ANUNT PENTRU PESCARII CARE VOR SA PESCUIASCA 24 ORE PE M.V.2

Moderator: Victoras Petcu

Avatar utilizator
robert_anisoiu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 592
Membru din: Dum Iun 17, 2007 12:02
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: ANUNT PENTRU PESCARII CARE VOR SA PESCUIASCA 24 ORE PE M

Mesaj de robert_anisoiu »

Iata ca a venit si randul MV2.... Dupa Darvari, Sulimanu, Sarulesti, Tancabesti era firesc ca cei care fura peste sa-si "indrepte atentia" catre o noua victima.

Daca si pe Moara, unde exista foisoare de malul de pe care nu se pescuieste si de unde se anunta fiecare drill, unde paznicul este in spatele tau sa observe daca ai eliberat pestele, daca si acolo se incearca si se pare ca se reuseste furtul atunci treaba e groasa rau.

Nu am pescuit decat doua partide anul trecut pe Moara Vlasiei, balta mea de suflet fiind Tancabesti, unde am pescuit din 1998 si pe care am vazut-o crescand 14 ani si fiind distrusa in doi ani. Parerea mea, domnilor patroni de balti, este ca atata timp cat nu va uniti, o sa pierdeti.

Cand la Tancabesti a fost problema cu Valvis si Mantale nu am stiinta ca vreun patron de balta sa fi facut luat atitudine sau sa fi facut front comun cu fratii Parfene. Insa acel patron nu s-a gandit ca poate anul asta, sau anul viitor cineva va pune ochii pe o mica parcela de 2-3 mii de metri patrati de langa balta lui, si prin mici aranjamente limita proprietatii lui sa fie la 10 metri in apa, parcela pe care sa construiasca o casuta modesta cu 16 camere si cu iesire direct la lac, sa se dea un pic cu ski-jetul dimineata, inainte de cafea, etc.

O alta problema foarte clara, prin care insisi patronii de balti si-au batut cuie in talpi a fost sa cumpere pesti de la braconieri. Ce se intampla de fapt? Aceiasi pesti se plimba dintr-o balta in alta, fiind prinsi de aceeasi oameni. Domnul X a prins o frumoasa salonta de 18 kg, sa zicem pe Darvari si a vandut-o pe Tancabesti. La anul, domnul X se duce pe Tancabesti, si printr-o intamplare, prinde aceeasi salonta:"Bai, dar asta e pestele meu, eu l-am adus aici..." Drept urmare se simte indreptatit sa-l bage in traista si sa dea fuga cu el pe Moara, sa mai schimbe si pestele decorul. Si tot asa. Ia sa fi facut patronii de balti front comun impotriva braconierilor:
- "Stii, am un cincispar de vanzare....ieftin".
- "Sa fii sanatos, canta la alta masa..."

Braconierul trebuie sa fuga iute la alta balta, ca moare pestele.
- "Am un cincispar de vanzare, il dau la super pret".
- "Da-l, dar in alta parte ca eu am balta plina..."

Si uite asa, facea ciorba din el. Mai incerca o data, de doua ori si stop... In maxim doi ani dispareau toti braconierii, le lipsea finalitatea muncii, adica banii luati pe pesti.

Si, in final, ca la cazinouri, lista neagra, black list-ul. Un mic site lansat in internet in care sa fie trecuti cu nume si prenume. A pus mana si a fost prins, interdictie pe viata pe balta respectiva si trecut cu nume si prenume pe site. Se ducea la alta balta, patronul accesa site-ul si-l vedea in lista neagra, PA! Si dispareau rapid baietii veseli.

Era firesc sa se intample asa, d-le Petcu. La cata reclama ati facut cu pestii introdusi in MV2 ati invitat efectiv braconierii...

Avatar utilizator
Vasile.P
Mesaje: 309
Membru din: Dum Mai 22, 2011 12:04
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti- 1 Mai

Re: ANUNT PENTRU PESCARII CARE VOR SA PESCUIASCA 24 ORE PE M

Mesaj de Vasile.P »

Eu am pescuit acum o saptamana pe Moara si nu am inteles un lucru :
Daca vii singur la 24 h,trebuie sa duci masina ori la bariera, ori langa magazin (depinde unde e mai aproape), iar daca vii cu sotia sau cu copilul o poti pastra langa tine.
Pai daca e lege, sa fie pentru toti, nu ? Sau cel care vine cu copilul/sotia la 24/48 h, nu poate fura peste?
Il inteleg pe nea Victor ca vrea sa isi apere munca si ii respect decizia luata.
Sexul este minunat......dar pescuitul tine o zi intreaga!
C&R- PB 21,46 kg

equinox
Mesaje: 118
Membru din: Vin Mai 13, 2011 8:23
Puncte: 0
Localitate: Comarnic, jud. Prahova

Re: ANUNT PENTRU PESCARII CARE VOR SA PESCUIASCA 24 ORE PE M

Mesaj de equinox »

robert_anisoiu scrie:Iata ca a venit si randul MV2.... Dupa Darvari, Sulimanu, Sarulesti, Tancabesti era firesc ca cei care fura peste sa-si "indrepte atentia" catre o noua victima.

Daca si pe Moara, unde exista foisoare de malul de pe care nu se pescuieste si de unde se anunta fiecare drill, unde paznicul este in spatele tau sa observe daca ai eliberat pestele, daca si acolo se incearca si se pare ca se reuseste furtul atunci treaba e groasa rau.

Nu am pescuit decat doua partide anul trecut pe Moara Vlasiei, balta mea de suflet fiind Tancabesti, unde am pescuit din 1998 si pe care am vazut-o crescand 14 ani si fiind distrusa in doi ani. Parerea mea, domnilor patroni de balti, este ca atata timp cat nu va uniti, o sa pierdeti.

Cand la Tancabesti a fost problema cu Valvis si Mantale nu am stiinta ca vreun patron de balta sa fi facut luat atitudine sau sa fi facut front comun cu fratii Parfene. Insa acel patron nu s-a gandit ca poate anul asta, sau anul viitor cineva va pune ochii pe o mica parcela de 2-3 mii de metri patrati de langa balta lui, si prin mici aranjamente limita proprietatii lui sa fie la 10 metri in apa, parcela pe care sa construiasca o casuta modesta cu 16 camere si cu iesire direct la lac, sa se dea un pic cu ski-jetul dimineata, inainte de cafea, etc.

O alta problema foarte clara, prin care insisi patronii de balti si-au batut cuie in talpi a fost sa cumpere pesti de la braconieri. Ce se intampla de fapt? Aceiasi pesti se plimba dintr-o balta in alta, fiind prinsi de aceeasi oameni. Domnul X a prins o frumoasa salonta de 18 kg, sa zicem pe Darvari si a vandut-o pe Tancabesti. La anul, domnul X se duce pe Tancabesti, si printr-o intamplare, prinde aceeasi salonta:"Bai, dar asta e pestele meu, eu l-am adus aici..." Drept urmare se simte indreptatit sa-l bage in traista si sa dea fuga cu el pe Moara, sa mai schimbe si pestele decorul. Si tot asa. Ia sa fi facut patronii de balti front comun impotriva braconierilor:
- "Stii, am un cincispar de vanzare....ieftin".
- "Sa fii sanatos, canta la alta masa..."

Braconierul trebuie sa fuga iute la alta balta, ca moare pestele.
- "Am un cincispar de vanzare, il dau la super pret".
- "Da-l, dar in alta parte ca eu am balta plina..."

Si uite asa, facea ciorba din el. Mai incerca o data, de doua ori si stop... In maxim doi ani dispareau toti braconierii, le lipsea finalitatea muncii, adica banii luati pe pesti.

Si, in final, ca la cazinouri, lista neagra, black list-ul. Un mic site lansat in internet in care sa fie trecuti cu nume si prenume. A pus mana si a fost prins, interdictie pe viata pe balta respectiva si trecut cu nume si prenume pe site. Se ducea la alta balta, patronul accesa site-ul si-l vedea in lista neagra, PA! Si dispareau rapid baietii veseli.

Era firesc sa se intample asa, d-le Petcu. La cata reclama ati facut cu pestii introdusi in MV2 ati invitat efectiv braconierii...
Ai perfecta dreptate Robert!
As completa totusi prin a spune ca patronii de balti trebuie sa hotarasca ce fel de balta este cea pe care o pastoresc...o balta de sacosa unde contra unei taxe pescuiesti si poti retine o anumita cantitate de peste.... gen Fundulea 2 unde trebuie sa populezi de 100 de ori pe an.....sau o balta cu regim C&R unde sub nici o forma nu poti retine crap,unde clientela este de formata din pescari de crap cu ambitii competitionale sau care cauta capturi capitale(Corbu,Siclau,Varlaam).Acolo se pot tine si concursuri adevarate,ofertante(Corbu).As fi vrut sa mai scriu in paranteza si Tancabesti-balta mea de suflet,dar..... .Struto-camile d-astea cu bon cu retinere si/sau bon C&R nu tin mult pentru ca ...spunea Laurentiu Sarghie pe alt topic....ala care a venit calat sa ia 5 Kile de peste din balta si are oportunitatea sa ia 50.... le va lua.....si daca nu populezi,balta se goleste(vezi Sulimanu).Nu stiu care varianta este mai profitabila.....eu daca as putea, as alege cu ochii inchisi a doua varianta.Dar e cam aiurea sa te apuci sa faci tam-tam ca cineva iti baga un baboi la roata de rezerva....lasa bai masina in parcare ca matale ai o moaca cam dubioasa si precis ai venit sa ma furi....... ca vezi doamne tu vrei sa pastrezi pestele in balta sa creasca... pescarii sa aiba ce prinde...dar daca dai banu' poti sa-l iei :wink: .E total aiurea sa ai pretentia ca ai o balta cu staif in pescuitul crapului si sa faci standuri din 5 in 5 metri .... meltenii sa-si scoata ochii cu lansetele..... dar.....deh ......banu' tre' sa vina gros.Mai nou pe balta trebuie sa ai :casuta,curent,internet,teren de minifotbal,bar cu bautura,restaurant cu mancare,televizor,catering in stand.Vor urma.....cofetarie,masaj thailandez,lautari,dame de companie,heliport,aparat de bronzat pentru pitipoanca....ca ...deh...poate ploua in weekendul in care ai programare.Totul e pe linia neamprostiei care infesteaza incet nefericitu' asta de popor roman.
Ultimativ e dreptul fiecaruia sa-si conduca afacerea asa cum crede de cuvinta.....dar nu trebuie sa ne ia cineva pe toti de prosti. :wink:
Gelu....pescuim si noi?!!

alinteodor79
Mesaje: 263
Membru din: Lun Iul 20, 2009 9:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: ANUNT PENTRU PESCARII CARE VOR SA PESCUIASCA 24 ORE PE M

Mesaj de alinteodor79 »

am renuntat la MV2 datorita urmatoarelor:
- distanta mica intre standuri
- sunt momente cand ai cate 2-3 trasaturi si aici un insotitor e perfect. sunt multi pescari C&R care prefera sa mearga in echipa de 2 cu 4 lansete si nu fac paguba patronului.
Oare la film ai voie cu sotia pe acelasi bon ? :shock:

Avatar utilizator
Victoras Petcu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1912
Membru din: Joi Mai 31, 2007 22:06
Puncte: 0

Re: ANUNT PENTRU PESCARII CARE VOR SA PESCUIASCA 24 ORE PE M

Mesaj de Victoras Petcu »

Pescarii care pescuiesc pe Moara si care sint cunoscuti de catre personalul lacului ca fiind pescari de incredere ( nu se preteaza la ascunsul pestelui), vor obtine aprobare pentru parcarea autoturismul in dreptul standului de pescuit la pescuitul de 24 ore !!!
Victoras Petcu

Avatar utilizator
gabicarp
Mesaje: 189
Membru din: Mie Feb 23, 2011 13:28
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: ANUNT PENTRU PESCARII CARE VOR SA PESCUIASCA 24 ORE PE M

Mesaj de gabicarp »

Legat de distanta mica intre standuri, am tot vazut ca in ultimul timp, pe balta nu mai este omorul care era inainte ( cozi de masini la intrarea pe balta , locurile ocupate pana la refuz) , in aceste conditii , oare nu ar fi bine sa se mareasca distanta intre standuri ? Decat 45 de locuri din care 25 % neocupate mai bine 30 de locuri si cu distanta intre ele. Am citit pe aici ca destul de multi prefera sa se duca pe Peris, Magura 9 sau alte balti din aceasta cauza.

Avatar utilizator
Victoras Petcu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1912
Membru din: Joi Mai 31, 2007 22:06
Puncte: 0

Re: ANUNT PENTRU PESCARII CARE VOR SA PESCUIASCA 24 ORE PE M

Mesaj de Victoras Petcu »

"Dragos Mardare a prins 232 kg pe Moara Vlasiei 2, std 7 in perioada 13 - 14 iun. "
Victoras Petcu

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: ANUNT PENTRU PESCARII CARE VOR SA PESCUIASCA 24 ORE PE M

Mesaj de gabi1 »

petcuvictor scrie:"Dragos Mardare a prins 232 kg pe Moara Vlasiei 2, std 7 in perioada 13 - 14 iun. "
Bravo lui, calificat baiatul !!
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

balan petrica
Mesaje: 283
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 23:33
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: ANUNT PENTRU PESCARII CARE VOR SA PESCUIASCA 24 ORE PE M

Mesaj de balan petrica »

am fost in data de 18-19 06 2014 ,la o partida de 24 ore cu inca doi prieteni.sfatul meu sincer pentru cei care nu au cort este sa nici macar sa nu le treaca prin cap sa mearga pe timp de noapte fara cort. eu am simtit pe pielea mea.colegii mei au avut cort dar eu fara masina langa mine,am fost nevoit sa stau in ploaie ca sa zic asa.iar pe la ora 2 nu am mai rezistat si am lasat balta lansetele si am mers la masina unde am putut sa trag un pui se somn si sa ma feresc de ploaie si frig..deci ,concluzia ca fara masina langa tine,daca nu ai posobilitate de cort,rezulta o partida de pescuit distrusa.
eu unul o sa cam iau o pauza in a mai merge pe mv2.sunt mult prea multe reguli exagerate.de exemplu,daca cineva vrea sa retina un peste ,daca la cantarire acel peste are 5 kg 100 g,paznicul iti spune pe un ton destul de urat sa ii dai drumul imediat.am fost martor la asa ceva.iar daca esti si nou pe balta,sta paznicul numai in spatele tau si nu ai decat cateva secunde sa faci foarte rapid o poza.nu spun ca trebuie sa stai cu pestele o ora pe mal dar,bagi bani in nada ,combustibil,taxa,iar in momentul cand ai prins un peste nu poti sa faci o poza linistit sau sa vezi ce greutate are,ca mai are putin si te ia paznicul la bataie.
distanata intre standuri.............pai.....eu aleg sa pescuiesc fara barcuta si langa mine la 10 m vecinul planteaza.....isi baga barcuta prin firele tale,zgomot nu mai zic si valuri.
am la activ in jur de 7-8 partide anul asta pe moara,dar cu atatea reguli ........
-pe balta nu poti intra inainte de 6 dimineata,dar la ora 6 fara ,seara trebuie sa fi ca si plecat ,pt ca incep paznici sa te puna sa le strangi mai repede,ca ei se grabesc.
am vazut ca s-a hotarat domnul petcu sa lase pescarii cunoscuti cu masinile pe timpul noptii. a luat o hotarere buna.altfel ar fi avut numai de pierdut.il salut pe aceasta cale,respecte pt tot ce a facut,dar poate mai umbla un pic la atitudinea paznicilor.

bucur.gabos
Mesaje: 41
Membru din: Dum Aug 04, 2013 16:45

Re: ANUNT PENTRU PESCARII CARE VOR SA PESCUIASCA 24 ORE PE M

Mesaj de bucur.gabos »

In aceste conditii si cu parere de rau, si eu renunt la Moara. Peris, Magura sunt alternative mult mai bune.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “MOARA VLASIEI 2”