PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

ionut72 scrie: @Dan Mitrănescu

Apropo de "şmecheriile personale" (că mi-am adus aminte):
--cand te apropii nu incetineste niciunul dintre cei care circula perpendicular,
În intersecţiile nedirijate, toată lumea e obligată să încetinească, la 30km/h in localitate şi la 50km/h în afara localităţii. Adică, ăia de "pe drumul superior", care nu încetinesc, încalcă legea şi, în mod normal, ăsta n-ar trebui să fie un indiciu. Că nu se întămplă aşa, asta e o altă discuţie.
Este numai un indiciu de a aproxima de la distanta prioritatea din intersectia de care te apropii.
Aspect cu care te obisnuiesti involuntar, in anii de experienta e condus. A fost numai un exemplu, nu regula.
De multe ori, soferi cu vechime trec prin intersectii semaforizate fara sa vada culoarea semaforului.
Din instinct si din atentia la ce se intampla in jurul tau este suficient sa-ti dea siguranta ca treci pe verde. La fel treci si prin intersectii cunoscute cu indicatoare. Cine se mai uita la ele ?
Cand au bagat sens unic pe strada cu politia de la Piata Rahova, era coada de masini oprita de politie sa le explice ca au intrat pe interzis. :D Mai bine de o saptamana a fost asa. :D Au fost super de treaba.

La fel si cu prioritatea asta. Poti sa o intuiesti de la distanta, ca sa ti-o confirmi cand te apropii de indiciile oferite strict de intersectie ( semne, ... ).

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de ionut72 »

Dan Mitranescu scrie:
ionut72 scrie: @Dan Mitrănescu

Apropo de "şmecheriile personale" (că mi-am adus aminte):
--cand te apropii nu incetineste niciunul dintre cei care circula perpendicular,
În intersecţiile nedirijate, toată lumea e obligată să încetinească, la 30km/h in localitate şi la 50km/h în afara localităţii. Adică, ăia de "pe drumul superior", care nu încetinesc, încalcă legea şi, în mod normal, ăsta n-ar trebui să fie un indiciu. Că nu se întămplă aşa, asta e o altă discuţie.
Este numai un indiciu de a aproxima de la distanta prioritatea din intersectia de care te apropii.
Aspect cu care te obisnuiesti involuntar, in anii de experienta e condus. A fost numai un exemplu, nu regula.
De multe ori, soferi cu vechime trec prin intersectii semaforizate fara sa vada culoarea semaforului.
Din instinct si din atentia la ce se intampla in jurul tau este suficient sa-ti dea siguranta ca treci pe verde. La fel treci si prin intersectii cunoscute cu indicatoare. Cine se mai uita la ele ?
Cand au bagat sens unic pe strada cu politia de la Piata Rahova, era coada de masini oprita de politie sa le explice ca au intrat pe interzis. :D Mai bine de o saptamana a fost asa. :D Au fost super de treaba.

La fel si cu prioritatea asta. Poti sa o intuiesti de la distanta, ca sa ti-o confirmi cand te apropii de indiciile oferite strict de intersectie ( semne, ... ).
Da, numai că dacă circuli pe drum european (ai voie cu 100km/h, practic poţi până la 110km/h) şi dai de o intersecţie nedirijată din asta cu o "ulită" laterală, dacă e vreun echipaj mai scrufulos care stă să-şi facă planul, dai permisul! :D

De asta spun eu că e o cretinătate existenţa acestor intersecţii nedirijate, intre drumuri de categorii diferite (inclusiv la straduţele dintre blocuri). Cât de greu e să pui un "cedeaza" sau "oprie", ca să rezolvi orice problemă? Iar la cele de aceeaaşi categorie, rămâne valabilă prioritatea de dreapta. Şi gata.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

ionut72 scrie:
Da, numai că dacă circuli pe drum european (ai voie cu 100km/h, practic poţi până la 110km/h) şi dai de o intersecţie nedirijată din asta cu o "ulită" laterală, dacă e vreun echipaj mai scrufulos care stă să-şi facă planul, dai permisul! :D

De asta spun eu că e o cretinătate existenţa acestor intersecţii nedirijate, intre drumuri de categorii diferite (inclusiv la straduţele dintre blocuri). Cât de greu e să pui un "cedeaza" sau "oprie", ca să rezolvi orice problemă? Iar la cele de aceeaaşi categorie, rămâne valabilă prioritatea de dreapta. Şi gata.
Si asta la fel. Nu se stie, dar e lege si poti sa ti-o iei.
Repet, tu te iei de mine ca nu e buna legea, iar eu iti atrag atentia ca e bine sa o stii acolo unde legea lasa de dorit.
Cred eu ca spunem acelasi lucru. :)

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de ionut72 »

Dan Mitranescu scrie:
ionut72 scrie:
Da, numai că dacă circuli pe drum european (ai voie cu 100km/h, practic poţi până la 110km/h) şi dai de o intersecţie nedirijată din asta cu o "ulită" laterală, dacă e vreun echipaj mai scrufulos care stă să-şi facă planul, dai permisul! :D

De asta spun eu că e o cretinătate existenţa acestor intersecţii nedirijate, intre drumuri de categorii diferite (inclusiv la straduţele dintre blocuri). Cât de greu e să pui un "cedeaza" sau "oprie", ca să rezolvi orice problemă? Iar la cele de aceeaaşi categorie, rămâne valabilă prioritatea de dreapta. Şi gata.
Si asta la fel. Nu se stie, dar e lege si poti sa ti-o iei.
Repet, tu te iei de mine ca nu e buna legea, iar eu iti atrag atentia ca e bine sa o stii acolo unde legea lasa de dorit.
Cred eu ca spunem acelasi lucru. :)

Spunem şi nu prea. Că, într-un post anterior, spuneai ca în intersecţiile nedirijate de genul asta (uliţă vs DN, de exemplu), lucrurile sunt clare şi ştii să le deosebeşti. Bun, ştii să le deosebeşti când vii de pe drumul fără prioritate, dar invers? Eşti pe drum european şi circuli cu 101 km/h. Şi urmează intersecţie nedirijată cu o "uliţă". Pe asta ce indicii mai ai ca s-o afli? Adică, iată, ar trebui să te supere inclusiv astea, nu numai alea cu străduţele dintre blocuri. :)
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

ionut72 scrie:
Spunem şi nu prea. Că, într-un post anterior, spuneai ca în intersecţiile nedirijate de genul asta (uliţă vs DN, de exemplu), lucrurile sunt clare şi ştii să le deosebeşti. Bun, ştii să le deosebeşti când vii de pe drumul fără prioritate, dar invers? Eşti pe drum european şi circuli cu 101 km/h. Şi urmează intersecţie nedirijată cu o "uliţă". Pe asta ce indicii mai ai ca s-o afli? Adică, iată, ar trebui să te supere inclusiv astea, nu numai alea cu străduţele dintre blocuri. :)
Cand am prioritate nu ma intereseaza . :D In caz de belea, nu sunt vinovat. Glumesc, sunt atent, dar recunosc, nu reduc viteza.
Este adevarat, poate sa ma ia radarul ca nu reduc viteza, cand eu nu am de unde sa stiu daca drumul ala de pe camp are sau nu indicator de cedeaza, dar daca vrea sa ma ia are mai multe variante, nu numai aia.
Totusi sunt semne de intersectie cu drum fara prioritate in majoritatea situatiilor pe drumurile importante.
Revin, tot pe ulite si stradute ramane problema. :)

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mateianu »

Cine are prioritate?

A - Masina portocalie - prioritate de dreapta
B - Masina verde - pentru ca masina portocalie nu are voie direct pe banda a doua.
Fişiere ataşate
prioritate.png
prioritate.png (44.78 KiB) Vizualizat de 617 ori

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de gor965 »

Dan Mateianu scrie:Cine are prioritate?

A - Masina portocalie - prioritate de dreapta
B - Masina verde - pentru ca masina portocalie nu are voie direct pe banda a doua.
Verde...si sa fiu sincer nici nu vad sa fie caz de prioritate de dreapta, ambele masini avand obligatoriu la dreapta, respectiv obligatoriu la stanga, pe drumul cu doua benzi, inainte de centrul intersectiei. In mod normal masina portocalie n-are ce sa caute pe traseul ala...sa schimbe benzile pe semnul de trecere de pietoni...verde in schimb isi pastreaza traseul, facand obligatoriu la stanga, de pe banda pe care vine.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de ionut72 »

gor965 scrie:
Dan Mateianu scrie:Cine are prioritate?

A - Masina portocalie - prioritate de dreapta
B - Masina verde - pentru ca masina portocalie nu are voie direct pe banda a doua.
Verde...si sa fiu sincer nici nu vad sa fie caz de prioritate de dreapta, ambele masini avand obligatoriu la dreapta, respectiv obligatoriu la stanga, pe drumul cu doua benzi, inainte de centrul intersectiei. In mod normal masina portocalie n-are ce sa caute pe traseul ala...sa schimbe benzile pe semnul de trecere de pietoni...verde in schimb isi pastreaza traseul, facand obligatoriu la stanga, de pe banda pe care vine.

E o intersecţie cipriotă, englezească, malteză, sau strada aia e cu sens unic?

În altă ordine de idei, portocalia n-are voie să schimbe banda pe trecerea de pietoni.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de gor965 »

ionut72 scrie:
E o intersecţie cipriotă, englezească, malteză, sau strada aia e cu sens unic?
Asa cum e prezentat desenul eu inteleg ca toate 3 drumurile sunt cu sens unic.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

Masina portocalie are prioritate, indiferent pe care banda se incadreaza cand face la dreapta.

Se aplica prioritatea de dreapta. La incadrarea de a face stanga ( masina verde ) masina care vine din sens opus ( masina portocalie ) iti vine din dreapta si trebuie sa ii acorzi prioritate. ( plus ca nu stii daca are obligatia sa faca dreapta, pentru ca nu vezi semnul lui )

Ulterior are loc intersectarea pe banda de circulatie, unde are prioritate cel care isi pastreaza banda, dar prioritatea din prima faza anuleaza aceasta situatie. ( aici fiind si capcana intrebarii )

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”