LOCURI BUNE SI PROASTE PE MV2 !!!

Moderator: Victoras Petcu

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Locuri bune si proaste pe MV2!!

Mesaj de Claudiu Garlea »

Cica pe Ponton 2, e o groapa/canal. Atat stiu :) Si dupa parerea mea, asta cu pana in malul celalalt se aplica foarte mult in concurs si in weekend cand e aglomeratie de fire, zgomot, nadire masiva etc.

Avatar utilizator
jdmishere
Mesaje: 714
Membru din: Dum Mai 01, 2011 11:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Locuri bune si proaste pe MV2!!

Mesaj de jdmishere »

[quote="valiauto68"]Unii spuneau ca orice pescar dotat cu undita si mulineta prinde pe moara si la talpa de slap!

De asta un rol important, in pescuitul crapului, il are si nada :) cat despre talpa de slap...daca e chilibreaza carligul bine...s-ar putea sa ai surprize placute:) --spuma flotanta ce e de fapt? tot talpa de slap...

Se spune ca Tata Nitu a prins peste pe Moara fara sa puna momeala la carlig :) ce-i drept `` trisand`` cu un saculet solubil...si cine zice ca pescuitul nu e simplu :)) :)) :))
Dragos MARDARE
CS APS

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Locuri bune si proaste pe MV2!!

Mesaj de Claudiu Garlea »

Si inca o chestie, crapul de Moara, are gura ciuruita. Incearca ace mai mari, nr.2, nr.4. La nr.6 trebuie sa ai bulan sa lovesti unu neintepat.

Avatar utilizator
arsinel
Pescar de competitie
Mesaje: 2285
Membru din: Dum Mar 21, 2010 15:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re:

Mesaj de arsinel »

osc1or scrie:Parera mea e ca in primul rand sa prinzi peste pe mv 2 tre sa dai in malul celalalt. Oare toti pescuiesc regulat la 130m+?
Nu are treaba decat in regim de concurs si chiar si atunci am dubii.
Am pescuit tot anul pe Ponton 7 la distanta de 70-110m ,erau cazuri cand aveam vecin de stand pe P6 si pe Locul 1 care ieseau mai in fatza si totus la 8-10 ore ei aveau 2,3 pesti si eu 7,8 .
Divizia de Lupi a Clubului Sportiv
Personal Best 23,650KG - MV2 / 2020

Avatar utilizator
arsinel
Pescar de competitie
Mesaje: 2285
Membru din: Dum Mar 21, 2010 15:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Locuri bune si proaste pe MV2!!

Mesaj de arsinel »

valiauto68 scrie:Unii spuneau ca orice pescar dotat cu undita si mulineta prinde pe moara si la talpa de slap!

Ca de directii de pescuit nu poate fi vorba nu? In mal,aproape...
In wknd e manifestatie, ai 12-24 ore la alegere sa pescuiesti.... Multi dau cu naditoare +plastice (greu sa ajungi departe cu naditor) ... Asta sa fie strategia de wknd?

Sant locuri cu gropi? Sau toata balta e lighean?

Eu am pescuit de 2ori la stand 10, 11 gardul primarului se afla la 180 190 m! Sa pescuiesti acolo nici vorba... Cat de bune sant locurile astea?

Cred totusi ca desi are peste mult si moara are chichitele ei... Nu?
Nu prea merge asta cu talpa de slap.Poate daca pui 2,3 ancore si o recuperezi usori sa prinzi o stiuca. :))
Anul trecut am fost marti si am prins peste 200kg si am fost iar peste doua zile joi si nu am avut tzac.
Sunt si locuri cu gropi si locuri cu agatatura.
Ai agatatura pe la ponton 9 si la ponton 10 (dar trebuie cautata),mai ai agatatura undeva pe la pontonul lui Victoras de la casa .(unul din locurile alea)
Gropa intre P7 si Locul 1 .
Groapa la pontonul 4............ si mai sunt din ce am auzit dar nu stiu unde.
Divizia de Lupi a Clubului Sportiv
Personal Best 23,650KG - MV2 / 2020

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18917
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Locuri bune si proaste pe MV2!!

Mesaj de Vladut Mateianu »

La MV recomand pontoanele (in special 1 si 2) , sunt mult mai aerisite si comod de pescuit....(ma refer la pertide scurte de zi). De asemenea, locuri bune sunt si pana in gardul de beton de vis-a-vis (al primarului), dar si in dreptul magazinului cu scule de pescuit. De asemenea, interesante sunt si cele 3 pontoane de la padure, in special ultimul ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
jdmishere
Mesaje: 714
Membru din: Dum Mai 01, 2011 11:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Locuri bune si proaste pe MV2!!

Mesaj de jdmishere »

pana una alta arunca un ochi pe cupa iernii...crede-ma ca majoritatea pescarilor incearca sa scoata maximul din fiecare loc...cel putin in primele doua manse ;)
Dragos MARDARE
CS APS

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Re:

Mesaj de eugen dragnea »

arsinel scrie:
osc1or scrie:Parera mea e ca in primul rand sa prinzi peste pe mv 2 tre sa dai in malul celalalt. Oare toti pescuiesc regulat la 130m+?
Nu are treaba decat in regim de concurs si chiar si atunci am dubii.
Am pescuit tot anul pe Ponton 7 la distanta de 70-110m ,erau cazuri cand aveam vecin de stand pe P6 si pe Locul 1 care ieseau mai in fatza si totus la 8-10 ore ei aveau 2,3 pesti si eu 7,8 .
Pe pontonul 7 malul este la peste 200m deci teoria asta nu se aplica la locurile cu deschidere mare...voua chiar nu va plac provocarile de nu pescuiti si pe alte locuri?!...trebuie sa pescuiesti pe diferite locuri ca sa-ti poti permite sa iti dai cu parerea despre pescuitul in malul de vis-a vis,nu crezi?!
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
arsinel
Pescar de competitie
Mesaje: 2285
Membru din: Dum Mar 21, 2010 15:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Re:

Mesaj de arsinel »

eugen dragnea scrie:
arsinel scrie:
osc1or scrie:Parera mea e ca in primul rand sa prinzi peste pe mv 2 tre sa dai in malul celalalt. Oare toti pescuiesc regulat la 130m+?
Nu are treaba decat in regim de concurs si chiar si atunci am dubii.
Am pescuit tot anul pe Ponton 7 la distanta de 70-110m ,erau cazuri cand aveam vecin de stand pe P6 si pe Locul 1 care ieseau mai in fatza si totus la 8-10 ore ei aveau 2,3 pesti si eu 7,8 .
Pe pontonul 7 malul este la peste 200m deci teoria asta nu se aplica la locurile cu deschidere mare...voua chiar nu va plac provocarile de nu pescuiti si pe alte locuri?!...trebuie sa pescuiesti pe diferite locuri ca sa-ti poti permite sa iti dai cu parerea despre pescuitul in malul de vis-a vis,nu crezi?!
De cati ani pescuiesc eu pe Moara cred ca daca fac media am cam 2,3 partide pe fiecare loc. Deci pot sa-mi dau cu parerea de malul de vis-a-vis.(cand este vb de pescuit de placere, weekend)
Daca se intreba de Hobaia sau Sarulesti chiar si Tancabesti nu puteam sa comentez ca nu aveam de ce. Nu le-am pescuit aproape deloc.
Divizia de Lupi a Clubului Sportiv
Personal Best 23,650KG - MV2 / 2020

Avatar utilizator
Victoras Petcu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1912
Membru din: Joi Mai 31, 2007 22:06
Puncte: 0

Re: Locuri bune si proaste pe MV2!!

Mesaj de Victoras Petcu »

arsinel scrie:
valiauto68 scrie:Unii spuneau ca orice pescar dotat cu undita si mulineta prinde pe moara si la talpa de slap!

Ca de directii de pescuit nu poate fi vorba nu? In mal,aproape...
In wknd e manifestatie, ai 12-24 ore la alegere sa pescuiesti.... Multi dau cu naditoare +plastice (greu sa ajungi departe cu naditor) ... Asta sa fie strategia de wknd?

Sant locuri cu gropi? Sau toata balta e lighean?

Eu am pescuit de 2ori la stand 10, 11 gardul primarului se afla la 180 190 m! Sa pescuiesti acolo nici vorba... Cat de bune sant locurile astea?

Cred totusi ca desi are peste mult si moara are chichitele ei... Nu?
Nu prea merge asta cu talpa de slap.Poate daca pui 2,3 ancore si o recuperezi usori sa prinzi o stiuca. :))
Anul trecut am fost marti si am prins peste 200kg si am fost iar peste doua zile joi si nu am avut tzac.
Sunt si locuri cu gropi si locuri cu agatatura.
Ai agatatura pe la ponton 9 si la ponton 10 (dar trebuie cautata),mai ai agatatura undeva pe la pontonul lui Victoras de la casa .(unul din locurile alea)
Gropa intre P7 si Locul 1 .
Groapa la pontonul 4............ si mai sunt din ce am auzit dar nu stiu unde.

Arsinel tocmai tu sa nu sti ca inainte de "CUPA IERNII MOARA VLASIEI EDITIA A 7-A ,2013" s-a facut "curatenie" si au fost scoase doua carute de:
sirme ghimpate,cablu ramas de la draga,diferite fiare,craci,plastice (stil folie),zdrente si cite si mai cite din dreptul locurilor cu pricina ? :)
Victoras Petcu

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “MOARA VLASIEI 2”