Ajutor boiliesuri shelf life.

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
aurelian_solomon
Mesaje: 217
Membru din: Joi Iun 27, 2013 8:57
Puncte: 0
Localitate: Sighisoara

Re: Ajutor boiliesuri shelf life.

Mesaj de aurelian_solomon »

rinvid2000 scrie:Sorbat de potasiu folosit in industria vinului? Ce cantitate folosiți / kg de boilies? in fisa lui e trecut 27g/ hectolitru.
Din cate am vazut, este acid citric cu ph sub 6.5 si poate fii folosit pana la 25 mg/kg mix, se gaseste in alimente sub denumirea de E 202
Am gasit pe net la punga 500g la pret de 24 lei
M-ar tenta sa-l incerc

nimitz
Mesaje: 169
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 20:01
Puncte: 0
Localitate: oradea

Re: Ajutor boiliesuri shelf life.

Mesaj de nimitz »

Nyco-Meth 2000 produsul il gasesti la un magazin pe net
Florin Rob
APS OBLETA

arhanghelu
Mesaje: 60
Membru din: Mie Iun 09, 2010 10:17
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor boiliesuri shelf life.

Mesaj de arhanghelu »

rinvid2000 scrie:Este ok conservantul CCMoore dar nu cred ca producatorii folosesc un conservant care adauga un 5 lei valoare in plus pe kg de boilies.
Varianta cu Sorbatul de potasiu as incerca-o dar astept un raspun in ceea ce priveste cantitatea pe kg de mix de la cineva care foloseste.
Textul este luat de pe internet:


I get asked a lot how to make boilies shelf life. I use the following recipe per 500g of base mix to make mine shelf life...

20ml warm water
10g potassium sorbate
Half a tsp Feed Stimulants Ultra Sweetener

Dilute the potassium sorbate in the warm water then stir in the ultra sweetener which helps to counter the bitterness of the potassium sorbate.

Then simply add to your wet mix before you start adding your dry ingredients.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Ajutor boiliesuri shelf life.

Mesaj de Vladut Mateianu »

rinvid2000 scrie:Multumesc pentru raspunsuri dar... in niciuna din metodele descrise nu rezulta ceea ce am eu nevoie.
Exemplul concret: (poate ne ajuta cineva de la senzor)

Am mix de la senzor , parte lichida conform specificatiilor date de ei.
Pot sa fac boiliesuri cu spd, ou dar nu pot sa fac un boilies identic cu ceea ce vand dansii drept boilies tare la punga.
:D :D Ai varianta de MP si poate iti dam si conservant cum folosim noi.... :wink: Pe aici se scriu si multe tampenii, ideea este ca conservantul sa nu afecteze calitatea produsului si sa-l tina elastic cat mai mult timp....

PS Dar iti trebuie conservant doar daca ambalezi bilele la pungi, altfel se pot usca natural si nu se vor strica... :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

florian
Mesaje: 832
Membru din: Mar Feb 26, 2008 18:48
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor boiliesuri shelf life.

Mesaj de florian »

rinvid2000 scrie:Este ok conservantul CCMoore dar nu cred ca producatorii folosesc un conservant care adauga un 5 lei valoare in plus pe kg de boilies.
Varianta cu Sorbatul de potasiu as incerca-o dar astept un raspun in ceea ce priveste cantitatea pe kg de mix de la cineva care foloseste.
sorbatul de potasiu si benzoatul de sodiu sunt cei mai des folositi conservanti in industria alimentara si in industria nadelor.dozajul este de 1gram/kg, sunt solubili in apa si in alcool.varianta lichida a acestor conservanti este dizolvarea lor in propilen glicol

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor boiliesuri shelf life.

Mesaj de cornelserbu »

eu am folosit conservant pentru muraturi...foarte bun, au tinut bilele un an...mai rau a fost ca n-am prins niciun peste, ca nu le-am facut pentru pescuit, ci doar pentru pastrat :D
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
RSC
Pescar de competitie
Mesaje: 868
Membru din: Dum Oct 16, 2011 10:40

Re: Ajutor boiliesuri shelf life.

Mesaj de RSC »

cornelserbu scrie:eu am folosit conservant pentru muraturi...foarte bun, au tinut bilele un an...mai rau a fost ca n-am prins niciun peste, ca nu le-am facut pentru pescuit, ci doar pentru pastrat :D
...esti imbalsamator ? :D
"Keep it simple!"

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: Ajutor boiliesuri shelf life.

Mesaj de bogdan5 »

RSC scrie:
cornelserbu scrie:eu am folosit conservant pentru muraturi...foarte bun, au tinut bilele un an...mai rau a fost ca n-am prins niciun peste, ca nu le-am facut pentru pescuit, ci doar pentru pastrat :D
...esti imbalsamator ? :D
RSC-ule, aia folosesc formol... :lol:
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor boiliesuri shelf life.

Mesaj de cornelserbu »

RSC scrie:...esti imbalsamator ? :D
mda...ma dau in vant dupa balsamurile de 40% :D :D
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor boiliesuri shelf life.

Mesaj de cornelserbu »

sa nu se supere pe mine cel care a deschis topicul pentru gluma de mai sus, dar omul e de neinteles...
cand mari ii da link-ul pentru conservantul de la cc moore, el spune ca iese prea scump pe kg. de bile...pai ce vrea, sa i se spuna cum se fac bilele de pe raft ?
vrea cumva sa devina producator asa din prima, fara incercari, fara esecuri, fara timp pierdut si cel mai tare, fara nicio cheltuiala...chiar ca-i hazliu :D
Cornel Serbu
Friends Carp Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”