa afli pe ce categorie de strada te afli. Totusi nu regasesti nimic in lege de denumirea strazilor. Legea face referire numai la "categoria" drumului si la "drumuri publice" care sunt si drumurile dintre tarlale .
Ca principiu este corect ce spui. In toate cazurile pe care le cunosc de "strazi fara nume" ( le numeam eu mai sus "strazi noi", ca astea nu au nume la inceput ... ) , absolut toate trebuie sa cedeze trecerea la iesirea in altele mai vechi. Totusi se circula dupa regula de dreapta. In caz de accident apar surprizele.
Am vazut un caz in care omul a mers in instanta cu asa ceva. Era pe net. A aruncat cu banii degeaba. Se lovise direct cu masina politiei. Nu mai pun ca era o intersectie in T si el mergea inainte, iar masina politiei ii venea din stanga. Iesea de pe o alee fara nume intr-o alee cu nume. A pierdut.

Am considerat ca e bine de stiut treaba asta. Poate candva, pe cineva, o sa ajute. Acum 15 ani sigur putea sa ajute un taximetrist. :) ( Salut Ionut! :D )

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de ionut72 »

eugen dragnea scrie:Ionut,citeste postul meu anterior legat de categoriile de drumuri (am senzatia ca l-ai omis sau l-ai citit superficial).Legat de situtia din Ploiesti ambele erau strazi deci categori egale de drumuri deci regula prioritatii de dreapta.
Nu, dacă erau de categorii egale, când au pus indicatorul, trebuiau sa-l pună pe Strada Călăraşi, adică de unde a venit taximetristul, nu pe Intrarea Regimentului de unde am venit eu. Şi, totuşi, aşa l-au pus. Adică acum e fix invers de cum era pe vremea aceea.


@Dan Mitrănescu

Apropo de "şmecheriile personale" (că mi-am adus aminte):
--cand te apropii nu incetineste niciunul dintre cei care circula perpendicular,
În intersecţiile nedirijate, toată lumea e obligată să încetinească, la 30km/h in localitate şi la 50km/h în afara localităţii. Adică, ăia de "pe drumul superior", care nu încetinesc, încalcă legea şi, în mod normal, ăsta n-ar trebui să fie un indiciu. Că nu se întămplă aşa, asta e o altă discuţie.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”