REGULAMENT SI TAXE M.V.2, PENTRU ANUL 2019 !!!

Moderator: Victoras Petcu

Adriann
Mesaje: 186
Membru din: Lun Iun 02, 2014 21:07
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: REGULAMENT SI TAXE M.V.2, PENTRU ANUL 2019 !!!

Mesaj de Adriann »

Victoras Petcu scrie:
Adriann scrie:La 190 lei taxa 24h de ponton, plus inca 75 lei daca mai iei un tovaras sa te ajute la miniciog noaptea... cam mult nu credeti?
Incet incet, ajungeti din urma Tancabestiu, inaccesibil multor pasionati din cauza taxelor si care... fiecare balta cu placerile sau neplacerile ei.
Sper sa creasca numarul clientilor, dar nu stiu ce sa zic, cu siguranta o sa mi regandesc costurile pt MV2 sau renunt.
Bafta.


Dle Adrian, anul acesta am adaugat 30 lei, la taxa pentru pescuit 24 de ore si 20 lei, la taxa pentru pescuit 12 ore !!!

"La 190 lei taxa 24h de ponton, plus inca 75 lei daca mai iei un tovaras sa te ajute la miniciog noaptea... cam mult nu credeti?"

Costurile la care va referiti, includ taxa de pescuit = 24 ore, taxa pentru un insotitor cu dreptul de a pescui si taxa pentru inchiriere ponton (zona vip) !!!

150 lei + 75 lei + 40 lei = 265 lei
265 lei : 2 pescari = 132,5 lei / un pescar = pescuit 24 ore !!!

Avand in vedere potentialul pe care il are M.V.2, in ceea ce priveste crapii +10 kg, +15kg, +20kg,+25kg si +30kg, cred ca taxele sunt de bun simt !!!
Multumesc dl. Victoras.
Referitor la afirmatia colegului sustinator cu cernutul pescarilor, sa stea linistit, ca bambinari vin si la 150 taxa, probabil mult mai disciplinati in pescuit ca el. Remarca mea privea strict totalul pt o partida in zona foarte productiva, nu era nicidecum o critica la calitatea baltii, o cunoastem cu totii, si cu zile bune si mai putin bune.
Mi am exprimat o parere pur sportiva, de pescar client al baltii, ca asemenea schimbari pot duce la reconsiderarea si frecventa partidelor pe balta.
@simu.... arata -mi tu mie vreun pescar cu minimu pe economie care iese lunar sau de 2 3 ori pe luna pe o balta de genul -taxe, in care ai nevoie de cateva kg de bile sa faci treaba. Cu siguranta o sa bata dupa ciortaneala la taxe mai mici.

Cu drag si sa ne vedem pe balta
Adrian Nita

Avatar utilizator
ActivOo
Mesaje: 253
Membru din: Vin Apr 17, 2015 14:17
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti, sector 4

Re: REGULAMENT SI TAXE M.V.2, PENTRU ANUL 2019 !!!

Mesaj de ActivOo »

1. Preferam sa am voie cu un insotitor (24h+) si sa nu-l las sa mi atinga nici macar aparatul foto decat sa platesc 50% taxa pentru el. D-aia e insotitor... ca nu pescuieste. E doar o companie care iti doresti s-o ai langa tine pe balta.

2. Cand vrei sa te duci la magazin ca poate nu ti-ai calculat bine consumul de produse cumparate, te duci cu masina goala si pot verifica toti paznicii daca cineva e la furat sau nu. Plus ca balta e monitorizata video. Plus ca sunt obligat sa mi las echipamentul de crap in grija nimanui. De aceea as vrea sa mi tin masina aproape si sa plec de pe balta, fara abuz ( o data pe partida), pentru a mi procura produsele de care am nevoie.

3. Si daca tot umflati preturile, nu "dezumflati" din standuri? E prea inghesuit pentru cei care stau "pe pamant".

Acum toti o sa ziceti ca trebuie sa vii pregatit pe balta, bla bla ... se intampla sa ramai fara tigari, fara apa, fara paine etc. Se pot face exceptii pentru a avea in continuare clientela, noi facem exceptie ca stam inghesuiti la 80/lei/12h, sigur puteti face cele 2 exceptii cu privire la insotitori si la mersul la magazin cu masina.
Bucuresti Sector 4/3
Mail: poppcosminflorian@gmail.com
Tel: 0774073394

Avatar utilizator
Victoras Petcu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1912
Membru din: Joi Mai 31, 2007 22:06
Puncte: 0

Re: REGULAMENT SI TAXE M.V.2, PENTRU ANUL 2019 !!!

Mesaj de Victoras Petcu »

Adriann scrie:
Victoras Petcu scrie:
Adriann scrie:La 190 lei taxa 24h de ponton, plus inca 75 lei daca mai iei un tovaras sa te ajute la miniciog noaptea... cam mult nu credeti?
Incet incet, ajungeti din urma Tancabestiu, inaccesibil multor pasionati din cauza taxelor si care... fiecare balta cu placerile sau neplacerile ei.
Sper sa creasca numarul clientilor, dar nu stiu ce sa zic, cu siguranta o sa mi regandesc costurile pt MV2 sau renunt.
Bafta.


Dle Adrian, anul acesta am adaugat 30 lei, la taxa pentru pescuit 24 de ore si 20 lei, la taxa pentru pescuit 12 ore !!!

"La 190 lei taxa 24h de ponton, plus inca 75 lei daca mai iei un tovaras sa te ajute la miniciog noaptea... cam mult nu credeti?"

Costurile la care va referiti, includ taxa de pescuit = 24 ore, taxa pentru un insotitor cu dreptul de a pescui si taxa pentru inchiriere ponton (zona vip) !!!

150 lei + 75 lei + 40 lei = 265 lei
265 lei : 2 pescari = 132,5 lei / un pescar = pescuit 24 ore !!!

Avand in vedere potentialul pe care il are M.V.2, in ceea ce priveste crapii +10 kg, +15kg, +20kg,+25kg si +30kg, cred ca taxele sunt de bun simt !!!
Multumesc dl. Victoras.
Referitor la afirmatia colegului sustinator cu cernutul pescarilor, sa stea linistit, ca bambinari vin si la 150 taxa, probabil mult mai disciplinati in pescuit ca el. Remarca mea privea strict totalul pt o partida in zona foarte productiva, nu era nicidecum o critica la calitatea baltii, o cunoastem cu totii, si cu zile bune si mai putin bune.
Mi am exprimat o parere pur sportiva, de pescar client al baltii, ca asemenea schimbari pot duce la reconsiderarea si frecventa partidelor pe balta.
@simu.... arata -mi tu mie vreun pescar cu minimu pe economie care iese lunar sau de 2 3 ori pe luna pe o balta de genul -taxe, in care ai nevoie de cateva kg de bile sa faci treaba. Cu siguranta o sa bata dupa ciortaneala la taxe mai mici.

Cu drag si sa ne vedem pe balta

Ok !!! Multumesc pentru intelegere !!!
Victoras Petcu

Avatar utilizator
Victoras Petcu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1912
Membru din: Joi Mai 31, 2007 22:06
Puncte: 0

Re: REGULAMENT SI TAXE M.V.2, PENTRU ANUL 2019 !!!

Mesaj de Victoras Petcu »

ActivOo scrie:1. Preferam sa am voie cu un insotitor (24h+) si sa nu-l las sa mi atinga nici macar aparatul foto decat sa platesc 50% taxa pentru el. D-aia e insotitor... ca nu pescuieste. E doar o companie care iti doresti s-o ai langa tine pe balta.

2. Cand vrei sa te duci la magazin ca poate nu ti-ai calculat bine consumul de produse cumparate, te duci cu masina goala si pot verifica toti paznicii daca cineva e la furat sau nu. Plus ca balta e monitorizata video. Plus ca sunt obligat sa mi las echipamentul de crap in grija nimanui. De aceea as vrea sa mi tin masina aproape si sa plec de pe balta, fara abuz ( o data pe partida), pentru a mi procura produsele de care am nevoie.

3. Si daca tot umflati preturile, nu "dezumflati" din standuri? E prea inghesuit pentru cei care stau "pe pamant".

Acum toti o sa ziceti ca trebuie sa vii pregatit pe balta, bla bla ... se intampla sa ramai fara tigari, fara apa, fara paine etc. Se pot face exceptii pentru a avea in continuare clientela, noi facem exceptie ca stam inghesuiti la 80/lei/12h, sigur puteti face cele 2 exceptii cu privire la insotitori si la mersul la magazin cu masina.

1. Insotitorul nu achita nici o taxa la partidele = 12 ore (pescuitul de zi) !!!
La partidele = 24 de ore (pescuit de noapte), insotitorul va achita jumatate din taxa pentru 24 ore, pentru care are dreptul sa pescuiasca cu una sau doua lansete din cele patru ale pescarului !!!


" D-aia e insotitor... ca nu pescuieste. E doar o companie care iti doresti s-o ai langa tine pe balta.

Tocmai din acest punct de vedere m-am gandit ca "insotitorul pentru partide = 24 ore (pescuit de noapte), care nu achita nici o taxa poate fi numai sotia, prietena sau copii (pana la 15 ani) pescarului !!!

2. Pe alte lacuri si din cate am auzit, mai ales afara (peste granita), pescarul intra cu autoturismul pe lac, descarca bagajul, dupa care duce autoturismul la parcarea de la intrarea pe lac !!! La M.V.2, autoturismul sta parcat langa pescar pe toata durata partidei de pescuit, dar cu conditia sa nu paraseaca incinta lacului decat la plecare !!!
Multi pescari mi-au atras atentia ca trebuie "facut ceva" in asa fel, incat sa se termine cu turele autoturismelor de du-te, vino, s.a.m.d. !!!


"Plus ca sunt obligat sa mi las echipamentul de crap in grija nimanui."

In cazul in care ar dispare un lucru din echipamentul pescarului , ne asumam toata raspunderea !!!


". Si daca tot umflati preturile, nu "dezumflati" din standuri? E prea inghesuit pentru cei care stau "pe pamant"."

3. In cursul saptamanii, pescuitul pe locurile de pe pamant este foarte lejer!!! Sambata si Duminica este mai inghesuit, dar au mai fost discutii cu reducerea standurilor si "pescarii de weekend" nu au fost de acord cu reducerea lor, spunând ca cei care au timp si vor sa pescuiasca "lejer" sa vina la pescuit in cursul saptamanii !!!
Victoras Petcu

Avatar utilizator
Victoras Petcu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1912
Membru din: Joi Mai 31, 2007 22:06
Puncte: 0

Re: REGULAMENT SI TAXE M.V.2, PENTRU ANUL 2019 !!!

Mesaj de Victoras Petcu »

[quote="ActivOo"]..............................................................................................................................................

Nea Petcu, ai dat-o cum ai vrut tu.... Turele alea de care zici tu sunt alea de la voi din "familie" care merg cu 40km/h pe balta , care fac praf peste tot! Se opresc din stand in stand si trebuie sa i claxonezi sa mearga si ei mai departe daca cumva nu s au dat jos din mașină.

Însoțitor poate sa fie de orice rang! Nu neaparat soția (care te urăște ca te duci nopțile la pescuit) , sau vreo fată care ......

Iti poate fi prieten începător sau pur si simplu un om care nu are nimic in comun cu pescuitul.

O dai cum vrei dar ... Exagerezi prea mult . Mai ales cu treaba mașinilor. Iti trimit filmări ca sa te convingi cum e mereu cand ajung pe baltă

Exagerezi pentru binele tău, exagerezi ca ăștia ai tăi sa rămână ai tăi.


"Nea Petcu, ai dat-o cum ai vrut tu.... Turele alea de care zici tu sunt alea de la voi din "familie" care merg cu 40km/h pe balta , care fac praf peste tot! Se opresc din stand in stand si trebuie sa i claxonezi sa mearga si ei mai departe daca cumva nu s au dat jos din mașină."


Nea "ActivOo" , tu ori esti beat, ori nu esti treaz !!! Termina cu aberatiile tale si nu mai bate campii !!! Nu-ti mai raspund din acest moment si te rog sa te duci la pescuit pe alte lacuri,balti sau "unde a dus mutu iapa" !!! Deschide un topic in alta parte si scrie acolo ce vrei,pentru ca de acum inainte iti sterg orice postare pe aceasta pagina !!! :oops:
Victoras Petcu

Avatar utilizator
Decebalus
Pescar de competitie
Mesaje: 461
Membru din: Mie Mar 16, 2011 10:43
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: REGULAMENT SI TAXE M.V.2, PENTRU ANUL 2019 !!!

Mesaj de Decebalus »

Sorin Daringa scrie:Ce faci bolsevicule? Stergi postari? Lasa lumea sa vada cine esti. Ha ha ha,ofticosule
:lol: :lol:

Asta e practica lui"Nea Victoras"
Vezi ca el da cu banul aici la reclama ,mai sunt si spalatori de serviciu care curata moara de pacate...
El singur isi face seppuku pana la urma :lol:
SpritZCarp

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18917
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: REGULAMENT SI TAXE M.V.2, PENTRU ANUL 2019 !!!

Mesaj de Vladut Mateianu »

Intervin si eu la acest topic, cat mai obiectiv posibil.Departe de mine gandul de a fi pupincurist ca alte personaje care scriu pe aici, dar trebuie sa recunoastem ca in clipa de fata Moara Vlasiei este cea mai apreciata balta din jurul Bucurestiului(poate chiar din Romania !), de aceea consider justificat pretul, care este mai mare decat pe baltile de duzina. Totusi, daca stam bine sa ne gandim nu este chiar foarte mult daca impartim taxa la 2 (pescuit in echipa), mai ales ca sunt sanse mari ptr pescari sa prinda crapi peste 10 sau 15 kg la orice partida, lucru care parintii nostri poate se intalneau o singura data in viata ! :D

In concluzie, sa lasam piata sa functioneze in functie de cerere si de oferta, fiecare pescar alegandu-si in functie de buget balta pe care doreste sa pescuiasca !

PS. Eu unul prefer Dunarea, Delta, Paltinu sau alte baraje mari cu surprize si crapi rari si greu de pacalit !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
malavita
Mesaje: 695
Membru din: Sâm Ian 17, 2015 21:47
Puncte: 0
Localitate: craiova

Re: REGULAMENT SI TAXE M.V.2, PENTRU ANUL 2019 !!!

Mesaj de malavita »

..................................................................................................................................................

Daca nu va suparati,care ar fi metoda de evaluare si despagubire al echipamentelor ,,disparute,, ?se face inventar inaintea partidei?
"V-am lasat saraci si prosti,v-am gasit si mai saraci si mai prosti"
Constantin Brancusi,sculptor roman.

Avatar utilizator
Victoras Petcu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1912
Membru din: Joi Mai 31, 2007 22:06
Puncte: 0

Re: REGULAMENT SI TAXE M.V.2, PENTRU ANUL 2019 !!!

Mesaj de Victoras Petcu »

Sa zicem ca pescarul il roaga pe paznic sa aiba grija de lansete, mincioc, navomodel, etc, etc,etc !!!
Merge ? :D
Victoras Petcu

Avatar utilizator
andrei amaritei
Mesaje: 23
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 11:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: REGULAMENT SI TAXE M.V.2, PENTRU ANUL 2019 !!!

Mesaj de andrei amaritei »

Buna ziua! Este deschis pescuitul?
Vicecampion National de Tineret 2013

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “MOARA VLASIEI 2”