Ajutor boiliesuri shelf life.

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

rinvid2000
Mesaje: 102
Membru din: Lun Mar 24, 2014 11:08
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Re: Ajutor boiliesuri shelf life.

Mesaj de rinvid2000 »

Prefer sa fiu hazliu si de neînțeles decât sa particip la un topic fara sa aduc ceva constructiv la el. Producător poate am sa devin sa nu. Ce este interesant este ca mai mulți producători mi-au răspuns exact si s-au oferit sa m-a sprijine fie cu reteta lor fie cu produsul care-l folosesc dânsii. Si ei nu si-au pus problema ca am sa devin nici concurenta nici ca as fi hazliu sau de neînțeles. Referitor la esecuri poate unii se bucura când alții greșesc, alții sar in ajutor cu ceea ce pot si impartasesc din experiența lor si altora. Din păcate exista si prima categorie. Nu sunt supărat dar dacă vroiam un topic de murături căutam pe alte site-uri si nu încărcam inutil cel mai valoros forum de pescuit sportiv din România

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor boiliesuri shelf life.

Mesaj de cornelserbu »

patetic ! :(
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
tecsi78
Mesaje: 977
Membru din: Dum Sep 04, 2011 21:56
Puncte: 0
Localitate: Odorheiu Secuiesc

Re: Ajutor boiliesuri shelf life.

Mesaj de tecsi78 »

rinvid2000 scrie:Prefer sa fiu hazliu si de neînțeles decât sa particip la un topic fara sa aduc ceva constructiv la el. Producător poate am sa devin sa nu. Ce este interesant este ca mai mulți producători mi-au răspuns exact si s-au oferit sa m-a sprijine fie cu reteta lor fie cu produsul care-l folosesc dânsii. Si ei nu si-au pus problema ca am sa devin nici concurenta nici ca as fi hazliu sau de neînțeles. Referitor la esecuri poate unii se bucura când alții greșesc, alții sar in ajutor cu ceea ce pot si impartasesc din experiența lor si altora. Din păcate exista si prima categorie. Nu sunt supărat dar dacă vroiam un topic de murături căutam pe alte site-uri si nu încărcam inutil cel mai valoros forum de pescuit sportiv din România
Bravo. In schimb nu stiu daca e cel mai valoros forum, tocmai din cauza "muraturilor". :D

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor boiliesuri shelf life.

Mesaj de cornelserbu »

tecsi78 scrie:Bravo. In schimb nu stiu daca e cel mai valoros forum, tocmai din cauza "muraturilor". :D
dar nu-ti interzice nimeni sa cauti altul...ia incearca in statul islamic ! :D
si ca sa terminati cu manglelile astea de copii mici, baiatul a fost indrumat exact unde trebuia, dar nu i-a convenit...el voia reteta cpmpleta de la coca-cola...zice ca a primit-o, dar eu ii garantez ca-i doar o himera ! :wink:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

rinvid2000
Mesaje: 102
Membru din: Lun Mar 24, 2014 11:08
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Re: Ajutor boiliesuri shelf life.

Mesaj de rinvid2000 »

Din respect pentru care mi-au raspuns pe privat nu o sa public raspunsurile primite pentru ca stiu ca in spatele unor retete se ascunde munca, teste, bani investiti, timp , etc. Dar in alta ordine de idei sa acuzi acele nume ca vand ,,himere'' este un lucru nu tocmai laudabil.

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor boiliesuri shelf life.

Mesaj de cornelserbu »

rinvid2000 scrie:Din respect pentru care mi-au raspuns pe privat nu o sa public raspunsurile primite pentru ca stiu ca in spatele unor retete se ascunde munca, teste, bani investiti, timp , etc. Dar in alta ordine de idei sa acuzi acele nume ca vand ,,himere'' este un lucru nu tocmai laudabil.
ai inteles gresit si cand iti vei da seama, ai sa-mi dai dreptate...
gata, ar fi mai bine sa incheiem si ca un sfat, daca tot iti faci singur bilele, nu baga conservant...n-are rost, zau asa !
Cornel Serbu
Friends Carp Team

rinvid2000
Mesaje: 102
Membru din: Lun Mar 24, 2014 11:08
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Re: Ajutor boiliesuri shelf life.

Mesaj de rinvid2000 »

Multumesc pentru sfat. Intradevar voi folosi conservant doar cand va fi nevoie. Prefer si eu natural. Dar sunt situatii cand ai nevoie. Si tocmai de aceea am deschis acest topic. Nu pentru a afla reteta de coca cola desi pentru curiozitatea mea o sa le trimit celor de la coca cola un mail prin care o sa le cer reteta. O zi buna.

Avatar utilizator
Zarguzon Adi
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1184
Membru din: Mar Ian 17, 2006 20:17

Re: Ajutor boiliesuri shelf life.

Mesaj de Zarguzon Adi »

florian scrie:
rinvid2000 scrie:Este ok conservantul CCMoore dar nu cred ca producatorii folosesc un conservant care adauga un 5 lei valoare in plus pe kg de boilies.
Varianta cu Sorbatul de potasiu as incerca-o dar astept un raspun in ceea ce priveste cantitatea pe kg de mix de la cineva care foloseste.
sorbatul de potasiu si benzoatul de sodiu sunt cei mai des folositi conservanti in industria alimentara si in industria nadelor.dozajul este de 1gram/kg, sunt solubili in apa si in alcool.varianta lichida a acestor conservanti este dizolvarea lor in propilen glicol
Foarte aproape de adevar .Mai lipseste ceva .

florian
Mesaje: 832
Membru din: Mar Feb 26, 2008 18:48
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor boiliesuri shelf life.

Mesaj de florian »

Zarguzon Adi scrie:
florian scrie:
rinvid2000 scrie:Este ok conservantul CCMoore dar nu cred ca producatorii folosesc un conservant care adauga un 5 lei valoare in plus pe kg de boilies.
Varianta cu Sorbatul de potasiu as incerca-o dar astept un raspun in ceea ce priveste cantitatea pe kg de mix de la cineva care foloseste.
sorbatul de potasiu si benzoatul de sodiu sunt cei mai des folositi conservanti in industria alimentara si in industria nadelor.dozajul este de 1gram/kg, sunt solubili in apa si in alcool.varianta lichida a acestor conservanti este dizolvarea lor in propilen glicol
Foarte aproape de adevar .Mai lipseste ceva .
ce ar mai trebui pentru ca reteta a fie completa?

Avatar utilizator
Zarguzon Adi
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1184
Membru din: Mar Ian 17, 2006 20:17

Re: Ajutor boiliesuri shelf life.

Mesaj de Zarguzon Adi »

:D :D :D

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”