Top pontoane Magura9

Moderator: Stefan B

Încuiat
Adriann
Mesaje: 186
Membru din: Lun Iun 02, 2014 21:07
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Top pontoane Magura9

Mesaj de Adriann »

...prea multe orgolii.
Orice balta are locuri bune si mai putin bune, asta e si ideea acestui topic.
Cei care au/am pescuit pe Magura9 sunt/suntem liberi sa ne exprimam niste pareri in functie de partidele avute aici, fie ele de placere sau in regim de concurs.
Este corect faptul ca sunt week-end-uri cand pe balta sunt ocupate 10, 12, sau chiar 20 de locuri consecutiv si fiecare arunca cantitati de nada in speranta unei partide reusite, de unde si presiunea exercitata asupra pestelui, si cu toate acestea arsinel a prins bine, si eu am prins bine pe locul 16 odata si nu numai.
Spre exemplu pentru mine standul 10 si 12 m-au cam lasat cu ochii in soare, de aceea le pun cam la coada acestui top.
O zi buna, si cat mai multe pareri , nu orgolii.
Adrian Nita

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Top pontoane Magura9

Mesaj de ionut72 »

la concursul asta s-a pescuit altfel....numai dupa calitate....cam greu sa prinzi ciortani la 2 bile...
Doar o vorba. Pescuitul la calitate se poate face in 2 moduri. Unul e sa incerci, de la inceput, sa cauti doar pestele mare (cea mai buna varianta e sa nadesti doar cu bile mari si tari, sa incerci o lanseta sau 2 izolat, la distanta de patul de nada etc). A 2-a varianta e sa incerci calitatea prin cantitate, adica sa incerci sa ademenesti si sa prinzi cat mai multi pesti pe patul de nada, in speranta ca, statistic, ii vei prinde si pe cei mari. Nici una dintre metode nu e "gresita", in pescuit, deseori, 2+2=5.

A 3-a varianta (si cea mai buna) e sa dai si sa prinzi doar peste mare ... la ce merge! :D

P.S. Nu e chiar asa de greu sa prinzi ciortani la 2 bile pe firul de par. Mi s-a intamplat de mai multe ori, cel mai evident pe Teiu.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Stoica dragos
Mesaje: 562
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 21:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Top pontoane Magura9

Mesaj de Stoica dragos »

Teorie....teorie ...teorie.... poate ma lamuresti tot din teorie de ce in 24 ore s-a prins doar un peste pe toata balta..... crezi ca marian constantin sau bujie nu stiu "secretele "astea de "peste mare" ...teoria e una ...pe balta in diferite situatii e altceva ...
On topic.... daca zici ca 10 si 12 sunt in coada vezi ce au facut pescari ca baboieru si culita pe 13 la cupa magura 9.... toata lumea cauta locurile "bune" pe o balta ....parerea mea ca esti mult mai pescar daca scoti rezultate bune pe standuri mai modeste iar parerea mea e ca pe magura poti prinde foarte bine pe orice loc...e printre cele mai echilibrate balti la cantitate ....vezi ce a facut tata nitu pe 22 care si babita zicea ca e cel mai prost ponton de pe balta
Dragos Stoica
Presedinte - CS CARP LEGION CLUB ....

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Top pontoane Magura9

Mesaj de ionut72 »

Teorie....teorie ...teorie.... poate ma lamuresti tot din teorie de ce in 24 ore s-a prins doar un peste pe toata balta....
Pai, conform cu ce afirmai tu cu aplomb ieri
In primul rand prietene e vorba de pescar !!!


n-au fost pescari pe balta!

Si, poate, ne dezvalui si noua secretul: cum faci, dupa parerea ta, sa prinzi doar peste mare.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Stefan B
pescar de competitie
Mesaje: 2584
Membru din: Mar Feb 06, 2007 22:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Top pontoane Magura9

Mesaj de Stefan B »

Sa lasam topicul la subiect .....

Multumesc de intelegere ......

Nici o zi nu seamana cu alta .....se pot schimba atatea lucruri ....doar la cateva ore ....

Fiecare experienta are particularitatea ei ...fie ca aceasta se intimpla in concurs sau la un pescuit de placere .....

Stoica dragos
Mesaje: 562
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 21:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Top pontoane Magura9

Mesaj de Stoica dragos »

Ceea ce vroiam eu sa subliniez este ca Magura 9 este o balta mai echilibrata decat celelalte pe care se mai practica concursuri.....poti prinde peste mult si cantitate si calitate de pe mai toate locurile ....un top 3 pontoane al meu ar fi ...1 , 8, 30
Dragos Stoica
Presedinte - CS CARP LEGION CLUB ....

florin pocris
pescar de competitie
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Sep 28, 2007 20:43
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Top pontoane Magura9

Mesaj de florin pocris »

Un top al meu pentru pontoanele de pe magura 9 ar fii, in mod aleatoriu: 1,5,8(am pescuit pe toate).
am sa revin curand cu rezumatul partidei recente pe ponton 5.
Un singur lucru m-a uimit placut:nu ma asteptam la asa capturi:3 pesti in jurul cifrei 9 pe cantar,si unul de 12 kg,pe aceeasi lanseta,in aceeeasi zona aruncata, si asta in partida de mai putin de 24 ore.

alex pl
Mesaje: 48
Membru din: Vin Ian 11, 2013 2:39
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Top pontoane Magura9

Mesaj de alex pl »

Salut,

Am pescuit pe Magura 9, cu cumnatul meu,pe pontoanele 31,32,34 si 35 si nu ne putem plange. Am avut capturi intre 5 kg si 10,500kg. Niciodata nu am pescuit cu momitoare si cu bile mai mici de 20.
Din ce am citit multi dintre voi ati pescuit pe pontoanele 1 -12. Eu zic ca pe toata balta se prinde peste mare. Totul tine de pescar si de nada pe care o folosesti!!!

O zi buna!
P.S Abia astept sa pescuiesc din nou pe aceasta balta !

NEAMȚU andrei
Mesaje: 7
Membru din: Mie Mai 06, 2015 0:04

Re: Top pontoane Magura9

Mesaj de NEAMȚU andrei »

de curand am inceput sa merg pe aceasta balta pot spune ca merg cam
de 2 ori pe săptămana....un top pontoane nu pot spune momentan dar randament
bun am vazut de la pontonul 1 pana pe la 7.dar toata balta are peste.depinde de pescar si nada.

Avatar utilizator
pycostef
Mesaje: 590
Membru din: Mar Dec 08, 2009 15:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Top pontoane Magura9

Mesaj de pycostef »

Buna seara, imi poate spune cineva care este distanta fata de malul de vis-a-vis in dreptul pontoanelor 5-7 si 10-13...as vrea sa merg maine si nu stiu unde sa ma asez :) ... multumesc anticipat
<*)))))><{
Ene Stefan

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “MAGURA 9”